Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezes Kaczyński zdecydował: premierem będzie Beata Szydło. Trwają przymiarki do obsady ministerstw

Krzysztof Marczyk
Czy Beata Szydło miała rywali wewnątrz partii?
Czy Beata Szydło miała rywali wewnątrz partii? fot. Łukasz Gdak
Polityka. Nie będzie zmiany kandydata na premiera, Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości poparł Beatę Szydło.

- Chciałabym przekazać w związku z różnymi spekulacjami, że komitet polityczny zdecydował, że kandydatem na premiera jest pani Beata Szydło - poinformowała późnym wieczorem we wtorek rzeczniczka PiS, Elżbieta Witek. Ale już wcześniej plotki o mianowaniu na to stanowisko prof. Piotra Glińskiego należało włożyć między bajki. Przecież na Beacie Szydło oparta była cała zwycięska kampania wyborcza PiS.

WIDEO: Kiedy powołanie nowego rządu? E. Witek: Delegacja do rozmów z prezydentem ws. kalendarza powyborczego

Źródło: TVN24/x-news

Prawdopodobnie w rządzie tworzonym przez Beatę Szydło powstaną dwa nowe ministerstwa. Pierwsze z nich to resort energetyki. Na jego czele miałby stanąć Piotr Naimski, były wiceminister gospodarki, poseł PiS wybrany z Nowego Sącza. Drugim nowym resortem ma być ministerstwo gospodarki morskiej, które objąłby Marek Gróbarczyk (pochodzi z Nowego Sącza), pełniący już tę funkcję w ostatnich miesiącach rządu Jarosława Kaczyńskiego.

Konstytucjonalista prof. Ryszard Piotrowski tłumaczy, że podział resortów reguluje ustawa o działach administracji rządowej, ale decyzja o utworzeniu nowych ministerstw leży w gestii premiera. Można to uczynić stosownymi rozporządzeniami.

Beata Szydło zapowiadała wcześniej likwidację Ministerstwa Skarbu, którego zadania miałby przejąć resort gospodarki. - W tej chwili kompetencje pomiędzy tymi dwoma resortami są tak rozdzielone, że nie wiadomo, kto ma brać odpowiedzialność - tłumaczyła wiceprezes PiS. To wiązałoby się m.in. z przeniesieniem mediów publicznych pod nadzór resortu kultury. Teraz są traktowane jako spółki skarbu państwa, ale PiS chce wyłączyć je z działania nakierowanego na zysk.

Ważną zmianą ma być utworzenie ministerstwa rozwoju, któremu podlegałyby wszystkie resorty gospodarcze. Założenie jest takie, by odejść od modelu dyktowania polityki gospodarczej przez ministra finansów. Ten, według Beaty Szydło, ma po prostu stać na straży budżetu.

Są już pierwsze przymiarki do obsady ministerstw. Nieoficjalnie mówi się, że szefem MSW zostanie Mariusz Błaszczak. Jarosław Gowin już wcześniej został zapowiedziany jako minister obrony. Na szefa MSZ typowani są prof. Ryszard Legutko i Witold Waszczykowski, który pełnił funkcję wiceministra tego resortu w latach 2008-10. Rzeczniczka PiS, Elżbieta Witek przymierzana jest na minister edukacji. Ministrem sprawiedliwości miałaby być Małgorzata Wasser-mann lub Janusz Wojciechowski. Na giełdzie nazwisk przyszłych ministrów pojawiają się również m.in. Konstanty Radziwiłł jako przyszły minister zdrowia oraz Jarosław Sellin jako minister kultury.

Najpierw musi się jednak ukonstytuować Sejm. Pierwsze posiedzenie prawdopodobnie będzie miało miejsce 10 listopada.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski