Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prestiżowy grant dla krakowian za pomysł na bezpieczne i wygodne logowanie w sieci

Zbigniew Bartuś
Środki unijne dla małych firm. Początkującej firmie Excalibur z krakowskiego centrum innowacyjności Hub:raum udało się uzyskać grant z prestiżowego unijnego programu Horyzont 2020. Przetarła ścieżkę innym - olbrzymie pieniądze dla przedsiębiorców czekają: można po nie sięgać bezpośrednio do Brukseli.

Excalibur uzyskał 50 tys. euro dotacji i ma szanse na 2,5 mln euro z Instrumentu dla Małych i Średnich Firm (MŚP) w ramach unijnego programu Horyzont 2020.To największy w dziejach program finansowania badań naukowych i innowacji w UE: jego budżet w latach 2014-2020 wynosi prawie 80 mld euro.

Z Instrumentu dla MŚP finansuje się innowacyjne projekty realizowane przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Celem programu jest wzmocnienie innowacyjności europejskich firm i pomoc w szybszym wprowadzeniu innowacji na rynek. W odróżnieniu od programów krajowych, o dotacje brukselskie mogą ubiegać się firmy ze wszystkich krajów członkowskich oraz wybranych krajów stowarzyszonych z UE.

Firmy z tzw. starej Unii - Niemiec, Francji, Włoch, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii - masowo korzystają z tych funduszy, rozwijając biznes, polscy przedsiębiorcy dopiero uczą się, jak to robić. Pomagają im w tym coraz liczniejsze firmy doradcze, jak krakowska Ateknea Solusions, która przeniosła na polski grunt swe bogate doświadczenia m.in. z Hiszpanii.

Polskie firmy mają znakomite pomysły na biznes, są też wylęgarnią świetnych innowacji, nie zawsze potrafią jednak sprzedać pomysł na zewnątrz, a już prawdziwym wyzwaniem bywa dla nich napisanie przekonujących i skutecznych wniosków o unijne fundusze - w przypadku Horyzontu 2020 przegrywamy tu wyraźnie z zachodnimi wyjadaczami. Sytuacja stale się jednak poprawia i - jak dowodzi przypadek Excalibura - nie można się zrażać początkowymi niepowodzeniami i próbować dalej.

Krakowskiemu startupowi, nagrodzonemu w wielu międzynarodowych konkursach przez Deutsche Telekom, Cisco, Kaspersky Lab oraz poważne organizacje (International Telecom-munication Union i World Intellectual Property Organization), udało się uzyskać dotację na rozwój projektu w ramach Instrumentu dla MŚP dopiero za kolejnym podejściem, dzięki wsparciu doradców. Firma zgłosiła ten sam projekt, ale zaprezentowała go w inny sposób. To dało sukces.

Innowacja Excalibura dotyczy aplikacji zwiększającej wygodę i bezpieczeństwo logo-wania w internecie. Miliardy internautów mają konta w wielu różnych serwisach, co rodzi konieczność zapamiętywania coraz większej liczby haseł, a zarazem wiąże się rosnącym niebezpieczeństwem (przechwycenie haseł przez osoby niepożądane itp.).

Aplikacja Excalibur pomaga w zapamiętaniu swoich loginów i haseł. Innowacyjna technologia eliminuje przy tym konieczność wpisywania haseł, pozwalając na bezpieczne logowanie po zbliżeniu do komputera smartfona lub tabletu. Dostępna jest na razie (za darmo) w fazie beta i podlega ciągłym udoskonaleniom - planowane są kolejne udogodnienia. Ich wdrożenie może zostać znacznie przyspieszone, bo Excalibur ma szansę zdobyć wspomniane 2,5 mln euro w ramach kolejnej fazy Instrumentu dla MŚP.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski