Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Jacek Majchrowski o rynku pracy w stolicy Małopolski: Kraków jest miejscem, gdzie warto mieszkać i inwestować

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Prezydent Jacek Majchrowski o rynku pracy w stolicy małopolski: Kraków jest miejscem, gdzie warto mieszkać i inwestować
Prezydent Jacek Majchrowski o rynku pracy w stolicy małopolski: Kraków jest miejscem, gdzie warto mieszkać i inwestować Andrzej Banas
W najnowszym wydaniu opracowania pn. Krakowskie Obserwatorium Rynku Pracy zawarto szczegółowe informacje związane z obecną sytuacją na lokalnym rynku pracy. Ważnym punktem publikacji jest wywiad z Prezydentem Miasta Krakowa prof. Jackiem Majchrowskim na temat krakowskiego rynku pracy oraz jego zmian w obliczu wyzwań wynikających z trendów metropolitalnych. Szczególną uwagę warto zwrócić na dane, które wyraźnie wskazują na silną pozycję Krakowa jako ośrodka akademickiego oraz centrum biznesowego z dużą liczbą podmiotów gospodarczych.

- Kraków jest w dobrej kondycji, głównie dzięki swoim trwałym fundamentom: po prostu jest dobrym miejscem do inwestowania i oferuje duży rynek zbytu towarów i usług. Oczywiście nie bez znaczenia jest dobra oferta akademicka – nasze miasto jest ważnym ośrodkiem akademickim. Możemy się pochwalić również doskonałą ofertą czasu wolnego zarówno dla mieszkańców jak i dla turystów. Wysoka inflacja jest hamulcem rozwojowym i konsumpcyjnym zarówno w Krakowie jak i w innych miastach ale mogę powiedzieć, że Kraków daje radę. Rozwój miasta jest kontynuowany, zaplanowane inwestycje realizowane. Staramy się kontynuować długoletnią strategię rozwoju miasta - podkreśla prof. Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa.

Wzrasta liczba podmiotów gospodarki narodowej

Z przeprowadzonej analizy wynika, że we wrześniu 2023 roku liczba podmiotów gospodarki narodowej w Krakowie jest znacząco wyższa niż na koniec 2021 i 2022 roku. Wskaźnik ten obrazuje sytuacje gospodarczą regionu. Im więcej podmiotów, zwłaszcza dużych i w kluczowych dla regionu sekcjach i działach PKD, tym większe, pozytywne impulsy prorozwojowe wywiera przedsiębiorczość na gospodarkę miasta. Wzrost przedsiębiorczości jest powiązany z wzrostem zatrudnienia.

- Na dobrą sytuację krakowskiego rynku pracy wpływa jego metropolitalne położenie, wspomniana już przeze mnie dobra oferta edukacyjna i duża liczba obecnych w mieście podmiotów gospodarczych i potencjalnych odbiorców ich usług. Kraków jako stolica Małopolski jest najatrakcyjniejszym miejscem do prowadzenia firmy, przede wszystkim ze względu na kapitał ludzki, rozbudowaną infrastrukturę, a także rozwinięty sektor usług dla biznesu czy zaplecze naukowo-badawcze. Dlatego też w Krakowie systematycznie rośnie liczba podmiotów gospodarczych. Trzeba też dodać, że Krakowowi – podobnie jak stolicy – przybywa mieszkańców. To chyba najlepiej świadczy o tym, że jest miejscem, gdzie warto mieszkać i inwestować – podkreśla Prezydent Jacek Majchrowski.

Warto zwrócić również uwagę na znaczy wzrost zainteresowania krakowskich pracodawców zatrudnianiem pracowników z Ukrainy.

- Pracowników - cudzoziemców mamy sporo, można ich spotkać niemal każdego dnia, pracują w wielu branżach. Jednak w wielu ciągle panuje niedobór pracowników, stąd przedsiębiorcy będą nadal pracowników poszukiwać. Również w przypadku pracowników zza wschodniej granicy Grodzki Urząd Pracy może pomagać – mam tu na myśli powiadomienia o powierzeniu pracy dla obywateli Ukrainy, oferty prac sezonowych dla nich, pomoc przy nostryfikacji ukraińskich dyplomów czy chociażby szkolenia z języka polskiego, które pomogą w szybszym znalezieniu pracy na krakowskim rynku – wskazuje prof. Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa.

Oto najbardziej zanieczyszczone polskie miasta

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski