Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Premiery

RS
Jeszcze nie wieczór

Film

Reżyseria: Jacek Bławut. Występują: Jan Nowicki, Nina Andrycz, Sonia Bohosiewicz.
Głośny debiut fabularny cenionego operatora i dokumentalisty Jacka Bławuta. Do Domu Aktora w Skolimowie przyjeżdża na rekonwalescencję gwiazdor kina i teatru Jerzy (Jan Nowicki). Przybycie niepoprawnego ekscentryka zakłóca ustabilizowane życie mieszkańców, tym bardziej, że Jerzy namawia ich do wspólnego wystawienia "Fausta" Goethego. Równocześnie flirtuje z Małgorzatą - zmysłową pracownicą ośrodka (Sonia Bohosiewicz).
"Jeszcze nie wieczór" to film o miłości, przemijaniu i aktorach - ich ekscentryczności, marzeniach zagrania jeszcze jednej, może ostatniej, wielkiej roli. W obsadzie - obok Jana Nowickiego i Sonii Bohosiewicz (laureatka Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego i Orła 2008 w kategorii "Odkrycie Roku") - pojawiają się wybitne osobowości polskiego kina i teatru, między innymi - Danuta Szaflarska, Irena Kwiatkowska, Nina Andrycz, Beata Tyszkiewicz.
Mówi reżyser: - Przy tylu projektach i pomysłach dokumentalnych zawsze miałem problem z wolnym czasem. Gdybym był skazany, tak jak niektórzy reżyserzy realizujący wyłącznie fabuły, na ten jeden film, wyobrażam sobie, że bliskie byłoby to utraty włosów. Mnie najbardziej cieszą moi aktorzy. To, że mogli jeszcze zagrać. Czułem ich szczęście. Ten film, możliwość wzięcia w nim udziału, to był dla nich najwspanialszy prezent. Robimy tylko film, ale przy okazji można też zrobić coś, co sprawi, że ktoś poczuje się potrzebny, odkryje w sobie radość życia, pojawi mu się na twarzy uśmiech. To jest tylko tyle, a może aż tyle...
Film został zauważony na zeszłorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie otrzymał dwie nagrody - za rolę główną Jana Nowickiego oraz Srebrne Lwy dla Jacka Bławuta.
{ARS, KINO POD BARANAMI}
(RS)
Lato Muminków
Reżyseria: Maria Lindberg. Polskie głosy: Krzysztof Kowalewski, Paweł Ciołkosz, Dominika Kluźniak.
Fińsko-austriacko-polski film familijny z kukiełkami w roli głównej. Zwyczajny, spokojny dzień w Dolinie Muminków zostaje nagle przerwany przez wybuch wulkanu, który wywołuje powódź. Rodzina Muminków jest zmuszona opuścić swoją ukochaną Dolinę w poszukiwaniu ratunku przed nadciągającą wodą. Przedostają się do pływającego domu, który - jak się wkrótce okazuje - jest absolutnie niezwykły. I zamieszkuje go niecodzienna osoba...
Tak rozpoczyna się kinowa opowieść o sympatycznych mieszkańcach Doliny Muminków, znanych publiczności z telewizyjnych wieczorynek oraz z bestsellerowego cyklu książeczek dla dzieci autorstwa niezapomnianej Tove Jansson.
Muminki były wielokrotnie ekranizowane. Polska wersja animowano-kukiełkowa, zatytułowana "Opowiadania Muminków", powstała w latach 1977-1982 w łódzkim studiu Se-ma-for, wyprzedzając o 10 lat japońską kreskówkę. Muminki stworzone przez polskich twórców były zresztą tymi, które najbardziej spodobały się Tove Jansson. "Polskie" Muminki doczekały się wreszcie ekranizacji kinowej. Na kanwie serialu z Se-ma-fora powstał fiński film pełnometrażowy "Lato Muminków" w reżyserii Marii Lindberg. Materiał został całkowicie przebudowany i powtórnie zmontowany, a proporcje formatu telewizyjnego dostosowano do potrzeb szerokiego ekranu kinowego. Scenariusz uległ zmianie, w serialu pojawiał się jedynie narrator, nie było dialogów. Teraz Muminki zostały obdarzone głosami.
Reżyserka filmu, pochodząca ze Szwecji Maria Lindberg pracowała w wielu dziedzinach związanych z filmem (montaż, reżyseria) oraz tworzyła dla mediów, realizowała między innymi programy sportowe. Od niedawna zajmuje się tworzeniem programów dla dzieci.
{MULTIKINO, CINEMA CITY GALERIA KAZIMIERZ, PLAZA, ZAKOPIANKA}
(RS)
Obywatel Havel
Reżyseria: Pavel Koutecky, Miroslav Janek.
Głośny czeski dokument, opowiadający o prezydencie naszych południowych sąsiadów. Havel pozwolił swojemu przyjacielowi, filmowcowi Pavelowi Koutecký'emu, na towarzyszenie mu z kamerą, zarówno na Hradczanach, jak i w podróżach po świecie. W rezultacie, w ciągu 12 lat realizacji, powstał pełnometrażowy film dokumentalny, zbudowany z nie prezentowanych wcześniej obrazów. Pokazuje nam portret człowieka znajdującego się w samym centrum międzynarodowej polityki i zainteresowania mediów, próbującego utrzymać równowagę pomiędzy byciem osobą publiczną a swoim życiem osobistym, a jednocześnie starającego się o to, by przeprowadzić swój naród od komunizmu do wolnej, demokratycznej przyszłości.
Mówi reżyser Pavel Koutecký: - Spotykaliśmy się mniej więcej kilka razy w miesiącu. Wszystko zależało od finansów. Kręcenie filmu jest bardzo kosztowne, więc musieliśmy zastanawiać się nad każdym ujęciem. Mogliśmy kręcić praktycznie wszędzie, ale nie było oczywiste, co okaże się interesujące albo gdzie wydarzy się coś ważnego. To było trochę jak czytanie przyszłości ze szklanej kuli. Często zdarzało się, że ktoś mówił, albo nawet, że sam Havel mówił: "szkoda, że was z nami wczoraj nie było, było naprawdę interesująco". Czasami to był łut szczęścia. Na przykład pojechaliśmy nakręcić spotkanie Havla z Lou Reedem, ale muzyk miał wtedy depresję. Chciał pogadać z Havlem na osobności. Trochę poczuliśmy się zawiedzeni i już chcieliśmy wracać. Zwlekaliśmy jednak z odjazdem. I nagle w pałacu prezydenckim pojawiła się delegacja Partii Ludowej, która przyjechała przekonać Havla do deklaracji porozumienia. Havel nie chciał tego zrobić, ale nam udało się sfilmować bardzo żywy, dramatyczny moment.
W 2008 roku film był nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej, otrzymał też najcenniejsze trofeum przyznawanej w czeskiej kinematografii - Czeskie Lwy. W trakcie realizacji, w roku 2006, zmarł reżyser Pavel Koutecký, jego pracę kontynuował Miroslav Janek.
{KINO POD BARANAMI}
(RS)
Z miłości do gwiazd
Reżyseria: Laetitia Colombani. Wystepują: Kad Merad, Catherine Deneuve, Emmanuelle Beart.
Francuska komedia o wielkim fanie kina, który nieustannie miesza się w życie swoich ulubionych gwiazd, zaniedbując przy tym własne. Kiedy trzy prześladowane aktorki spotykają się na planie wspólnego filmu, postawiają zjednoczyć się i wyrównać rachunki z admiratorem ich wdzięku.
Laetitia Colombani studiowała na École Louis Lumière, jednocześnie biorąc lekcje gry aktorskiej. Już w wieku 25 lat nakręciła swój pierwszy film fabularny, "Kocha... Nie kocha!", w którym wystąpili znani aktorzy - Audrey Tautou, Samuel Le Bihan i Isabelle Carré. "Z miłości do gwiazd", w której zagrały wielkie gwiazdy francuskiego kina, to druga w karierze produkcja młodej reżyserki.
Mówi Laetitia Colombani: - Do napisania scenariusza skłoniły mnie dwa zdarzenia. Po pierwsze podróż do Japonii, gdzie promowałam swój pierwszy film. Poznałam tam młodą, japońską aktorkę, którą prześladował fan, dający się też we znaki gwiazdom większego kalibru. Jakiś czas później miałam spotkanie w Los Angeles, w jednej z największych agencji aktorskich, które późno się skończyło. Zbliżała się pora zamykania ogromnego budynku, nie natknęłam się w nim na nikogo oprócz stróża. Człowiek ten spędzał mnóstwo czasu zupełnie sam w opustoszałych biurach, pełnych adresów, kontaktów i scenariuszy, przeznaczonych dla najsłynniejszych gwiazd kina. Zaczęłam się zastanawiać, co mógłby z tym wszystkim zrobić.
{MULTIKINO, ARS, CINEMA CITY GALERIA KAZIMIERZ, ZAKOPIANKA, KINO POD BARANAMI}
(RS)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski