Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Andrzej Duda i prezydent Węgier odwiedzili Stary Sącz. To pierwsza wizyta zagraniczna nowego prezydenta Węgier

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką w Stary Sączu
Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką w Stary Sączu Klaudia Kulak
W piątek 22 marca w Starym Sączu odbyła się oficjalna wizyta Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z Prezydentem Węgier Tamásem Sulyokiem. Okazją był przypadający w tym roku jubileusz 25-lecia kanonizacji św. Kingi oraz przypadający w sobotę 23 marca Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Była to także pierwsza wizyta zagraniczna nowego prezydenta Węgier.

To nie pierwszy raz, kiedy prezydent Andrzej Duda odwiedza Stary Sącz. Wcześniej bywał tutaj głównie prywatnie. Stary Sącz jest miastem rodzinnym ojca głowy państwa prof. Jana Dudy, a sam prezydent związany jest z nim od dzieciństwa. Tutaj mieszka nadal jego rodzina. Pierwsza oficjalna wizyta Dudy w Starym Sączu miała miejsce w 2016 roku, kolejna teraz w 2024.

Piątkowa wizyta rozpoczęła się od spotkania prezydentów oraz ich małżonek w Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu. - Ze wzruszeniem przyjmujemy dziś prezydenta Węgier, bo to jego pierwsza zagraniczna wizyta. Cieszę się obywa się u nas w Polsce i w miejscu bardzo szczególnym czyli Starym Sączu, gdzie więzi polsko-węgierskie są bardzo widoczne zarówno w architekturze, jak i historii miasta - powiedział Andrzej Duda.

Jak dodał, Stary Sącz to miasto świętej Kingi, czyli księżniczki Węgierskiej, która część swojego życia spędziła w tym właśnie niewielkim mieście na południu Polski. - To spotkanie podkreśla przyjaźń naszych krajów w przededniu dnia przyjaźni polsko-węgierskiej. To także sposobność do omówienia tych najważniejszych tematów politycznych, które czekają nas w przyszłości.- dodał prezydent RP.

Deklaracja o ustanowieniu 23 marca Dniem Przyjaźni obu narodów została przyjęta 12 marca 2007 r. na mocy jednomyślnej decyzji wszystkich członków Parlamentu Węgier. Cztery dni później, 16 marca 2007 r. taką uchwałę przez aklamację podjął Sejm RP. Od tego czasu co roku miasta Polski i Węgier są naprzemiennie gospodarzami święta przyjaźni pomiędzy naszymi krajami i narodami z udziałem prezydentów obu państw. Pandemia pokrzyżował plany w poprzednich latach, a teraz wybór padł na miasto św. Kingi.

To wyjątkowe miejsce na mapie Małopolski. Astro Centrum w Chełmcu oficjalnie otwarte!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski