Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent wyciąga rękę do Niemców [WIDEO]

Remigiusz Poltorak
Remigiusz Poltorak
Prezydent Duda był ostatnio często obecny w niemieckich mediach
Prezydent Duda był ostatnio często obecny w niemieckich mediach Agencja TVN/x-news
Niemcy. Andrzej Duda jedzie dziś pierwszy raz do Berlina jako prezydent. - Rewolucji we wzajemnych relacjach nie będzie - uważa Paweł Kowal.

Ta wizyta jest oczekiwana ze szczególnym zainteresowaniem. Nie tylko dlatego, że Berlin pojawił się na trasie Andrzeja Dudy znacznie szybciej niż inne zachodnie stolice - Bruksela, Paryż, a nawet Waszyngton - co symbolicznie może oznaczać, kto dzisiaj ma według nowego prezydenta prawdziwą władzę w Europie.

Emocje towarzyszą jednak dzisiejszemu wyjazdowi przede wszystkim z innego powodu - ułożenia na nowo relacji polsko-niemieckich po twardym lądowaniu w latach 2005-2007, gdy rządził PiS. Tamten niedługi, dwuletni okres został zapamiętany jako szczególnie trudny we wzajemnych stosunkach. Może trochę na wyrost, choć ochłodzenie było z daleka wyczuwalne.

Dzisiaj faktem jest, że prezydent Duda - wywodzący się z tej samej formacji politycznej, znacznie mniej przychylnej Niemcom niż obecne władze - robi wiele, aby tych starych demonów z powrotem nie przywoływać. Widać to szczególnie w kolejnych wywiadach, które ukazały się w niemieckiej prasie w ostatnich dniach. Pobrzmiewa w nich echo zrozumienia, że oś Belin - Warszawa ma kluczowe znaczenie i dla Polski, i dla bezpieczeństwa w Europie.

"Stosunki między Warszawą a Berlinem zawsze wyglądały lepiej aniżeli je prezentowano. Ja sam zrobię wszystko, by je takimi utrzymać. Mam wielki szacunek dla Niemców" - mówił prezydent dla wysokonakładowego "Bilda". W innej rozmowie, z warszawskim korespondentem "Frankfurter Allgemeine Zeitung" zrobił z kolei takie wrażenie, że dziennik nazwał go "zdeklarowanym przyjacielem Niemiec". Czyli odwrót niemal o 180 stopni w porównaniu z niedawnymi jeszcze wyobrażeniami o polityce zagranicznej nowego prezydenta. Ile w tym kurtuazji, a ile wyrachowania?

- Prezydent Duda w sposób oczywisty buduje swój wizerunek polityka konstruktywnego. Takiego, który szuka porozumienia, a nie konfliktu - mówi prof. Zdzisław Mach, były wieloletni dyrektor Instytutu Europeistyki UJ.

- Prezydent, jak się wydaje, doskonale to rozumie, stąd pojednawcze gesty. I bardzo dobrze, choć oczywiście trzeba też wziąć pod uwagę, że to jest w jakimś stopniu element kampanii wyborczej. PiS-owi chodzi o to, żeby pokazać się jako partia rozsądku, a Andrzej Duda wpisuje się w tę politykę, choć niewątpliwie w pierwszej kolejności buduje własny wizerunek - twierdzi prof. Mach. I dodaje, że prezydent ma na starcie poważny atut - niejednokrotnie powtarzaną deklarację o wielu prywatnych kontaktach z Niemcami oraz małżonkę germanistkę.

Nie zmienia to faktu, że mimo iż Andrzej Duda docenia wagę polityki, którą prowadzi Angela Merkel (m.in. w sprawie Rosji) i mimo wysyłania pozytywnych sygnałów, otwarcie zapowiada też chęć wprowadzenia "korekty" do polityki zagranicznej. Czy to może dotyczyć Niemiec? Paweł Kowal, były wiceminister spraw zagranicznych nie ma obaw: - Nasze stosunki są określone przez trzy filary - NATO, Unię Europejską i silną współpracę gospodarczą. Niemcy są w polityce bardzo pragmatyczni. Zdają sobie sprawę, że w Polsce zmienia się sytuacja polityczna i że tematy rozmów mogą ulec pewnej zmianie. Jestem przekonany, że są na to gotowi.

To jednak nie oznacza, że w wielu kluczowych sprawach nasze interesy będą do końca zbieżne. Nie będą. Zdaniem prof. Macha, dotyczy to co najmniej trzech spraw: głośno wyrażanych ambicji prezydenta, aby przyciągnąć bazy NATO do Polski, polityki klimatycznej i energetycznej (Niemcy stawiają na energię odnawialną kosztem górnictwa, które dla nas wciąż jest ważne) oraz przyjmowania imigrantów (wobec których jesteśmy niechętni).

- W kwestii baz NATO Niemcy są wstrzemięźliwi i niechętnie mówią o zwiększeniu obecności militarnej, nie tylko w naszej części Europy. Jest mało prawdopodobne, aby w najbliższej przyszłości coś się zmieniło. Na pewno nie będą naturalnym sojusznikiem prezydenta Dudy w tych ambicjach - uważa prof. Zdzisław Mach.

Od nowego prezydenta zależy, jak zręcznie będzie prowadził politykę, aby być partnerem dla kanclerz Merkel, a jednocześnie dbać o polskie interesy oraz własny, prawicowy elektorat. Dziś pierwszy egzamin.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski