Prezydent miasta Krakowa

Redakcja
ogłasza przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność Gminy Miejskiej Kraków

Gmina Miejska Kraków

oznaczonej nr działki 147 o powierzchni 0,0302 ha, objętej KW 157714, położonej w obrębie 7 jednostka ewidencyjna Śródmieście przy al. 29 Listopada 31, zabudowanej zabytkowym budynkiem dawnej Rogatki Miejskiej.
Cena**wywoławcza nieruchomości: 108 000 złWadium: 20 000 zł
Zgodnie z art. 68 ust.3 Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami - udziela się 30% bonifikaty od ceny nieruchomości ustalonej w drodze przetargu, w związku z jej wpisaniem do rejestru zabytków.
Obszar, w skład którego wchodzi przedmiotowa nieruchomość nie jest objęty aktualnie obowiązującym planem miejscowym zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie z ustaleniami studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Krakowa nieruchomość położona jest w kategorii terenów zieleni publicznej - ZP.
Nieruchomość zabudowana jest obiektem wzniesionym około 1900 r. jako rogatka przy trakcie warszawskim. Budynek jest jedną z ostatnich zachowanych dawnych rogatek Krakowa i posiada wartość historyczną. Jest murowany na planie prostokąta, niepodpiwniczony, o zróżnicowanej wysokości murów obwodowych. Fundamenty ścian są kamienne i ceglano-kamienne, strop - belkowy drewniany. Dach wielospadowy kryty dachówką, elewacja z cegły licówki częściowo otynkowana. Rzeczoznawca majątkowy w operacie szacunkowym określił stopień zużycia technicznego budynku na poziomie 70%, zaś zużycia funkcjonalnego na poziomie 50%. Powierzchnia zabudowy wynosi 179,7 m, powierzchnia użytkowa 245,60 m, kubatura 1252,0 m. Ze względu na bardzo zły stan techniczny obiekt jest nieczynny i zabezpieczony przed wstępem osób postronnych. Wymaga pilnego podjęcia prac remontowo-konserwatorskich. Nieruchomość położona jest w bezpośrednim sąsiedztwie cmentarza Rakowickiego, którego teren otacza ją z trzech stron (od strony północnej, południowej i zachodniej) ceglanym murem ogrodzeniowym wysokości około 2,5 metra przebiegającym po terenie działki, w części zniszczonym i odchylonym od pionu. Dalsze sąsiedztwo stanowi Fort "Luneta Warszawska", stacja paliw oraz zabudowa mieszkaniowo-usługowa. Nieruchomość posiada kształt regularny zbliżony do prostokąta. Znajduje się w obszarze w pełni uzbrojonym w podstawowe media. Dostęp do działki możliwy jest bezpośrednio z ulicy, ale bez możliwości włączenia do układu drogowego i realizacji miejsc parkingowych.
Przedmiotowa nieruchomość jest wpisana do rejestru zabytków pod nr A-1047 w granicach działki nr 147. Zgodnie z opinią miejskiego konserwatora zabytków z dnia 5.10.2005 r. zabytkowy budynek dawnej "Rogatki Miejskiej" wymaga generalnego remontu konserwatorskiego w oparciu o istniejącą dokumentację historyczno-konserwatorską. Budynek nadaje się do adaptacji do nowych funkcji, które nie wiązałyby się ze zbyt silnym przekształceniem bryły architektonicznej. Z uwagi na zły stan techniczny dopuszcza się częściową wymianę substancji: stropów, więźby i pokrycia dachowego oraz stolarki (z powtórzeniem jej formy podziałów i profili). Dopuszcza się także zmianę układu wnętrz przy zachowaniu ogólnej dyspozycji przestrzennej układu dwutraktowego z sienią pośrodku, adaptację strychu z wprowadzeniem lukarn lub okien połaciowych. Ze względu na swoje położenie budynek mógłby pełnić funkcje handlowe i usługowe (np. związane z cmentarzem), jak również funkcje biurowe.
Nabywca nieruchomości zobowiązany będzie do realizacji i przedstawienia w terminie 12 miesięcy od daty przejęcia nieruchomości dokumentacji konserwatorskiej określającej stan zachowania zabytku nieruchomego i możliwości jego adaptacji, z uwzględnieniem historycznej funkcji i wartości tego zabytku, a także uzgodnionego z wojewódzkim konserwatorem zabytków programu prac konserwatorskich przy zabytku nieruchomym, określającego zakres i sposób ich prowadzenia oraz wskazującego niezbędne do zastosowania materiały i technologie, a także programu jego zagospodarowania wraz z otoczeniem oraz dalszego korzystania z tego zabytku, z uwzględnieniem wyeksponowania jego wartości.
Osoby zainteresowane nabyciem przedmiotowej nieruchomości mogą oglądać budynek w dniach 14 i 21 listopada 2006 r. w godz. 10.00 - 11.00.
Przetarg odbędzie się w budynku Urzędu Miasta Krakowa przy ul. Kasprowicza 29, w sali konferencyjnej w dniu 5 grudnia 2006 r. o godz. 10.00. W**przetargu mogą brać udział** osoby fizyczne i prawne, które wpłacą wadium w podanej wyżej wysokości w formie pieniężnej przelewem lub wpłatą na rachunek bankowy miasta Krakowa, Wydział Finansowy Urzędu Miasta Krakowa, pl. Wszystkich Świętych 3/4, prowadzony w BPH SA nr 63 1060 0076 0000 3310 0002 5387, w taki sposób, aby najpóźniej w dniu 29 listopada 2006 r. wadium znajdowało się na rachunku bankowym miasta Krakowa. Przed otwarciem przetargu jego uczestnik winien przedłożyć komisji przetargowej dowód wpłaty wadium oraz dowód tożsamości. W przypadku, gdy uczestnikiem przetargu jest osoba prawna, osoba upoważniona do reprezentowania uczestnika powinna przedłożyć do wglądu aktualny wypis z Krajowego Rejestru Sądowego. Jeżeli uczestnik jest reprezentowany przez pełnomocnika, konieczne jest przedłożenie oryginału pełnomocnictwa upoważniającego do działania na każdym etapie postępowania przetargowego.
Wadium wpłacone przez uczestnika, który przetarg wygrał, zalicza się na poczet ceny nabycia nieruchomości. Wadium ulega przepadkowi w razie uchylenia się uczestnika, który przetarg wygrał, od podpisania umowy notarialnej. Pozostałym uczestnikom przetargu wadium zostanie zwrócone niezwłocznie w ciągu 3 dni od odwołania, zamknięcia, unieważnienia lub zakończenia wynikiem negatywnym przetargu, w sposób odpowiadający formie wnoszenia.
Sprzedaż nieruchomości jest zwolniona z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Cena nieruchomości ustalona w drodze licytacji płatna jest jednorazowo przed zawarciem umowy notarialnej. W dniu podpisania umowy notarialnej środki fina

Centrum biznesu Jaworzyna Śląska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie