Prezydent Andrzej Duda w zakładzie firmy Dragon Poland w...

Prezydent Andrzej Duda w zakładzie firmy Dragon Poland w Skawinie

Zdjęcie autora materiału
Janusz Michalczak

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Prezydent Andrzej Duda w zakładzie firmy Dragon Poland w Skawinie
1/30
przejdź do galerii

©Fot. Janusz Michalczak

45-lecie firmy Dragon Poland. Niewiele jest firm, które maja tak spektakularny rodowód gospodarczy. Formalnie ,,Dragon” obchodzi 45-lecie, ale losy ludzi, którzy stworzyli tę firmę, sięgają w znacznie odleglejszą przeszłość.
Działalnością gospodarczą zajmowali się dalecy przodkowie Zofii i Kazimierza Czekajów. Pierwszy z dziadków Zofii zarządzał 20 cegielniami w międzywojniu, drugi - był burmistrzem Łańcuta i wspomagał żonę w prowadzeniu sklepu bławatnego. Ojciec Kazimierza Czekaja, Józef, założył w 1926 roku założył w Krakowie znaną i renomowaną szwalnię krawiecką, specjalizującą się między innymi w wykonywaniu mundurów dla policji, ojciec Zofii Czekaj - Jan Szmuc - rozpoczął w 1946 roku produkcję specjalistycznych wyrobów z gumy pod szyldem GUM-POL.
Był między innymi pierwszym środkowoeuropejskim producentem skafandrów do nurkowania, które sam projektował oraz testował. Upaństwowienie zakładów nie zniechęciło Jana Szmuca do działalności gospodarczej, gdyż uruchomił kolejny, który zajmował się produkcją uszczelek gumowych.

Formalnie Dragon rozpoczął działalność 12 listopada 1972 roku. Kazimierz Czekaj był wówczas asystentem na Politechnice Krakowskiej, a Zofia Czekaj pracowała w dziale technologicznym krakowskiej fabryki Wawel. Dziś Dragon, który mozolnie pracował na swą pozycję, jest jednym z liderów rynku produkcji chemii budowlanej, motoryzacyjnej i gospodarczej. Jubileusz 45-lecia zbiegł się z oficjalnym uruchomieniem w sobotę wielkiego zakładu tej firmy, który powstał w Skawińskim Obszarze Gospodarczym. W uroczystości przecięcia wstęgi uczestniczył w minioną sobotę prezydent RP Andrzej Duda.

>> Zobacz krakowskie inwestycje

- Rodzinna firma Dragon, firma państwa Czekajów, jest kwintesencją tego, o co nam chodzi - podkreślał prezydent RP. - Wielokrotnie używałem produktów firmy Dragon, gdy remontowaliśmy z żoną pierwsze mieszkanie, a następnie drugie. Nie byliśmy zbyt zamożni i nie było nas stać na ekipę budowlaną, sami remontowaliśmy mieszkanie, używając produktów firmy Dragon, W tej firmie jak w soczewce skupiają się tutaj wszystkie te elementy, które dla mnie jako prezydenta i dla ekspertów w zakresie gospodarki, z którymi mam przyjemność i zaszczyt pracować, są najważniejsze.

W 2012 roku Zofia i Kazimierz Czekaj przekazali spółkę swoim synom – Piotrowi i Michałowi. Zakład w Skawinie ma 120 000 metrów kwadratowych. Skala tej inwestycji jest imponująca Zainstalowane linie technologiczne pozwolą na wyprodukowanie rocznie m.in. 50 milionów butelek rozcieńczalnika, 14 milionów tub kleju i 20 milionów 5-litrowych kanistrów rozcieńczalnika, podkładów gruntujących do ścian lub impregnatów do drewna. Możliwy jest tu załadunek 480 tysięcy palet rocznie, czyli 15 tysięcy samochodów ciężarowych. Inwestor położył nacisk na kwestie bezpieczeństwa tej wymagającej produkcji. Zastosowane urządzenia i rozwiązania technologiczne w kompleksie pozwolą na zmniejszenie emisji CO2 do środowiska o około 15 proc. w stosunku do tradycyjnych metod produkcyjnych. - Jest to przedsięwzięcie, które daje mi największą satysfakcję - podkreślał Michał Czekaj podczas uroczystości uruchomienia nowego zakładu w Skawińskim Obszarze Gospodarczym.

WIDEO: Barometr Bartusia (odc. 5)

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto


Komentarze (8)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Congratulation!

Janusz i Urszula (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

Congratulation on 45 Anniversary of DRAGON - Poland!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Dobrze!

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

Skawina wie, co trzeba. Przemysł to dochód narodowy a biurowce to pasożytnictwo (nie tylko nie wytwarzają dochodu narodowego, ale go zjadają). Oznacza to, że Skawina pracuje na ... Kraków.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Po co Duda to robi ?

ax (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

Duda zaczął grać na siebie !

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Wieczne korki

Gość (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

Możliwy jest tu załadunek 480 tysięcy palet rocznie, czyli 15 tysięcy samochodów ciężarowych.
To również oznacza 15 tysięcy ciężarówek które przywiozą komponenty, wszyscy spotkamy się na DK44 i...rozwiń całość

Możliwy jest tu załadunek 480 tysięcy palet rocznie, czyli 15 tysięcy samochodów ciężarowych.
To również oznacza 15 tysięcy ciężarówek które przywiozą komponenty, wszyscy spotkamy się na DK44 i węźle w Sidzinie.
zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
BRAWO !!!

Tak trzymac .Dobra zmiana. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

Duzo sukcesu !


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
idioto, ta firma istnieje od komuny a nie od czasu, kiedy ten pajac du*a jest po prezydenta :D

Polak (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 5

j.w.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Brawo POLSKA, brawo DRAGON!

Hania (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Ogromnie ciesza mnie sukcesy DRAGON - rezultat wytezonej i wieloletniej pracy. Wizyta prezydenta Dudy to forma uznania dla przedsiebiorstwa. Wspomnienia prezydenta wlasnych kontaktow z DRAGON sa...rozwiń całość

Ogromnie ciesza mnie sukcesy DRAGON - rezultat wytezonej i wieloletniej pracy. Wizyta prezydenta Dudy to forma uznania dla przedsiebiorstwa. Wspomnienia prezydenta wlasnych kontaktow z DRAGON sa bardzo sympatyczne i ludzkie.. Prezydent i rzad - cieszy szczere zaangazowanie w sprawy i sukcesy polskiej gospodarki.
Serdecznie pozdrawiam wszystkich i zycze wielu sukcesow  rowniez w przyszlosci!zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
I fajnie tylko

alik (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Dragon- super i oby tak dalej a ta historyjka PAD to ładnie napisany przez PR stek prawdopodobnie bzdur niemniej ładnie dopasowany do sytuacji i potrzeb.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo