Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Premiery filmowe

(MISI)
"Mandarynki" dostały nagrodę na festiwalu w Warszawie
"Mandarynki" dostały nagrodę na festiwalu w Warszawie art house
{Agrafka, Kika, Kino Pod Baranami}

Mandarynki
Reżyseria: Zaza Urushadze Występują: Giorgi Nakashidze, Elmo Nüganen, Raivo Trass.

Laureat Nagrody Publiczności na Warszawskim Festiwalu Filmowym. "Mandarynki" to uniwersalna poetycka opowieść o równości i braterstwie w reżyserii Zazy Urushadze. Film spodobał się publiczności festiwalowej, ale też doceniło go jury obradujące podczas festiwalu, przyznając mu nagrodę za reżyserię.

"Reżyserowi filmu udało się opowiedzieć prostą, ale jednocześnie mocną historię, tworząc ciepły, delikatny, słodko-gorzki świat" - podkreśliło w uzasadnieniu jury Konkursu Międzynarodowego.

Jesień - ulubiona pora roku poetów i melancholików - to też czas, w którym w jednych z sadów w Abchazji dojrzewają mandarynki. Od morza wieje jeszcze ciepły wiatr, lasy na wzgórzach pokrywają się złotymi liśćmi. Jest rok 1992, więc ciszę przerywają odgłosy toczącej się wokół wojny. Mało kto je słyszy, bo okolica zagrożona wojenną pożogą jest już praktycznie wyludniona. Swoich domów nie opuścili tylko bezstronni Estończycy - Markus (Elmo Nueganen) i jego sąsiad Ivo (Lembit Ulfsak).

Córka Iva wróciła do Estonii, uciekła przed wojną. Mężczyzna nie ma w sobie siły, by zerwać więź z przeszłością i opuścić miejsce, w którym została pochowana jego żona. Markus pielęgnuje sad mandarynkowych drzew, Ivo wyplata kosze, w których obaj plantatorzy sprzedają owoce regularnie pojawiającym się w okolicy żołnierzom. Konflikt zbrojny w pobliżu przybiera jednak na sile. Po jednej z bitew Ivo znajduje ocalałego z potyczki, rannego Czeczena Ahmeda (Giorgi Nakashidze).

Nie zważając na niebezpieczeństwo zabiera go do swojego domu. Grzebiący zmarłych Gruzinów Markus znajduje tymczasem młodego rannego Gruzina o imieniu Niko (Mikhail Meskhi). Bezstronni plantatorzy mają teraz pod swoim dachem żołnierzy wrogich sobie armii. Czy mężczyźni będą potrafili się porozumieć i w małej abchaskiej wiosce nie rozleje się więcej krwi?

{ARS, KIJÓW, MIKRO, MIKRO BRONOWICE}

Drive Hard

Reżyseria: Brian Trenchard-Smith. Występują: John Cusack, Thomas Jane, Zoe Ventoura.
John Cusack w roli groźnego gangstera oraz Thomas Jane jako eksmistrz Formuły 1 w duecie, który ani na moment nie zdejmuje nogi z gazu.

Czasy, w których Peter Roberts (Thomas Jane) był mistrzem Formuły 1 dawno minęły. Eksrajdowiec zamienił szampana na puszkę z piwem, a bolid na samochód do nauki jazdy. Wychodząc do pracy, nie spodziewa się, że ten dzień będzie zupełnie inny od poprzednich. Nowy klient - Simon Keller (John Cusack) - okazuje się gangsterem, który zaplanował zuchwały napad na bank i chce wykorzystać rajdowe zdolności Petera.

Ten, zmuszony do współpracy, będzie musiał przypomnieć sobie czasy, gdy królował na torach wyścigowych. Keller zapisuje się na naukę jazdy, a podczas pobieranej lekcji dokonuje zuchwałego napadu na bank. W rezultacie Roberts, chcąc nie chcąc, zostaje wspólnikiem przestępstwa. Nie wszystko jednak przebiega po myśli samego Kellera...

W filmie w reżyserii Briana Trenchard-Smitha ("Deception", "Sahara"), obok Cusacka i Jane'a zobaczymy również na ekranie:
Zoe Ventourę (seriale "Wild Boys", "Kick", "Last Man Standing"), Damiena Garveya ("Daybreakers", "Wypadki chodzą po ludziach"), Christophera Morrisa ("Bitter Art", "W cywilu", "Miasteczko Salem") i Jasona Wildera (serial "Terra Nova").

{Multikino, Cinema City Bonarka, Galeria Kazimierz, Zakopianka}

Gwiazd naszych wina

Reżyseria: Josh Boone. Występują: Shailene Woodley,Willem Dafoe, Laura Dern.
Ekranizacja bestsellerowej powieści Johna Greena. Wzruszająca opowieść o miłości śmiertelnie chorej dziewczyny i niezwykłego chłopaka, którzy poznają się podczas spotkania grupy wsparcia dla młodzieży i postanawiają rzucić wyzwanie przeznaczeniu. W rolach głównych: Shailene Woodley ("Spadkobiercy"), nominowany do Oscara Willem Dafoe ("Pluton") i Laura Dern ("Jurassic Park").

Hazel Grace Lancaster (Shailene Woodley) ma 16 lat i nadopiekuńczych rodziców, których bardzo kocha, mimo że czasem ją irytują. Kiedy poznaje Gusa Watersa (Ansel Elgort), szybko się w sobie zakochują. Łączą ich podobne doświadczenia, choroba, a także miłość do książek. Ulubiona powieść dziewczyny to "Cios udręki" Petera van Houtena (Willem Dafoe). Hazel wielokrotnie próbowała nawiązać kontakt z pisarzem, ale niestety bezskutecznie.

Wytrwałemu Gusowi udaje się dotrzeć do autora przez jego asystentkę i zostaje zaproszony na spotkanie w Amsterdamie. Postanawia zabrać ze sobą Hazel, by umożliwić jej zdobycie odpowiedzi na pytania, dotyczące jej ukochanej książki. Okazuje się, że najważniejszą odpowiedzią jest wielka przygoda, którą dziewczyna przeżywa z kimś, kogo pokochała. Nazywa ich wspólny czas "małą wiecznością".

{Multikino, Cinema city Bonarka, Galeria kazimierz, Plaza, Zakopianka, IMAX}

Na skraju jutra

Reżyseria: Doug Limon. Występują: Tom Cruise, Brendan Gleeson, Emily Blunt.
Akcja widowiskowego filmu sf z Tomem Cruisem w roli głównej rozgrywa się w niedalekiej przyszłości. Rasa obcych, zwanych Mimikami, przypuściła na Ziemię bezlitosny atak i rozpanoszyła niczym pszczeli rój, obracając w ruinę całe miasta i zostawiając za sobą miliony ludzkich ofiar.

Żadna armia na świecie nie może dorównać szybkością, okrucieństwem czy pozorną zdolnością przewidywania przyszłości uzbrojonym po zęby wojownikom z kosmosu, jak również ich dowódcom, którzy wydają rozkazy telepatycznie.

Jednak nadszedł czas, kiedy armie całego świata połączyły swoje siły, by stanąć do decydującej walki na śmierć i życie przeciwko napastnikom z kosmosu. Podpułkownik Bill Cage (Cruise), żołnierz, który jeszcze nigdy nie znalazł się w ogniu walki, zostaje bezceremonialnie zdegradowany i rzucony - bez odpowiedniego szkolenia i sprzętu - w sam środek, jak się później okazuje, czegoś więcej niż tylko misji samobójczej.

Cage ginie podczas swojej pierwszej misji, zabijając jednego z obcych samców Alfa. Jednak, dziwnym zbiegiem okoliczności, budzi się do życia rankiem w dniu swojej śmierci i jest zmuszony walczyć i umierać... bez końca.

Bezpośredni kontakt fizyczny z kosmitą spowodował, że Cage znalazł się w pętli czasowej i został skazany na przeżywanie tej samej brutalnej walki raz po raz. Jednak z każdym kolejnym powrotem Cage staje się silniejszy, sprytniejszy i jest w stanie coraz skuteczniej stawiać opór przybyszom z kosmosu. Towarzyszy mu bojowniczka Sił Specjalnych, Rita Vrataski (Blunt), która dokonała największych spustoszeń w oddziałach obcych spośród wszystkich walczących na Ziemi.

Kiedy Cage i Rita decydują się podjąć walkę z kosmitami, każda przeżywana od nowa bitwa staje się kolejną okazją do znalezienia sposobu na unicestwienie najeźdźców z kosmosu i ocalenie Ziemi.

{ARS, Agrafka, Kika, Kijów, Mikro, MIKRO BRONOWICE}

Wilgotne miejsca

Reżyseria: David Wnendt. Występują: Carla Juri, Christoph Letkowski, Meret Becker.
Zwycięzca nagrody publiczności na tegorocznym festiwalu Off Plus Camera. Helen (Carla Juri) nie chce pogodzić się z rozwodem rodziców i marzy o tym, żeby znów zamieszkali razem. Poszukuje miłości, ale czuje się w pełni sobą tylko wtedy, gdy w towarzystwie przyjaciółki Coriny łamie jedno społeczne tabu za drugim.

Pewnego dnia, przy goleniu miejsc intymnych, zacina się i trafia do szpitala. Prowadzący ja lekarz Notz uznaje Helen za przypadek niezwykły, a personel jest zszokowany jej ostrymi dowcipami i niekonwencjonalnym stylem bycia. Ona sama ma jednak nadzieję, że pobyt w szpitalu to szansa na pogodzenie się rodziców i nawiązanie relacji z pielęgniarzem Robinem, który interesuje się nią coraz bardziej. Czy Helen w końcu odnajdzie prawdziwą miłość?

"Wilgotne miejsca" to adaptacja kultowej i skandalizującej książki Charlotte Roche (znanej w Polsce autorki "Modlitwy waginy") pod tym samym tytułem. Powieść wydana została w 2008 roku, przetłumaczono ją na 27 języków, opublikowano w 28 krajach i uznano - zaledwie po kilku tygodniach od wydania - za bestseller 2008 roku w Niemczech.

Utrzymany w stylu muzycznego teledysku film "Wilgotne miejsca", przypominający takie kontrowersyjne obrazy jak "Trainspotting" czy "Biegnij Lola, Biegnij", okrzyknięto mianem Amelii 2.0. Główną rolę w filmie zagrała szwajcarska aktorka Carla Juri, laureatka wielu nagród dla młodych talentów, w tym nagrody Shooting Stars dla najlepszych młodych europejskich aktorów, przyznanej na festiwalu w Berlinie w 2013 roku.

Ścieżka dźwiękowa filmu to kompilacja trzech elementów: utworów kontrowersyjnych współczesnych zespołów i artystów (m.in.: królowej elektro-punku i sex-electronic Peaches, amerykańskiego bluesrockowego bandu Canned Heat oraz brytyjskiej żeńskiej grupy Thee Headcoatess), muzyki klasycznej (Giacomo Pucciniego, Johana Straussa, w tym słynnego walca "Nad pięknym modrym Dunajem", wykorzystanego wcześniej m.in. w "Odysei kosmicznej") oraz elektronicznych utworów, skomponowanych specjalnie na potrzeby filmu przez Enisa Rotthoffa.

Tytułowa piosenka "Wilgotne miejsca", pojawiająca się na końcu filmu, to kompilacja piosenki śpiewanej przez Ezrę de Zeus i dźwięków nagranych podczas zdjęć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski