Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Krakowa spotkał się z prezesem PKN Orlen i posłanką PiS. Rozmawiali o działaniach związanych z poprawą jakości powietrza

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
W krakowskim magistracie doszło do spotkania prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego z prezesem PKN Orlen Danielem Obajtkiem i posłanką PiS Małgorzatą Wassermann.
W krakowskim magistracie doszło do spotkania prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego z prezesem PKN Orlen Danielem Obajtkiem i posłanką PiS Małgorzatą Wassermann. Piotr Wojnarowski, Kancelaria Prezydenta Miasta Krakowa
W krakowskim magistracie doszło do spotkania prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego z prezesem PKN Orlen Danielem Obajtkiem i posłanką PiS Małgorzatą Wassermann. Rozmowy dotyczyły możliwości zaangażowania finansowego Orlenu w działania poprawiające jakość powietrza w Krakowie.

- Prezydent Jacek Majchrowski i prezes Daniel Obajtek spotkali się w czerwcu podczas konferencji na terenie zajezdni MPK, podczas której zaprezentowano pierwszą stację wodorową PKN Orlen w Polsce i już wtedy umówiono się na spotkanie w sprawie innych możliwości zaangażowania finansowego Orlenu w Krakowie. Do takiego spotkanie doszło w piątek. Jeszcze za wcześnie, by mówić o jakiś konkretnych ustaleniach - informuje Monika Chylaszek, rzeczniczka prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego.

W spotkaniu uczestniczyła posłanka PiS Małgorzata Wassermann. - Kraków się zmienia. To miasto, które w ostatnich latach mocno się rozwija. Jest bardzo wiele inwestycji realizowanych przy pomocy środków płynących z rządu. Ale są także ważne projekty, które w Krakowie, dzięki dobrej współpracy z samorządem, rozwijają firmy. Przykładem jest PKN Orlen - podkreśla Małgorzata Wassermann. - Orlen wspólnie z krakowskim samorządem napędza starania, by Kraków stał się czystszym, bardziej ekologicznym miastem. Jako mieszkanka Krakowa i poseł tej ziemi doceniam, że PKN Orlen otworzył w tym roku swoją pierwszą stację tankowania zeroemisyjnego paliwa wodorowego właśnie w Krakowie, który od lat konsekwentnie stara się walczyć ze smogiem. Ta inwestycja, bardzo ważna dla miasta, pokazuje, że wspólne działania zarówno na szczeblu lokalnym, jak i centralnym, a także partnerskie relacje z firmami działającymi w naszym regionie, są efektywne i przynoszą konkretne, wymierne korzyści - dodaje posłanka PiS.

Nowoczesne technologie PKN Orlen wpływają na poprawę powietrza

W PKN Orlen zaznaczają, że jako firma odpowiedzialna, zawsze angażuje się we współpracę z samorządami miast, w których prowadzi działalność. - Oczywistym przykładem jest Płock. Jednak aktywni jesteśmy także w innych regionach kraju, w tym w Małopolsce, gdzie realizujemy szereg inwestycji, m.in. poprzez naszą spółkę Orlne Oil, mającą swoją siedzibę w Krakowie. Wspieramy nasze bezpośrednie otoczenie. Dążymy do umacniania partnerskich relacji ze wszystkimi interesariuszami, chcąc, by podejmowane działania przynosiły konkretne efekty - informują w PKN Orlen.

Przypominają tam, że dzięki dobrej współpracy z samorządem miasta Krakowa, wspieranej przez rząd, w stolicy małopolski PKN Orlen uruchomił w tym roku swoją pierwszą w Polsce stację tankowania wodoru.

Wodór, który napędza ogniwa zeroemisyjnego autobusu komunikacji miejskiej, dostarczany jest z małopolskiej biorafinerii Grupy Orlen w Trzebini, oddalonej o niespełna 50 km od Krakowa. - Wdrożenie nowoczesnej technologii wodorowej bezpośrednio przyczyniło się do poprawy jakości powietrza w mieście, ponieważ pojazd napędzany tym paliwem emituje wyłącznie parę wodną. Nasza inwestycja wpłynęła także na obniżenie poziomu hałasu, zwiększając komfort podróżowania krakowian - wyliczają w PKN Orlen. - Dzięki podejmowanym działaniom i dobrej współpracy z samorządami polskich miast PKN Orlen postrzegany jest jako aktywny i wiarygodny partner lokalnych społeczności, wpływający na pozytywne zmiany w ich otoczeniu - dodają.

W Krakowie rozpoczęto wodorową rewolucję

Przypomnijmy, że do tankowania wodoru w MPK w Krakowie służy od czerwca mobilna stacja Orlen Południe, zlokalizowana na terenie zajezdni autobusowej w Płaszowie. Dostawy ekologicznego paliwa odbywają się ze wspomnianej rafinerii w Trzebini, należącej do spółki Orlen Południe, za pomocą „bateriowozu”, czyli kontenera ze zbiornikami, w którym jest zmagazynowane 400 kg wodoru. To ilość, która pozwala zatankować do pełna miejski autobus wodorowy ponad 11 razy. Po pełnym zatankowaniu wodoru miejski autobus może przejechać do 350 km.

To pierwsza taka stacja do tankowania wodoru w Polsce. Przy okazji jej otwarcia w PKN Orlen podkreślono, że w taki sposób ta firma rozpoczyna wodorową rewolucję. Do 2030 roku PKN Orlen ma wybudować sieć ponad 100 stacji tankowania wodoru, z których będą mogli korzystać kierowcy w Polsce, Czechach i na Słowacji. W Polsce ma powstać ok. 57 stacji, na Słowacji ok. 26, a w Czechach ok. 28. Do 2030 roku na realizację projektów wodorowych koncern ma przeznaczyć 7,4 mld zł.

- Planowane inwestycje wodorowe w horyzoncie strategii do 2030 roku uplasują nas jako lidera i partnera pierwszego wyboru w budowaniu gospodarki wodorowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Szczególnie duży potencjał dla tego paliwa widzimy w transporcie publicznym. Pierwszą mobilną stację uruchomiliśmy w Krakowie, a nasze plany zakładają budowę kolejnych nie tylko w Polsce, ale także za granicą – podkreślał Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

MPK z ekologicznymi autobusami

W związku z uruchomieniem pierwszej stacji wodorowej prezydent Jacek Majchrowski zwrócił uwagę, że jest to kolejny krok na drodze do osiągnięcia neutralności klimatycznej Krakowa. Przypomniał, że dwa lata temu Krakowski Holding Komunalny i MPK podpisały z Orlenem umowę ws. autobusów wodorowych.

Od czerwca pasażerów na linii nr 128 wozi w Krakowie autobus wodorowy marki Solaris. Od 5 października, krakowianie mogą podróżować kolejnym wodorowym autobusem. Na linii nr 128 („Zajezdnia Płaszów” – „Prądnik Czerwony”) przez kilka najbliższych tygodni będzie kursował autobus zasilany wodorem marki Autosan o nazwie Sancity 12LFH. Tym samym Kraków eksploatuje jednocześnie dwa wodorowe autobusy dwóch różnych producentów.

Krakowski przewoźnik w najbliższych latach planuje zakup nowych autobusów zasilanych wodorem z wykorzystaniem środków unijnych. Jednocześnie do ich obsługi ma zostać przystosowana Stacja Obsługi Autobusów w Płaszowie, która będzie gruntownie przebudowana.

FLESZ - Kraków liderem ekologicznych rozwiązań

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski