Prezes Tomasz Szatkowski, lojalny żołnierz partii PiS

Prezes Tomasz Szatkowski, lojalny żołnierz partii PiS

Anita Czupryn

Polska

Polska

Widząc, że prezes TVP Bogusław Szwedo sobie nie radzi, wziął sprawy w swoje ręce
Na ostatnim posiedzeniu rady nadzorczej TVP, gdy Bogusław Szwedo złożył rezygnację ze stanowiska p.o. prezesa, Tomasz Szatkowski poczuł spoczywający na nim ciężar odpowiedzialności. - Widząc, że Szwedo sobie nie radzi, wziął sprawy w swoje ręce - mówi nam osoba związana z biurem zarządu.

Tomasz Szatkowski ma 31 lat. Zalety: uczciwość i lojalność wobec PiS. Wady: perfekcjonizm, podejmuje decyzje dopiero po gruntownej analizie, nigdy nie zdaje się na intuicję. Ale takie odebrał wychowanie.

Pochodzi z wojskowej rodziny. Urodził się w Słupsku. Jego ojciec, pilot wojskowy, dostał wtedy rozkaz do Radzikowa [gdzie w 2008 r. Amerykanie mieli rozpocząć budowę tarczy antyrakietowej, z której nic nie wyszło - red.]. Ze względu na profesję ojca, często się przeprowadzali. Miał 7 lat, gdy rodzina na dobre zamieszkała w Warszawie. Ma dwie siostry. Skończył Liceum im. Batorego.

- Już w szkole przejawiał pasję historyczną i wojskową - mówi jego znajomy z czasów liceum. - Znał w Warszawie wszystkie miejsca, gdzie odbywały się walki w Powstaniu Warszawskim. Ma fotograficzną pamięć. Prenumerował wojskowe pisma, czytał o wszystkich technicznych nowinkach.
Studiował prawo na UW, pracę magisterską pisał na temat aspektów umowy offsetowej F-16. Krótko po studiach praktykował w departamencie prawnym Ministerstwa Kultury, ale chciał się kształcić dalej. Skończył Podyplomowe Studium Bezpieczeństwa Narodowego.

Marzył o wyjeździe do USA, bo tam jest najlepsza na świecie szkoła kształcąca wojskowych ekspertów cywili. - Przygotowywałem się do egzaminu do tej szkoły, gdy okazało się, że rząd brytyjski funduje stypendium na studia w zakresie polityki obronnej - mówi Szatkowski. Zdobył stypendium, wyprzedzając na egzaminach specjalistów z MON. Szkołę w Londynie skończył z wyróżnieniem.

W tym czasie był już w PiS ekspertem od obronności kraju. - Moja kariera związana jest z rządami PiS - przyznaje. Współpracował ze Zbigniewem Wassermannem, który był ministrem koordynatorem ds. służb specjalnych, potem z Przemysławem Gosiewskim. To w tamtym okresie PiS umieścił go w radzie nadzorczej zbrojeniowego koncernu Bumar, gdzie wybrano go do zarządu. Został wiceprezesem do spraw handlu zagranicznego.

- Wtedy po raz pierwszy pojechał do Iraku rozmawiać na temat współpracy, ewentualnego zaopatrzenia armii irackiej w sprzęt Bumaru. Bagdad, w którym wciąż toczyła się wojna, zrobił na nim mocne wrażenie. Z przejęciem o tym opowiadał: o eksplozjach, latających nad głowami samolotach - mówi jego przyjaciel ze studiów. Ale jego misja w Bumarze skończyła się wraz z rządami PiS.

W prasie zrobił się szum, że kserował dokumenty dotyczące kwestii rozliczeń finansowych firmy. Jednak to on wówczas zgłosił się do Centralnego Biura Antykorupcyjnego i złożył zawiadomienie o przestępstwie finansowym. To wtedy pojawiło się też nazwisko tajemniczego Libańczyka, Abdullaha Rahmana el-Assira, który wypłynął znów przy okazji afery stoczniowej. Libańczyk był jednym z wielu handlowców współpracujących z Bumarem przy sprzedaży broni. Miał domagać się od Bumaru zapłaty prowizji i to właśnie stocznia miała być tym rozliczeniem.
1 »

Komentarze (5)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Na pielgrzymkę dla resocjalizacji?

olaf (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Już bardziej dla wrażeń turystycznych, bo trasa do Composteli jest przepiękna. Oczywiście przeżycia religijne sa jak najbardziej niewykluczone. Piękno do nich pobudza.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
ZENADA

Nie zapłacę abonamentu! (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 36 / 40

szczyl kieruje tvp? co ten koles potrafi? jaki ma doswiadczenie w kierowaniu duza spolka skarbu panstwa? jakie w ogole ma doswiadczenie????ZENADA, ZENADA

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
prezes pozal sie Boze TV

anna (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 69 / 54

czlowiek na uslugach PISu i komuchow i Rydzyka - obrzydliwosc i wredna hipokryzja
najpierw rozwalil Bumar a teraz bedzie grzebal panstwowa TV
ach ta obluda pisowsko-komuchowsak

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Odnoszę wrażenie że autorka szuka haków na nowego prezesa.

Polonez (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 36 / 38

I pisze tak: "Zalety: uczciwość i lojalność wobec PiS".
Pytam. Dlaczego "wobec" PiS? A może Szatkowski jest z natury uczciwy i lojalny, nie tylko
"wobec PiS". Czy to tak trudno zrozumieć że...rozwiń całość

I pisze tak: "Zalety: uczciwość i lojalność wobec PiS".
Pytam. Dlaczego "wobec" PiS? A może Szatkowski jest z natury uczciwy i lojalny, nie tylko
"wobec PiS". Czy to tak trudno zrozumieć że istnieją tacy ludzie?
zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
czy jego rodzic to nie

mw (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Czy on ma czyste ręce, to typowy agent........., tylko kogo........?

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo