Prezentacja uczestników Olimpiady pod Tatrami

Redakcja
Drużyna hokejowa z Kanady
Drużyna hokejowa z Kanady
VIII Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne Drużyna z Litwy będzie walczyć!

Drużyna hokejowa z Kanady

Igrzyskach Polonijnych w Zakopanem Litwę będą reprezentować trzy drużyny. Jedna z Wilna, dwie następne - to przedstawiciele rejonów wileńskiego i trockiego, rejonów w których mieszkają tysiące Polaków.

Kierownikiem drużyny rejonu trockiego jest Romuald Grzybowski, dyrektor polskiej Szkoły Podstawowej w Starych Trokach. Sportowcy z rejonu trockiego na Igrzyskach Polonijnych w ubiegłym roku otrzymali siedem medali.

- Udział w Igrzyskach Polonijnych to nie tylko sprawdzenie swej kondycji fizycznej i umiejętności, ale również dobra okazja do zwiedzania i poznania Polski, nawiązania kontaktów z Polakami z całego świata, uprawiających sport. Mamy nadzieję, że nasze przygotowania nie pójdą na marne i w tym roku przywieziemy na ziemię trocką nie mniej medali niż w latach poprzednich - mówi kierownik Romuald Grzybowski.

Podstawę ekipy rejonu trockiego stanowić będzie ekipa hokejowa, której kapitanem jest Tomasz Waszkowicz. Hokeiści mają nadzieję, że nie zawiodą swych kibiców i treningi na pięknych jeziorach trockich przyniosą swe rezultaty.

Drużyna z Trok będzie uczestniczyć również w zawodach łyżwiarstwa (w tej dyscyplinie sportowcy z Trok w ubiegłym roku zajęli pierwsze i drugie miejsce) oraz narciarstwa górskiego.

Drugi występ Polonusów z Austrii

Udział w VIII Światowych Zimowych Igrzyskach Polonijnych - Zakopane 2010 to dla Polonii austriackiej drugi zorganizowany występ w tej sportowej zimowej imprezie.

Od 2005 Komitet Organizacyjny w pięcioosobowym składzie, który przekształcono w 2009 roku w stowarzyszenie o nazwie “Światowe Igrzyska Polonijne - Polonia Austria" zajmuje się organizacją i koordynacją udziału Polonusów z Austrii na Letnich i Zimowych Igrzyskach Polonijnych.

Celem powołanego stowarzyszenia jest godne reprezentowanie rodaków z Austrii i ich przyjaciół na tych największych polonijnych imprezach sportowych.

W Zakopanym prawie 40 zawodników z Austrii zmierzy się w takich popularnych dyscyplinach jak: slalom gigant i specjalny, carving, biegi narciarskie (sprint i długi dystans), nordic walking, saneczkarstwo, łyżwiarstwo czy biathlon. Natomiast w nowych dla Polonijnych Igrzysk konkurencjach wystąpią: Emil Dyrcz w skokach narciarskich oraz w turnieju rodzinnym rodziny Pauli i Kempów.

Niestety, w Zakopanem nie zobaczymy Artura Pauli, którego starty podczas Pucharu Kontynentalnego i Świata uniemożliwiły przyjazd do Zakopanego.

Z Ameryki na zakopiańskie podium

W Zakopanem silną drużyną jest reprezentacja Polonii z USA. Tutaj na medale liczą narciarze oraz hokeiści. Narciarze z Tatry Ski Club także profesjonalnie przygotowywali się do startów, organizując w Stanach zgrupowania sportowe z treningami i zawodnicy mają nadzieję stanąć na podium w Zakopanem.

W rozgrywkach turnieju hokejowego weźmie udział reprezentacja złożona z zawodników, grających w dwóch drużynach hokejowych w Chicago.

Podhale Chicago jest od szeregu lat jedną z najlepszych zespołów amatorskiej ligi hokejowej w swym mieście. Jednym z czołowych zawodników jest kapitan drużyny Ryszard Tyrała, były reprezentant polski. W chicagowskim Podhalu niejednokrotnie przewijały się znane nazwiska polskiego hokeja, miedzy innymi: Tadeusz Pawłowski, Michał i Bartek Piotrowscy, Leszek Jachnia i wielu innych. Zespół niejednokrotnie organizował imprezy charytatywne, dowodem jest rozegranie trzech meczy pomiędzy Polonią z północy Chicago oraz największymi gwiazdami polskiego hokeja lat 70., 80. i 90. - Olympic Team Old Boys Podhale Nowy Targ. Dochód z meczów został przekazany dla walczącego z ciężką chorobą Roberta Bieli, byłego reprezentanta Polski i Podhala Nowy Targ, Daru Serca w Chicago i Chatki w Nowym Targu. Warto nadmienić, że jednym z honorowych sponsorów był wtedy Mariusz Czerkawski który przekazał swoją hokejową koszulkę i kij na licytację, które odbyły się na imprezach polonijnych w Chicago, Illinois USA.
Tatry Ski Club Chicago, Illinois nie przerywa pasma sukcesów w ramach zawodów CMSC: Klub Narciarski Tatry wygrywał z olbrzymią przewagą sześciokrotnie klubową rywalizację. Również wielu członków naszego klubu dominuje w swoich grupach: Agnieszka Szyzdek, Janusz Kotelon, Ivana Potocky, Jan Zieliński, Szymon Gąsienica Daniel, Bronisław Orawiec, Adam Mach, Przemek Januszewicz, Rafał Łabędzki, Krzysztof, Tomek i Renata Staszel i wielu innych. To wszystko świadczy o ciągłym rozwoju Klubu Narciarskiego Tatry w narciarstwie alpejskim. Dzięki stałej, wysokiej formie licznej grupy zawodników, Klub Narciarski Tatry jest poza zasięgiem niemal 100 klubów zrzeszonych w CMSC.

O ile narciarstwo alpejskie to powód to dumy obecnego zarządu jak i wszystkich członków klubu Tatry, to inne dziedziny nie zawsze rozwijają się tak wysoko. Coraz niższa frekwencja na Spartakiadach Letnich spowodowała przerwanie długiej tradycji wyłaniania Sportowca Roku. Obecny zarząd zobowiązał się do podjęcia stosownych kroków, aby reaktywować te piękną tradycję, trzeba przyznać, że rezultaty pracy zarządu są już widoczne.

Bardzo ważną częścią działalności Klubu Narciarskiego Tatry jest kontynuowanie organizacji mistrzostw Polonii w narciarstwie alpejskim zarówno w Wilmot Mountain, jak i również w Kolorado. Obydwie imprezy cieszą się powodzeniem wśród miłośników narciarstwa alpejskiego wśród Polonii wielu stanów USA, jak również rodaków mieszkających w Polsce. Zawody w Kolorado są największą polonijną imprezą w zachodniej części Stanów Zjednoczonych.

Z Kanady przyjechali po medale

Team Canada jest najliczniejszą grupą Polonusów w Zakopanem. Do zimowej stolicy Polski przyjechała grupa ponad 120 osób. Warto wspomnieć, że podczas poprzednich igrzysk kanadyjska reprezentacja zajęła pierwsze miejsce w punktacji medalowej i drużynowej, zdobywając 42 medale w tym 13 złotych medali, 15 srebrnych i 14 brązowych. Klasyfikacja punktowa: Kanada - 417, Rosja - 260, Szwecja - 240 .

Bardzo mocnym atutem Kanadyjczyków jest drużyna hokejowa" Polish Hussars", a w tym roku po raz pierwszy rozegrany zostanie turniej hokejowy.

- W związku z planowaną akcją charytatywną na rzecz chorego Roberta Bieli, hokeisty Wojasa Podhale przeznaczamy do licytacji oryginalną koszulkę hokejową NHL legendy polskiego hokeja Mariusza Czerkawskiego - mówi szef ekipy kanadyjskiej Jacek Maludziński.

Sam turniej zapowiada się ekscytująco bowiem zagrają w nim prócz Kanadyjczyków drużyny z USA, Ro-sji i Litwy.

- Igrzyska Polonijne to nie tylko wieczorne spotkania integracyjne, ale przede wszystkim walka sportowa, która toczy się na trasach i arenach przed południem. Większość z nas przyjechała tutaj żeby walczyć o medale - mówi Jacek Maludziński.

Ze Szwecji w licznym składzie

Niegdyś szwedzka reprezentacja liczyła zaledwie pięciu zawodników. Teraz do Zakopanego przyjechała ekipa 70-osobowa. Najwięcej Polonusów ze Szwecji pod Tatrami wystartuje między innymi w narciarstwie alpejskim, saneczkarstwie i nordick walkingu.
- Mamy nadzieję ze i tym razem nie wypadną z czołówki zawodników, zdobywających medale. Traktując serio przygotowania do startu w Zakopanem, team ze Szwecji zorganizował obóz narciarski, aby start podczas VIII Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych nie zawiódł oczekiwań kibiców - mówi prezes POCOS Janusz Rogowski.

ZDZISŁAW CHMIEL

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie