Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Premiery filmowe

MISI
Czy "Syberiada" Janusza Zaorskiego zdobędzie taki rozgłos jak "Katyń" Andrzeja Wajdy? FOT. KINO ŚWIAT
Czy "Syberiada" Janusza Zaorskiego zdobędzie taki rozgłos jak "Katyń" Andrzeja Wajdy? FOT. KINO ŚWIAT
{MULTIKINO, ARS, CINEMA CITY BONARKA, GALERIA KAZIMIERZ, PLAZA, ZAKOPIANKA, MIKRO} Syberiada polska

Czy "Syberiada" Janusza Zaorskiego zdobędzie taki rozgłos jak "Katyń" Andrzeja Wajdy? FOT. KINO ŚWIAT

Reżyseria: Jerzy Zaorski. Występują: Paweł Krucz, Adam Woronowicz, Urszula Grabowska.

"Syberiada polska" - poruszająca opowieść o sile ludzkiego ducha - to jedna z największych produkcji ostatnich lat, która z epickim rozmachem przywołuje na ekran dramatyczne losy Polaków deportowanych w latach 40. na Syberię. Film skupia się na dramatycznych losach Jana Doliny (Adam Woronowicz), jego rodziny i sąsiadów, którzy po wkroczeniu Armii Czerwonej na ziemie polskie zostają wywiezieni na Syberię, gdzie muszą stawić czoło NKWD, nieludzkim warunkom sowieckiego łagru i bezlitosnej naturze.

"Syberiada polska" to powrót Janusza Zaorskiego do kina historycznego, w którym niegdyś się specjalizował. Do najważniejszych sukcesów międzynarodowych reżysera należał bowiem Srebrny Niedźwiedź MFF w Berlinie i Złote Lwy na FPFF w Gdyni za film "Matka Królów", a także Grand Prix MFF w Locarno za "Jezioro Bodeńskie".

"Syberiada polska" realistycznie portretuje czasy II wojny światowej i surowe warunki panujące na Syberii, gdzie - po raz pierwszy w historii polskiego kina - udało się zrealizować część zdjęć. Realizacja filmu zajęła 45 dni zdjęciowych. Wiarygodności imponującej inscenizacji dodają zdjęcia wykonane na dzikiej i niebezpiecznej Syberii, gdzie ekipa filmowa udała się, by nakręcić najważniejsze sceny plenerowe (między innymi w starodrewnianej zabudowie Krasnojarska, nad brzegiem Jeniseju i w rezerwacie Stołby), oddające rozmach i grozę tamtejszej przyrody. Sama realizacja zdjęć na Syberii (była to pierwsza, w dziejach polskiej produkcji filmowej, wizyta ekipy filmu fabularnego na Syberii) wymagała wielomiesięcznych przygotowań. Spektakularne ujęcia powietrzne wykonano przy użyciu motolotni. Najodleglejszą lokalizacją, do której wyruszyła ekipa filmu, był Krasnojarsk - stolica najważniejszego obwodu syberyjskiego, oddalona od Warszawy o 4468 kilometrów.

Lata 1939 - 1945 to czas największego konfliktu zbrojnego w historii świata. Podczas II wojny światowej, na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow (z 23 sierpnia 1939 roku), ziemie polskie po przegranej kampanii wrześniowej zostały podzielone pomiędzy III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich. Zgodnie z jego postanowieniami tereny znajdujące się na wschód od rzeki Narwi i Wisły zostały uznane za strefę interesów radzieckich.

Wraz z wkroczeniem Armii Czerwonej na obszar Polski rozpoczęły się masowe aresztowania i zsyłki. W ślad za aresztowanymi wywożono ludność polską w głąb Związku Radzieckiego. W 1940 roku nastąpiły po sobie cztery kolejne fale wywózek: w lutym, kwietniu, czerwcu 1940 roku oraz w czerwcu 1941 roku. Deportacje odbywały się według z góry ustalonego planu. Oddziały żołnierzy i miejscowej milicji wkraczały do domów, najczęściej nocą lub wczesnym rankiem. Domownikom zostawiano pół godziny na spakowanie rzeczy. Na stacjach kolejowych formowano większe transporty. Dla wysiedlonych zaczynała się gehenna długich, nieraz wielotygodniowych podróży w wagonach towarowych lub bydlęcych. W transportach tych, wśród mrozów i upałów, pragnienia i głodu, a przede wszystkim rozlicznych chorób rodziły się i umierały niemowlęta, dogorywali starcy, a szczelina w środku wagonu zastępowała urządzenia sanitarne. Strażnicy radzieccy niejednokrotnie strzelali do ludności ofiarującej transportowanym chleb lub wodę.
Ludność polska pozostała na Kresach Wschodnich znalazła się w tragicznej sytuacji. Ich majątki zostały zagarnięte, walutę polską wymieniono na ruble po kursie 1:1, co przyniosło ogromne straty Polakom, gdyż rubel miał niższą siłę nabywczą. Według szacunków władz polskich, w pierwszych dwóch latach wojny wywieziono ze wschodnich terenów Polski ponad milion dwieście tysięcy osób, z czego około 440 tysięcy deportowanych znalazło się w więzieniach i obozach, a 150 tysięcy wcielono siłą do Armii Czerwonej. Resztę zmuszono do osiedlania się w różnych częściach Związku Sowieckiego.

{AGRAFKA, ARS, CINEMA CITY BONARKA, GALERIA KAZIMIERZ, KINO POD BARANAMI}

Sugar Man

Reżyseria: Malik Bendjelloul. Występują: Clarence Avant, Malik Bendjelloul, Dennis Coffey.

Dokumentalny film produkcji szwedzkiej to laureat Nagrody Publiczności na festiwalach w Sundance, Nowym Jorku, Los Angeles i Melbourne. Uniwersalna i zaskakująca opowieść o potędze przypadku i roli szczęścia w ludzkim życiu. Niewiarygodna i pełna niespodzianek, a przy okazji całkowicie prawdziwa opowieść przedstawia historię życia Sixto Rodrigueza: amerykańskiego piosenkarza, któremu wróżono karierę większą niż Bobowi Dylanowi, a o którym nikt - poza słuchaczami z RPA - nie słyszał.

Pod koniec lat 60. w jednym z barów w Detroit dwóch uznanych producentów muzycznych usłyszało nieznanego piosenkarza o wielkim talencie. Nagrali z nim album, licząc, że z miejsca stanie się gwiazdą. Jednak płyta okazała się fiaskiem: nie chciał jej kupować dosłownie nikt. Piosenkarz wkrótce zniknął bez śladu, jeśli nie liczyć plotki o jego przedziwnym samobójstwie podczas koncertu.

Kilka lat później pirackie kopie jego płyty trafiły do podzielonej apartheidem Afryki Południowej. W ciągu dwóch dekad odniosły tam niewiarygodny sukces, bijąc rekordy sprzedaży Elvisa Presley'a i Rolling Stonesów, choć sam piosenkarz nigdy się o tym nie dowiedział. Dwaj południowoafrykańscy fani postanowili odkryć, co naprawdę stało się z ich idolem i bohaterem. Śledztwo zaprowadziło ich do prawdy bardziej niezwykłej, niż wszystkie mity krążące wokół artysty znanego jako Rodriguez. Ten film to opowieść o jego niezwykłych losach, a także o nadziei, inspiracji i potędze muzyki.

Autor filmu mówi: - W 2006 roku, po pięciu latach robienia w Szwecji telewizyjnych dokumentów, spędziłem pół roku, podróżując po Afryce i Ameryce Południowej, szukając dobrych historii. W Cape Town spotkałem Stephena "Sugar" Segermana, który opowiedział mi o Rodriguezie. Odebrało mi mowę - w życiu nie słyszałem lepszej historii. To było ponad 5 lat temu i od tamtego czasu praktycznie każdego dnia pracowałem nad tym filmem. Kiedy Stephen Segerman mi o nim opowiadał, nigdy wcześniej nie słyszałem jego muzyki. A w tej historii zakochałem się tak bardzo, że nawet bałem się jej posłuchać - obawiałem się, że jest mała szansa, że ta muzyka będzie tak dobra, jak ta opowieść. Że rozczaruje mnie, a ja stracę zapał do pracy nad dokumentem. Zacząłem więc jej słuchać dopiero, gdy wróciłem do Europy. I nie wierzyłem własnym uszom - dosłownie. Myślałem, że mój stosunek do tej historii zaburzył trzeźwy osąd i postanowiłem puścić ją również innym, żeby zobaczyć, czy zareagują podobnie. A ich reakcje przekonały mnie - te piosenki były na tym samym poziomie, co najlepsze rzeczy Boba Dylana, a nawet The Beatles.
Przez ostatnie lata skupił się na działalności kabaretowej, zaś talent filmowy rozwijał, pisząc scenariusze i reżyserując krótkie filmiki, które nierzadko stawały się przebojami internetu.

{ARS, CINEMA CITY BONARKA, KINO POD BARANAMI}

Promised Land

Reżyseria: Gus Van Sant. Występują: Matt Damon, John Krasinski, Lucas Black.

"Promised Land" opowiada o Ameryce na rozdrożu, gdzie wielki biznes ściera się z siłą lokalnej społeczności. W głównych rolach występują m.in.: Matt Damon, John Krasinski i Frances McDormand.

Steve Butler, świetny handlowiec z dużej korporacji, wraz ze współpracownicą Sue Thomason zostaje wysłany do małej mieściny, by domknąć transakcję. Ma przekonać mieszkańców do odwiertów na ich terenach, co doświadczona kryzysem ekonomicznym społeczność przyjmuje z radością. Jednak nie wszyscy widzą tylko pozytywy tej sytuacji.

Twórca filmu Gus Van Sant, jeden z najbardziej utalentowanych reżyserów kina niezależnego w Stanach Zjednoczonych, zdobył uznanie publiczności i krytyków już pierwszym swoim filmem fabularnym "Mala Noche", który nagrodzony został Nagrodą Krytyków Los Angeles dla najlepszego niezależnego filmu eksperymentalnego 1987 roku. W 1997 roku był nominowany do Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii najlepszego reżysera za film "Buntownik z wyboru". Film zdobył dwa Oscary - za najlepszą męską rolę drugoplanową (Robin Williams) i najlepszy scenariusz oryginalny (Matt Damon i Ben Affleck). Reżyser podpisał się również pod takimi obrazami, jak: "Drugstore Cowboy", "Moje własne Idaho", "To Die For" czy "Słoń". Van Sant, który przez długie lata był muzykiem, wyreżyserował też wiele wideo- klipów dla takich znakomitych artystów, jak David Bowie, Elton John, Tracy Chapman czy The Red Hot Chili Peppers.

{MULTIKINO, CINEMA CITY BONARKA, GALERIA KAZIMIERZ, PLAZA, ZAKOPIANKA}

Lot

Reżyseria: Robert Zemeckis. Występują: Denzel Washington, Don Cheadle, John Goodman.

Pewnego jesiennego ranka samolot pasażerski linii South Jet 227 startuje z Orlando na Florydzie. Ma to być kolejny rutynowy lot. Kapitanem jest Whip Whitaker, a towarzyszy mu młody pilot i pierwszy oficer Ken Evans - pod każdym względem zupełne przeciwieństwo Whipa. Samolot wkrótce po starcie wlatuje w burzę i jest zmuszony stawić czoła większym niż oczekiwano turbulencjom. Jak się szybko okazuje, dla kapitana to żaden problem. Skutecznie, chociaż bardzo niekonwencjonalnie wyprowadza maszynę z kłopotów ku uldze 96 pasażerów i 6 członków załogi.

Ale to właśnie wtedy sprawy zaczynają przybierać naprawdę zły obrót. Niespodziewanie piloci stają w obliczu serii niewytłumaczalnych mechanicznych usterek, które powodują, że samolot zaczyna to unosić się, to pikować w dół. Kiedy awarie zaczynają się nasilać, a maszyna niekontrolowanie obniża lot, Whip decyduje się wylądować na pasie ziemi w pobliżu kościoła. Uderzenie jest porażające, ale kapitan sprowadza samolot na ziemię, ratując niemal wszystkich na pokładzie - 96 osób.
Media ogłaszają Whipa bohaterem, szybko jednak pojawiają się pytania. Przyczyna katastrofy nie jest zupełnie jasna dla przełożonych kapitana, chociaż on sam jest przekonany, że gdyby nie było go w kokpicie, samolot spadłby na ziemię, zabijając pasażerów i załogę. Rozpoczyna się śledztwo.

Reżyser filmu Robert Zemeckis jest laureatem nagrody Oscara za film "Forrest Gump" z Tomem Hanksem w roli głównej. Aktor i reżyser ponownie spotkali się też na planie "Cast Away: Poza światem". Wcześniej, bo w roku 1985, Zemeckis zrealizował jeden z najbardziej kasowych przebojów wszech czasów "Powrót do przyszłości". Inne pozycje w jego dorobku to także "Kontakt", "Ze śmiercią jej do twarzy", "Kto wrobił Królika Rogera?", "Miłość, szmaragd i krokodyl". W 2004 roku Zemeckis wyprodukował i wyreżyserował zrealizowany techniką motion capture film "Ekspres polarny.

{MULTIKINO, CINEMA CITY BONARKA, ZAKOPIANKA}

Mama

Reżyseria: Andres Muschietti. Występują: Jessica Chastain, Nikolaj Coster-Waldau, Megan Charpentier.

Thriller. Pewnego dnia siostry Victoria i Lilly znikają bez śladu. Na ich poszukiwania decyduje się wujek Lucas wraz z narzeczoną Annabel. Kiedy po 5 latach dzieci zostają odnalezione żywe w zniszczonej chacie, Lucasa i Annabel zaczyna dręczyć pytanie, czy dziewczynki na pewno są jedynymi gośćmi, których przyjęli pod swój dach. Annabel, starając się wprowadzić dziewczynki w normalne życie, zaczyna być coraz bardziej przekonana o obecności w swoim domu czegoś złego. Czy dziewczynki doświadczają traumy, czy może nawiedza je duch? Jak kilkuletnie dzieci mogły same przeżyć tyle lat? Usiłując odpowiedzieć na te pytania, kobieta odkrywa, że szepty, jakie słyszy wieczorami, wydobywają się z ust nieznanej istoty.

Oparta na świetnie przyjętym krótkim filmie z 2008 roku, "Mama" jest pierwszym pełnometrażowym projektem reżysera reklam Andresa Muschiettiego i jego siostry, producentki Barbary Muschietti.

Tym, co uderzyło del Toro, była decyzja filmowców, aby bohaterkami tak przerażającej historii uczynić dwie małe dziewczynki. Pochodzący z Meksyku producent mówi: "źródłem horroru są bajki - bajki braci Grimm, ludowe historie ze Wschodniej Europy czy Rosji, pełne przemocy i strachu".

Pochodzące z Hiszpanii rodzeństwo, w ciągu jednego dnia w 2006 roku, zrealizowało film, który miał być swego rodzaju ćwiczeniem stylizacyjnym mającym udowodnić, że Andy poza pełnymi humoru reklamami jest w stanie zrealizować coś mrocznego. W filmie poznajemy dwie dziewczynki, Victorię i Lilly, które uwięzione we własnym domu są śmiertelnie czymś lub kimś przerażone. Obserwujemy je, kiedy usiłując uciec przed istotą-widmem zwanym Mama, biegną z jednego końca domu na drugi... do momentu, kiedy zostają uwięzione na końcu korytarza bez szansy ucieczki. Zanim materiał filmowy został zmontowany i dodano efekty specjalne, minęły dwa lata. Ukończony film zwrócił uwagę Guillermo del Toro, płodnego scenarzysty i reżysera, który wyprodukował ponad 20 filmów, z których wiele zostało zrealizowanych przez debiutantów. Del Toro tak opisuje swoje zainteresowanie przekształceniem krótkometrażowej produkcji w film pełnometrażowy: - Od pierwszych 10 sekund filmu było jasne, że Andy Muschietti naprawdę rozumie zasady dramatu. Byłem pod wrażeniem.
{ARS, MIKRO}

Turyści

Reżyseria: Ben Wheatley. Występują: Alice Lowe, Steve Oram, Eileen Davies.

Tina - introwertyczna opiekunka psów z Birmingham - wiedzie nudne życie, mieszkając z zaborczą matką w szeregowcu na przedmieściach. Jej największą pasją jest robienie ozdobnych swetrów na drutach. Los Tiny zmienia się jednak diametralnie, gdy na zajęciach z capoeiry poznaje sympatycznego brodacza, niespełnionego pisarza - Chrisa. Para zakochuje się w sobie bez pamięci, i wkrótce, pomimo sprzeciwu ze strony matki, Chris postanawia zabrać dziewczynę na romantyczną wycieczkę po Anglii, by pokazać jej swoje ulubione miejsca.

Tina wraz z Chrisem wyruszają przyczepą kampingową w wymarzoną podróż, która zamieni ich w Bonnie i Clyde angielskiej prowincji. Decydując się na ten wyjazd, kobieta nie przypuszcza nawet, że Chris uwolni w niej morderczą pasję, o istnienie której nigdy się nie podejrzewała. Para podróżuje trasą największych atrakcji turystycznych Anglii. Muzeum starych tramwajów w Crich, Jaskinia Wiedźmy w Shipton czy muzeum ołówków w Keswick to według nich idealny pomysł na wymarzone, romantyczne wakacje. Gdy jednak na drodze zakochanych staną zbyt głośne nastolatki, wścibski turysta lub nieuprzejma kelnerka, Chris i Tina postanawiają usunąć każdego, kto odważy się zmącić ich spokój.

Jedna z najbardziej oryginalnych brytyjskich komedii ostatnich lat to najnowsze dzieło nadziei brytyjskiej kinematografii - Bena Wheatley'a. Film miał premierę w Cannes w 2012 w sekcji Director's Fortnight, gdzie został bardzo pozytywnie odebrany przez krytyków. Otrzymał nominacje do nagród British Independent Film Awards w siedmiu kategoriach (w tym Najlepszy Film, Najlepszy Scenariusz, Najlepszy Aktor, Najlepsza Aktorka i Najlepszy Reżyser). Na festiwalu Mar de Plata film zdobył nagrodę za najlepszy scenariusz, a odtwórczyni głównej roli Alice Lowe otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki na Catalonian International Film Festival. Najnowszy sukces "Turystów" to nagroda London Critics' Circle w kategorii Breakthrough British Film-maker dla Alice Lowe i Steva Orama.

{MULTIKINO, CINEMA CITY BONARKA, GALERIA KAZIMIERZ, PLAZA, ZAKOPIANKA, MIKRO}

Last minute

Reżyseria: Patryk Vega. Występują: Wojciech Mecwaldowski, Anna Szarek, Klaudia Halejcio.

Pełne słońce, wypoczynek, palmy, piramidy, opaska all inclusive. I do tego wszystko za darmo! Wygrana wycieczka do Egiptu miała być dla Tomka, jego pełnej energii matki, nastoletniej córki i sprytnego syna przygodą życia. Tymczasem na lotnisku gubią ich bagaże, w hotelu dają zły pokój, w kuchni nie dają jedzenia, na domiar złego Tomek w hotelowym lobby przypadkowo spotyka licealną miłość z przyrośniętym do jej boku ideałem mężczyzny. Gorzej być nie może? Może! Organizator wycieczki plajtuje, konsulat uparcie milczy, a zawartość portfela topnieje w błyskawicznym tempie. A święta za pasem.... Kiedy wakacyjny wyjazd zmienia się w komedię pomyłek, tylko jedno może uratować naszą rodzinę: polska fantazja. Skoro pomoc od organizatora nie przychodzi, rodzina Tomka bierze sprawy w swoje ręce. Cel jest prosty: zamiast koczować na lotnisku, trzeba zarobić na bilety powrotne do Polski.
W głównej roli w filmie ogladamy Wojciecha Mecwaldowskiego, jedną z największych gwiazd współczesnej polskiej komedii, a partnerują mu: Bartłomiej Świderski, Aldona Jankowska i Klaudia Halejcio znani z ról w popularnych telewizyjnych serialach (,,Julia", "Przepis na życie").

Scenariusz filmu jest dziełem Patryka Vegi, Pawła Bieleckiego i Piotra Subbotko. Za reżyserię odpowiada Patryk Vega, reżyser i scenarzysta filmowy i telewizyjny, producent, twórca popularnych policyjnych serii: "Kryminalnych" oraz "PitBulla". Filmowa wersja tego ostatniego: brutalna, realistyczna wizja pracy policjantów przyniosła mu nagrodę za reżyserię na koszalińskim festiwalu "Młodzi i Film". Choć kolejny film Vegi, komedia romantyczna "Ciacho" z 2010 roku, wywołała niesmak krytyków, osiągnęła imponujący wynik frekwencyjny, a w kinach obejrzało ją prawie milion widzów. Z tego względu film otrzymał Bursztynowe Lwy FPFF w Gdyni dla obrazu z najlepszą frekwencją w kinach.

W 2011 Vega wyreżyserował serial kryminalny "Instynkt" z Danutą Stenką w roli twardej policjantki. W 2012 roku serial zdobył Złotą Tablicę podczas 48. edycji prestiżowego międzynarodowego konkursu produkcji telewizyjnych Hugo TV Awards w Chicago. Nagrody przyznawane przez Chicago International Film Festival to jeden z trzech głównych - obok EMMY i the New York Festivals - konkursów telewizyjnych w USA.

W marcu 2012 roku na ekrany kin wszedł trzeci pełnometrażowy film Vegi - adaptacja kultowego serialu telewizyjnego zatytułowana "Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć. Echem odbiła się także premiera dokumentu reżysera "Bitwa pod Grunwaldem" opowiadającego o rekonstrukacjach bitwy.

(MISI)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski