Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Premiery filmowe

Urszula Wolak
Urszula Wolak
Scenariusz „Opiekuna” otrzymał nagrodę w Cannes
Scenariusz „Opiekuna” otrzymał nagrodę w Cannes fot. archiwum

„Babka”
Reż. Paul Weitz, USA
{Mikro, Kino Pod Baranami}

Słodko-gorzki film drogi, określany mianem międzypokoleniowej Thelmy i Louise.

Elle Reid (Lily Tomlin) właśnie rozstała się z dziewczyną, z którą przez długi czas dzieliła życie. I właśnie wtedy w drzwiach jej domu pojawia się Sage (Julia Garner), ciężarna wnuczka, która do wieczora musi zebrać 600 dolarów, by nie wpaść w kłopoty. Wiecznie spłukana Elle wybiera się z Sage w podróż po znajomych, byłych znajomych, dawnych partnerach i partnerkach, przyjaciołach i byłych przyjaciołach, by zdobyć potrzebną sumę.

Tytułowa babka przeczy wszelkim stereotypom. Ma kłopoty z kontrolowaniem emocji i cięty język, choć Lily Tomlin - aktorka znana m.in. z takich filmów, jak Jak być sobą, Na skróty i Nashville, która zbudowała sobie w Hollywood silną pozycję, nie kłaniając się powszechnym gustom - obdarza tę nietuzinkową postać głębią i sercem.

Przepełniony humorem, nostalgią i wzruszający obraz Paula Weitza, twórcy filmów Był sobie chłopiec i American Pie, to uniwersalna historia o miłości, rodzinnych więzach i sile przyjaźni. W filmie, oprócz Tomlin i Julii Garner (Martha Marcy May Marlene, Charlie), zobaczymy laureatkę Oscara Marcię Gay Harden (Rzeka tajemnic, Wszystko za życie).

„Bone Tomahawk”
Reż. Paul Weitz, USA
{Agrafka, ARS, Kika, Mikro}

Dziki Zachód. Mała leniwa mieścina o wiele znaczącej nazwie Bright Hope. Pusty Saloon, błękitne niebo, wypalony słońcem piasek. Cały ten spokój burzy niespodziewany i tajemniczy gość pojawiający się w miasteczku.

Nikomu nie zdradza, że przed przybyciem do Bright Hope brał udział w napadzie, a uciekając trafił na indiański cmentarz, którego świętości nie uszanował. Nie mówi także o tym, że jego kumpel za ten brak szacunku zapłacił własnym życiem. Zachowuje się dziwnie i za nic nie potrafi się dostosować do spokoju jaki panuje w mieście. Swoim zachowaniem, jak i całą postawą prowokuje Szeryfa.

Wszystko dzieje się na dzikim zachodzie, o strzelaninę nietrudno. Nieznajomy dostaje strzał w nogę, trafia do więzienia. Całonocny dyżur pełnić ma przy nim młoda i piękna lekarka. Wszystko wydaje się wracać do normy. Szeryf zainterweniował, napastnik pojmany. Bright Hope może spokojnie osunąć się w swoją codzienność. Byłoby tak, gdyby nie… No właśnie. Rankiem więzienie okazuje się puste…

„Opiekun”
Reż. Michel Franco, Meksyk, Francja
{Agrafka, ARS, Kika, Mikro, Kino Pod Baranami}

David jest pielęgniarzem, na co dzień opiekuje się nieuleczalnie chorymi pacjentami.

Traktuje swój zawód jak powołanie i z każdą osobą, którą się zajmuje, nawiązuje silną emocjonalną więź. Poza pracą jest samotnym, zamkniętym w sobie człowiekiem, strzegącym tajemnicy swojej przeszłości.

Każdego ze swoich pacjentów potrzebuje równie mocno jak oni jego.

Podobnie jak w przypadku poprzednich filmów, reżyser dążył do osiągnięcia maksymalnego realizmu na ekranie. Uzyskanie takiego efektu było możliwe dzięki zaangażowaniu na planie aktorów zawodowych wespół z amatorami, niemającymi wcześniej doświadczeń z filmem. W rolach pielęgniarek wystąpiły profesjonalne pielęgniarki, przenosząc na ekran swoje prawdziwe poświęcenie. Tim Roth, który wcielił się w postać głównego bohatera, pielęgniarza Davida, przygotowywał swoją rolę, pracując z prawdziwymi pacjentami i podejmując się zadań, które należą do codziennych obowiązków sanitariusza.

„Phantom Boy”
Reż. Jean-Loup Felicioli, Alain GagnolBelgia, Francja
{Kika, Mikro}

11-letni nowojorczyk Leo ma pewien sekret. Choroba sprawia, że może opuszczać swoje ciało i przemieszczać się po mieście jako zjawa. W szpitalu zaprzyjaźnia się z policjantem Alexem, który trafił tam w wyniku urazu po starciu z gangsterem, który przejął kontrolę nad źródłem zasilania całego miasta. Leo i Alex muszą połączyć siły, wykorzystując niezwykłą umiejętność chłopca i doświadczenie śledcze policjanta, aby uchronić Nowy Jork przed katastrofą.

Twórcy dzieła są animatorami we francuskim studiu animacji Folimage. Początkowo realizowali filmy krótkometrażowe. Ich pierwszy obraz - pełnometrażowy „Kot w Paryżu” z 2010 roku był pokazywany na festiwalu w Berlinie i otrzymał nominację do Oscara dla najlepszego filmu animowanego.

">

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski