Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezentacje i dyskusje

JOL
Bariery inwestycyjne, możliwości ich pokonywania przez lokalne samorządy, sposoby pozyskiwania inwestorów zagranicznych, pakiety inwestycyjne oraz "obraz inwestycyjny" małopolskich gmin i powiatów na tle kraju - to tylko niektóre z zagadnień omawianych podczas wczorajszych I Małopolskich Targów Inwestycyjnych, które odbywały się na zamku w Niepołomicach.

Małopolskie Targi Inwestycyjne

Bariery inwestycyjne, możliwości ich pokonywania przez lokalne samorządy, sposoby pozyskiwania inwestorów zagranicznych, pakiety inwestycyjne oraz "obraz inwestycyjny" małopolskich gmin i powiatów na tle kraju - to tylko niektóre z zagadnień omawianych podczas wczorajszych I Małopolskich Targów Inwestycyjnych, które odbywały się na zamku w Niepołomicach.

   Imprezie towarzyszyło forum dyskusyjne i warsztaty, na których przedstawiano m.in. propozycje odnośnie sposobów pokonywania regionalnych barier rozwoju inwestycji i - na przykładzie Niepołomic - przedsięwzięcia zrealizowane w sposób wzorcowy. W targach uczestniczyło ponad 150 osób - samorządowców, przedsiębiorców i naukowców. O inwestycyjnych niuansach opowiadali Andrzej Zdebski, prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych SA, dr Tomasz Szczypiński, poseł RP, członek Sejmowej Komisji Przedsiębiorczość, Rozwój, Praca, prof. Bolesław Domański, kierownik Zakładu Rozwoju Regionalnego Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ oraz Paweł Knapczyk, zastępca dyrektora departamentu Polityki Regionalnej i Funduszy Strukturalnych Urzędu Marszałkowskiego.
   Na targach oferty dla inwestorów prezentowało 21 gmin i powiatów, w tym również gminy Niepołomice i Kłaj.
   - Mamy przygotowany największy w Małopolsce, liczący 250 hektarów teren pod inwestycje przemysłowe, tzw. Małopolską Strefę Inwestycyjną. Dla tego rejonu gotowy jest miejscowy plan zagospodarowania. Mamy zgodę wszystkich właścicieli terenu na jego sprzedaż. Już w przyszłym tygodniu w ramach projektu PHARE rozpocznie się w naszej strefie inwestycyjnej uzbrajanie działek. Wartość prac infrastrukturalnych na tym terenie wyniesie ponad 5 mln euro. Warto podkreślić, że teren jest tak duży, iż mogą tu inwestować największe firmy nie tylko w skali kraju. Dodatkowo strefa ta ma regularny kształt, i - co bardzo ważne - oddalona jest od budynków mieszkalnych - _mówiła o niepołomickiej ofercie Agnieszka Ligęza z Referatu Strategii i Rozwoju UMiG w Niepołomicach.
   Natomiast gmina Kłaj jako jedna z niewielu w Małopolsce ma tereny w strefie A, a więc spełniającej takie kryteria, jak m.in. zapisanie w planie zagospodarowania jako tereny przemysłowe lub komercyjne, z uregulowanym stanem prawnym, 100 proc. infrastrukturą wodociągową, gazowniczą i telekomunikacyjną oraz dostatecznym stopniem skanalizowania.
- Dostosowujemy się do potrzeb inwestorów. Na najbliższej sesji Rady Gminy głosowana będzie uchwała o zmianie punktowym planu zagospodarowani w Targowisku. Tereny te mają status przemysłowych, a chcemy, aby mogły być tu lokowane również usługi komercyjne, taki zapis będzie bardziej elastyczny i dostosowany do zmieniających się potrzeb. W ostatnim czasie udało nam się pozyskać kolejnego inwestora - firma z kapitałem francuskim Etezia Wolf kupiła dwie działki w Grodkowicach, a jest również kolejna firma, która przymierza się do zakupu w tej miejscowości sześciu innych działek - _mówił o inwestycyjnych zamierzeniach gminy Kłaj wójt Jan Majerz.
Tekst i fot. (JOL)

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski