Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent boi się już tylko tłumów, a Kościół rozstawia konfesjonały

Arkadiusz Maciejowski
Arkadiusz Maciejowski
Kładka łącząca sanktuaria zostanie otwarta już dziś
Kładka łącząca sanktuaria zostanie otwarta już dziś fot. Andrzej Banaś
ŚDM 2016. Strefa Pojednania, kładka łącząca sanktuaria i nowe drogi. Miasto intensywnie przygotowuje się na przyjazd pielgrzymów.

Do Światowych Dni Młodzieży zostało już tylko 12 dni. Władze miasta i Komitet Organizacyjny ŚDM próbują przygotować wszystko na czas.

Rozpoczęła się budowa Stref Pojednania, gdzie każdy wierny będzie mógł skorzystać z sakramentu spowiedzi. W Łagiewnikach, tuż obok stacji Drogi Krzyżowej już czeka na pielgrzymów 50 drewnianych, pomalowanych na biało konfesjonałów. Kolejne 50 postawiono w Parku Jordana, w pobliżu namiotu adoracji. Sześć dodatkowych konfesjonałów będzie w bocznych kaplicach Bazyliki Mariackiej.

Autor: Joanna Urbaniec

Ponadto w bazylice za osoby czekające na spowiedź będą modlić się wierni w kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu. - Strefy Pojednania są niezbędne, ponieważ do Krakowa przyjedzie wiele osób z krajów, w których spowiedź święta nie jest tak często praktykowana jak w Polsce - mówi ks. Aleksander Wójtowicz z Sanktuarium w Łagiewnikach.

Organizatorzy wydarzenia do każdego pakietu pielgrzyma dołączą też materiały katechetyczne (rachunek sumienia i warunki dobrej spowiedzi).

Spowiedź w 30 językach

Za cztery dni zjadą do Krakowa Skauci Europy, czyli przewodniczki i wędrownicy z katolickiego skautingu. Łącznie prawie 1500 osób z 11 krajów.

Skauci rozbiją dla siebie namioty na stadionie Korony oraz przy kościele św. Benedykta. To oni będą działać jako wolontariusze w Strefach Pojednania - wskażą konfesjonał z odpowiednim dla pielgrzyma językiem oraz będą przyznawać kapłanom stuły z logo ŚDM.

Każdy z duchownych, który zarejestrował się do wzięcia udziału w ŚDM i wyraził chęć do spowiadania, musiał zaznaczyć w formularzu odpowiadające mu godziny i miejsce udzielenia sakramentu oraz wskazać, w jakim języku może wysłuchać wiernego.

- Cały czas zbieramy kapłanów, ale na tę chwilę będzie można wyspowiadać się w około 30 językach - informuje Dorota Abdelmoula, rzecznik prasowy ŚDM.

Sakramentu udzieli również sam papież Franciszek, który w Bazylice Bożego Miłosierdzia wyspowiada pięcioro wolontariuszy. Zrobi to w języku włoskim, hiszpańskim i francuskim.

Na terenie parafii św. Mikołaja przy ul. Kopernika Wojsko Polskie rozstawia 20 namiotów, w których będą zakwaterowani pielgrzymi z Francji.

- Przyjmiemy 200 osób z Lyonu - mówi ks. Józef Gubała, proboszcz w parafii św. Mikołaja. Podobne pola namiotowe będą rozlokowane również w innych miejscach Krakowa, np. na terytorium kampusu UJ.

W przyszłym tygodniu przy Sanktuarium w Łagiewnikach pojawi się strefa informacyjna poświęcona Bożemu Miłosierdziu oraz życiu św. Jana Pawła II i św. Faustyny.

- Chcemy, aby odwiedzający nas pielgrzymi mogli jak najwięcej dowiedzieć się na temat tego, czym jest Boże Miłosierdzie i dlaczego powinno być ważne dla każdego chrześcijanina - tłumaczy ks. Wójtowicz.

Propaganda sukcesu

Władze Krakowa postanowiły natomiast wczoraj pochwalić się zrealizowanymi przed ŚDM inwestycjami drogowymi. Prezydent Jacek Majchrowski wraz ze swoimi urzędnikami prezentował m.in. wybudowany ponadkilometrowy odcinek drogi prowadzącej od węzła Rybitwy do Brzegów pod Wieliczką, gdzie odbędzie się spotkanie młodzieży z papieżem.

Sęk w tym, że budowa tej ważnej drogi zakończyła się już... ponad trzy miesiące temu. - Teraz jednak podsumowujemy wszystkie inwestycje - stwierdził prezydent Majchrowski, odpierając sugestie, że po prostu obawia się odwołania w referendum (chce do niego doprowadzić były poseł Łukasz Gibała) i dlatego w ostatnim czasie pojawia się coraz częściej na różnych miejskich inwestycjach, by pokazać, że miasto się rozwija.

- Jesteśmy przygotowani do ŚDM. Wykonaliśmy wszystkie niezbędne inwestycje - podkreślał wczoraj prezydent Majchrowski. Zaznaczał, że jedyne, czego się obawia, to... tłumów. I liczy, że będą one mniejsze niż pierwotnie zakładano. - Utrudnienia oczywiście będą, ale jeśli przyjedzie blisko milion pielgrzymów, to Kraków bez większych trudności wytrzyma - dodał prezydent Majchrowski.

Oprócz drogi do Brzegów, prezydent pochwalił się wczoraj również m.in. wyremontowanym 460-metrowym odcinkiem ul. Wrobela.

- Będzie to jedna z ulic, którą pielgrzymi od strony mostu Wandy będą szli w stronę Brzegów - wyjaśnia Michał Pyclik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Przed ŚDM remonty nawierzchni przeprowadzone zostały na blisko 30 ulicach. Dodatkowo poszerzono m.in. ul. Przewóz i ul. Igołomską. Tę ostatnią tylko na odcinku 800 metrów. Roboty trwały jednak aż rok i kosztowały 19 mln zł. Przebudowano bowiem skrzyżowanie z ul. Brzeską. Zamontowano na nim też sygnalizację świetlną, dzięki czemu będzie tam bezpieczniej. Przetarg na rozbudowę kolejnego, siedmiokilometrowego odcinka ul. Igołomskiej zostanie dopiero przez miasto ogłoszony.

Nowa kładka

Już dziś natomiast oficjalnie otwarta ma zostać kładka nad rzeką Wilgą łącząca Centrum św. Jana Pawła II z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

To bardzo ważna inwestycja, ponieważ do tej pory, by przedostać się między sanktuariami, trzeba było m.in. pokonać kilkadziesiąt schodów pod górę. A to duże utrudnienie, szczególnie dla osób starszych, którzy licznie odwiedzają te miejsca. Koszt budowy kładki to ok. 2,5 mln zł. Jej parametry mają pozwolić na przejazd w nagłych przypadkach również karetkom pogotowia czy wozom straży pożarnej.

[

](http://www.dziennikpolski24.pl/aktualnosci/swiatowednimlodziezy2016/ "<centre></centre>")

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski