Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Premiery filmowe

(MISI)
"Jak ojciec i syn" to poruszający dramat o rodzinie
"Jak ojciec i syn" to poruszający dramat o rodzinie Archiwum
{AGRAFKA, ARS, KINO POD BARANAMI}

Jak ojciec i syn

Reżyseria: Hirokazu Kore-eda. Występują: Masaharu Fukuyama, Machiko Ono, Yôko Maki.
Subtelny i poruszający portret współczesnej rodziny to jednocześnie film dla każdego, kto jest lub chciałby zostać rodzicem.
Państwo Nonomiya pewnego dnia odkrywają, że od sześciu lat wychowują nie swoje dziecko - w szpitalu ich syn został podmieniony z innym chłopcem. Szybko odnajdują drugą poszkodowaną rodzinę i równie szybko sprawę rozwiązują w sądzie.

Decyzje zapadają, ale dylematy i emocjonalne rozdarcie pozostają - obie rodziny muszą rozważyć, co zrobić ze świadomością, że przez lata obdarzali miłością nie swoje dziecko. Rozpoczynają delikatny proces zamiany chłopców, ale im większy porządek zaprowadzają w swoim życiu, tym większy chaos odczuwają w swoich sercach i głowach.

Światowa premiera "Jak ojciec i syn" odbyła się podczas festiwalu w Cannes, gdzie film spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem. Jury, któremu przewodniczył Steven Spielberg, przyznało mu swoją nagrodę, otrzymał także wyróżnienie Jury Ekumenicznego. Twórcy "E.T." i "Listy Schindlera" film spodobał się natomiast tak bardzo, że zakupił prawa do amerykańskiego remake'u, który najprawdopodobniej sam wyreżyseruje.

{AGRAFKA, KIKA, KINO POD BARANAMI}

Michael Kohlhaas

Reżyseria: Arnaud des Pallieres. Występują: Mads Mikkelsen, Mélusine Mayance, Delphine Chuillot.
Dramat historyczny. Zwycięzca Festiwalu Filmowego w Brukseli 2013 światową premierę miał na ubiegłorocznym MFF w Cannes.

Film był nominowany w sześciu kategoriach do francuskich nagród filmowych, Cezarów 2014 (zdobył dwie statuetki, za muzykę i dźwięk). To oparta na faktach historia rewolucjonisty, który tak bardzo pragnął chodzić ścieżkami sprawiedliwości, że zaczął bardzo radyklane działania.

Akcja rozgrywa się w XVI wieku, czyli w okresie dzielącym dwie epoki. Zubożała, niepewna jutra szlachta z prowincji kurczowo trzymała się wówczas feudalnych przywilejów, ale w miastach rodził się już nowy świat. Zamieszkujący je ludzie byli wykształceni i bogaci, ale jeszcze pozbawieni władzy.

Te napięcia powodują, że między trzema głównymi bohaterami historii - arystokratą wierzącym w feudalizm, Kohlhaasem i jego młodym sługą Jérémiem - narasta konflikt. Nawet jeśli wolność i szczęście nie idą w parze z rewolucją, bohaterom towarzyszą utopijne sny, które inspirowały do walki francuskich i niemieckich chłopów między 1520 a 1530 rokiem.

{MULTIKINO, CINEMA CITY BONARKA, PLAZA, ZAKOPIANKA, KIJÓW}

22 Jump Street

Reżyseria: Phil Lord, Christopher Miller. Występują: Channing Tatum, Jonah Hill, Ice Cube.
W 2012 roku widzowie na świecie bawili się, oglądając komedię "21 Jump Street". Teraz para głównych bohaterów - młodo wyglądających policjantów, działających pod przykrywką w jednej ze szkół średnich - powraca na duże ekrany.

Przebrnęli (dwa razy) przez liceum i teraz przed oficerami policji Schmidtem (Jonah Hill) i Jenko (Channing Tatum) otwiera się nowa szansa. Znowu będą tropić przestępców pod przykrywką, tym razem jako studenci w college'u. Jenko znajduje tam pokrewne dusze w drużynie piłkarskiej, natomiast Schmidt woli bardziej artystyczne kręgi - ich współpraca staje więc pod znakiem zapytania. Nie chodzi już tylko o rozwiązanie sprawy: panowie muszą ustalić, czy potrafią pracować razem jak dorośli ludzie. A jeśli ci dwaj mocno przejrzali młodzieńcy mają zmienić się w prawdziwych facetów, to college jest najlepszą rzeczą, jaka im się przytrafiła.

Odpowiedzialni za reżyserię filmu Phil Lord i Christopher Miller to scenarzyści i reżyserzy mający na swoim koncie takie przeboje, jak "Lego", "21 Jump Street" czy "Klopsiki i inne zjawiska pogodowe". "Lego" utrzymywał się na szczycie kasowych przebojów przez 4 tygodnie i zarobił na świecie ponad 440 mln USD, a za "Klopsiki…" duet otrzymał nominacje do Złotego Globu i nagrody Annie. Jedną z najbardziej popularnych produkcji telewizyjnych, do których Lord i Miller napisali scenariusz, jest nagrodzony Emmy serial "Jak poznałem waszą matkę".

{MULTIKINO}

Tomasz Ossoliński. Before the Show

Reżyseria: Judyta Fibiger.
"Zanim ja zdążyłem go namaścić, to Pan Bóg go namaścił" - powiedział o nim Jerzy Antkowiak. Tomasz Ossoliński jako 18-latek wkroczył do fabryki ubrań "Bytom" na Śląsku, aby przez kilka lat szkolić rzemiosło i odkryć swoją największą życiową namiętność - modę. Jest jedynym polskim projektantem, który z dumą mówi o sobie, że jest krawcem.

Reżyserką dokumentu jest Judyta Fibiger, która temat mody podejmowała już we wcześniejszym filmie "Political Dress". Fibiger jest także producentką doskonale przyjętego dokumentu "Beats of Freedom - Zew wolności". Elektryzującą muzykę do filmu "Tomasz Ossoliński. Before the Show" skomponował Daniel Bloom ("Nieulotne", "Wszystko, co kocham").

{AGRAFKA}

Dziennik z podróży

Reżyseria: Piotr Stasik.
Filmowa opowieść o nestorze polskiej fotografii Tadeuszu Rolke. Wielka kariera mistrza pokazana poprzez pryzmat przyjaźni fotografa z 15-letnim uczniem.

Do 82-letniego artysty zgłasza się zafascynowany fotografią Michał. Podczas pracy nad wspólnym projektem ci pozornie niedopasowani do siebie panowie zaprzyjaźniają się ze sobą. Tymczasem jedna z galerii w Nowym Jorku jest zainteresowana wystawą zdjęć Rolkego.

Urodzony w 1929 roku Tadeusz Rolke uznawany jest za prekursora polskiej fotografii reportażowej. Dokumentował życie codzienne ulic Warszawy, Hamburga, Sycylii, fotografował modę i życie artystycznej bohemy. Robił zdjęcia dla "Świata Młodych", "Przekroju', a od początku lat 70., już na emigracji, dla "Sterna", "Die Zeit" oraz "Der Spiegel". Właśnie w Niemczech powstały słynne cykle fotograficzne jego autorstwa: "Velgen", "Sycylia" oraz opowiadający o targu rybnym w Hamburgu "Fischmarkt".

{MULTIKINO, ARS, CINEMA CITY BONARKA, GALERIA KAZIMIERZ, ZAKOPIANKA, KIJÓW, MIKRO}

Wypisz, wymaluj... miłość

Reżyseria: Fred Schepisi. Występują: Clive Owen, Juliette Binoche, Keegan Connor Tracy.
Juliette Binoche - laureatka Oscara, Cezara i nagrody BAFTA - powraca na ekrany w niebanalnej komedii romantycznej. W filmowym pojedynku temperamentów i najlepszego aktorstwa gwieździe "Angielskiego pacjenta" i "Czekolady" partneruje Clive Owen ("Bliżej", "Król Artur"), zdobywca Złotego Globu i tytułu najelegantszego mężczyzny świata.

Jack i Dina pracują w jednej szkole. Z pozoru wszystko ich dzieli. On jest wyluzowanym nauczycielem angielskiego i lekkoduchem, ona zamkniętą w sobie malarką. On zachwyca się możliwościami słów, dla niej największe znaczenie ma pobudzająca siła obrazu. Obojgu brakuje jednak szczęścia i spełnienia zawodowego. Pewnego dnia Jack rzuca Dinie wyzwanie.

Muszą przekonać swoich uczniów, co w życiu jest ważniejsze - słowa czy obrazy? Rywalizacja o serca i umysły podopiecznych zbliża do siebie na pozór zupełnie odmienne charaktery. Dina wkrótce przekona się, że z przystojnym nauczycielem łączy ją więcej, niż mogła przypuszczać…

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski