Prezydent zbojkotuje

Redakcja
"Mając na uwadze cześć i oddanie mieszkańców naszego miasta dla największego Krakowianina, laureata medalu Cracoviae Merenti, Ojca Świętego Jana Pawła II, radni Stołecznego, Królewskiego Miasta Krakowa wyrażają oburzenie zachowaniem Aleksandra Kwaśniewskiego i Marka Siwca na lotnisku w Kaliszu w 1997 roku i uznają ich za personae non gratae w Krakowie" - głosi rezolucja. Prezydent Gołaś powiedział, że gdyby był radnym, głosowałby za. - Dla tych mieszkańców Krakowa, którzy popierają Kwaśniewskiego może być to sprawa dyskusyjna. Uważam jednak, że radni powinni podjąć taką rezolucję. To sygnał z Krakowa, że nad pewnymi faktami nie przechodzi się do porządku - powiedział Andrzej Gołaś

Aleksander Kwaśniewski niemile widziany...

 Rada Miasta Krakowa uznała wczoraj prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego za persona non grata w Krakowie. Prezydent Andrzej Gołaś zapowiedział natomiast dziennikarzom, że nie będzie brał udziału w tych uroczystościach z okazji 600-lecia odnowienia Akademii Krakowskiej, na których pojawi się Aleksander Kwaśniewski.
 Mieczysław Łagosz, przewodniczący klubu SLD w Radzie Miasta nazwał rezolucję "polityczną hucpą". - Rada Miasta nie jest po to, aby wyrażać emocje obywateli - powiedział Mieczysław Łagosz. Jerzy Adamik (SLD) zaproponował, aby nie podejmować w tej sprawie rezolucji, tylko uchwałę i powierzyć ją wykonaniu Zarządowi Miasta. - Gdy prezydent Kwaśniewski przyjedzie do Krakowa, zostanie ujęty przez Straż Miejską. Proponuję osadzić go przy placu Szczepańskim 5 (siedzba małopolskiej NSZZ "Solidarność" - przyp. red.).
 Leopold Zgoda (AWS): - Gdybym to ja redagował rezolucję, nie byłoby tam mowy o persona non grata. To zbyt mocne. Mimo to będę głosował za rezolucją.
 Wiesław Misztal (AWS): - Radny Adamik odwoływał się do naszego rozsądku. Czy prezydent Kwaśniewski i Marek Siwiec byli rozsądni w Kaliszu?
 Marek Grochal (SLD): - Co będzie, jeśli prezydent Kwaśniewski przyjedzie z oficjalną wizyt_ą _do Krakowa? Będzie witany przez władze miasta. Czy ktoś z nich powie mu prosto w twarz, że jest niepożądaną osobą w tym mieście? Może być też tak, że premier i inni członkowie rządu nie spodobają się Radzie Miasta i podjęta zostanie podobna rezolucja. Takim zachowaniem mamy przysporzyć miastu splendoru?
 Krzysztof Gurba (AWS, jeden z autorów rezolucji): - Rezolucja nie powoduje skutków prawnych. Chcemy wyrazić stan naszego ducha, nawet gdy wokół nas jest pustynia duchowa. To nie kwestia polityki, tylko etyki i dobrego smaku.
 Za rezolucją głosowało 33 radnych (głównie AWS), przeciw - 16 (SLD), UW i UPR nie brało udziału w głosowaniu. W głosowaniu nie brało udziału 16 osób. Rezolucja uznająca prezydenta Kwaśniewskiego za persona non grata przygotowana została już przez grupę radnych w 1995 roku, wtedy jednak nie była głosowana.
\\\*
 Uchwałę w sprawie prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego podjęła wczoraj także Rada Dzielnicy III. Uchwała głosi: "Opiniuje się negatywnie zachowanie prezydenta RP i Jego Ministra wobec osoby Ojca Świętego Jana Pawła II, które miało miejsce w dniu 17 września 1997 roku w Kaliszu". W uzasadnieniu napisano, że uchwała jest wyrazem "ubolewania lokalnej społeczności wobec zachowania się prezydenta RP". "W moim odczuciu widać, że w Pałacu Prezydenckim panują żarty, których nikt nie śmie wypowiadać nawet pod przysłowiową budką z piwem" - napisał Paweł Sularz, przewodniczący Dzielnicy III.

(AM)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie