Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Premiery filmowe

(UW)
„Blue Ruin” to znakomite, niezależne kino mocnych wrażeń
„Blue Ruin” to znakomite, niezależne kino mocnych wrażeń FOT. ARCHIWUM

„Blue Ruin”
Reż. Jeremy Saulnier, USA, Francja
{Pod Baranami}

Dwight Evans (Macon Blair) mieszka na plaży w swoim starym samochodzie i jest samotnikiem z wyboru. Jego spokojne życie z dala od cywilizacji zostaje jednak brutalnie zakłócone.

Pod wpływem szokującej informacji będzie musiał wrócić do domu swojego dzieciństwa, by chronić bliskich przed śmiertelnym zagrożeniem. Demony mrocznej przeszłości zmienią tego na co dzień delikatnego człowieka w mściciela, dokonującego aktu zemsty za zbrodnię, która rozbiła jego rodzinę...

„Blue Ruin” to dzieło dwóch szkolnych przyjaciół, którzy pieniądze na produkcję zebrali dzięki portalowi Kickstarter, gdzie zachwyceni pomysłem internauci zrzucili się na budżet. Jego światowa premiera miała natomiast miejsce w oficjalnej selekcji festiwalu w Cannes, skąd film wyjechał z nagrodą przyznaną przez międzynarodową krytykę.

Opowiedziany za pomocą hipnotycznych obrazów, trzymający w napięciu, „Blue Ruin” wpisuje się w tradycję najlepszych amerykańskich thrillerów psychologicznych, takich jak „Nędzne psy” Sama Peckinpaha czy „Pojedynek na szosie” Stevena Spielberga.

„Rock the Casbah”
Reż. Yariv Horowitz, Izrael/Francja
{Agrafka, ARS, Kika}

Rok 1989. Trwa pierwsza Intifada, palestyńskie powstanie przeciwko izraelskiej okupacji Palestyny. Izraelscy żołnierze zostają wysłani do Strefy Gazy w celu nadzorowania ludności arabskiej.

Podczas rutynowego patrolu, przemierzając miasto, zostają obrzuceni przez mieszkańców kamieniami. Jeden z żołnierzy ginie pod spadającą na niego z dachu pralką...

„Wyjątki z Dekalogu”
Reż. Soren Kragh-Jacobsen, Dania/Szwecja
{Mikro}

45-letnia pastor Helen zostaje poproszona o pomoc przez młodą badaczkę zajmującą się resocjalizacją osadzonych w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym.

W ten sposób poznaje młodego człowieka fanatycznie wierzącego w Boga – Drengena, który trafił tu po zabójstwie dwójki starszych osób. Bohaterowie odnajdą się w różnych czasoprzestrzeniach.

„Dawca pamięci”
Reż. Phillip Noyce, USA
{CC, Multikino}

Film oparty jest na bestsellerowej powieści Lois Lowry z 1993 roku. Opowiada historię chłopca o imieniu Jonas, który żyje w fikcyjnym świecie bez wad.

Społeczeństwo jest szczęśliwe, a pojęcia wojny, bólu, wyboru, smutku i innych uczuć nie są mu znane. Każdy ma przypisaną rolę i żyje według ściśle określonych zadań. Jonas wkroczy jednak w prawdziwy świat, gdzie nie wszystko jest tak wspaniałe.

„10.000 km”
Reż. Carlos Marques-Marcet, Hiszpania
{ARS, Kijów, Mikro}

Barcelona. Oni oboje piękni i młodzi. Razem planują wspólną przyszłość. Plany, by założyć rodzinę odłożone zostały jednak o kolejny rok na rzecz zawodowej szansy, jaka otworzyła się przed kobietą.

Pewnego dnia dostaje bowiem maila z zaproszeniem na roczny staż do Los Angeles. Obserwujemy ich wspólny poranek, a potem dziwny związek na odległość charakteryzujący się tylko namiastką czyjejś obecności – widokiem bliskiej osoby na ekranie komputera.

To poprzez różnego rodzaju komunikatory śledzimy ich wzloty i upadki. „10.000 kilometrów” w bardzo oryginalny, wiarygodny i wzruszający sposób pozwala nam przeżywać to wszystko razem z Alex i Sergim. Przekonamy się, że o związku na odległość zdecydowanie łatwiej jednak się mówi, niż rzeczywiście w nim funkcjonuje. Czy uda im się przetrwać rozłąkę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski