Prezydent zbyt ostrożnie wprowadza krakowian do planowania inwestycji

Redakcja
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum
Udostępnij:
Przez cały tydzień ocenialiśmy, które z wyborczych obietnic udało się zrealizować prezydentowi Majchrowskiemu przez trzy lata kadencji. Dziś kolejna część.

Fot. Archiwum

Co nam obiecał Jacek Majchrowski. Pierwszy miejski punkt obsługi mieszkańców w galerii handlowej zostanie otwarty w sobotę

* Jacek Majchrowski: Planuję wspieranie niezależnych inicjatyw społecznych i obowiązkowe konsultacje społeczne dla miejskich inwestycji - mówił prezydent jesienią 2010 roku.

Zgodnie z zapowiedzią prezydenta w Krakowie przeprowadzane są konsultacje społeczne dla miejskich inwestycji, ale mieszkańcy mają wiele zastrzeżeń do ich formy. Przede wszystkim chodzi im o to, że urzędnicy decydują, co będzie najlepsze dla krakowian, przedstawiają koncepcję, a później uwzględniają albo nie uwagi mieszkańców i przystępują do realizacji. Ostatnio bardzo duże kontrowersje wzbudziły konsultacje dotyczące przebudowy ul. Mogilskiej. Strona społeczna przygotowała projekt alei Mogilskiej zakładający zwężenie ulicy do jednego pasa i poszerzenia chodników. Urzędnicy jednak przygotowali, konsultowali i przekazali do realizacji projekt dla ulicy dwupasmowej.

W tej kadencji wprowadzono także budżet obywatelski (nazywany partycypacyjnym), który pozwala mieszkańcom osiedla, dzielnicy, gminy, miasta na zaproponowanie inwestycji, które mają być finansowane z publicznych pieniędzy. Taka forma została zastosowana pilotażowo w dzielnicach: I Stare Miasto (do podziału 50 tys. zł), IV Prądnik Biały (100 tys. zł), VI Bronowice (75 tys. zł), VII Zwierzyniec (100 tys. zł). Budżet obywatelski ma być kontynuowany na poziomie dzielnic. Tymczasem w innych miastach mieszkańcy mogą decydować o inwestycjach w całym mieście i mają do dyspozycji znacznie większe pieniądze. Dla przykładu - w Łodzi dzielą 20 mln zł, w Poznaniu - 10 mln zł.

* Jacek Majchrowski: W hipermarketach powstaną miejskie punkty obsługi.

Pierwszy tego typu punkt zacznie działać w Krakowie w najbliższą sobotę, 30 listopada w nowej Galerii Bronowice. Będzie można załatwić tam m.in. meldunek i dowód osobisty, a także sprawy dotyczące prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego oraz rejestracji i prowadzenia działalności gospodarczej. Urzędnicy podkreślają, że dopiero gdy zobaczą, jak działa punkt w Bronowicach, będą rozważać otwarcie kolejnych.

* Jacek Majchrowski: Planuję uruchomienie serwisu internetowego, w którym będzie można zgłosić dziurę w drodze.

Co prawda mieszkańcy mogą zgłaszać ubytki w drogach do Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu, np. mailowo czy na Facebooku, ale osobny, specjalny portal nadal nie powstał. Jak się dowiedzieliśmy w urzędzie, trwają prace nad jego uruchomieniem.

* Jacek Majchrowski: Planuję opracowanie programu budowy wybiegów dla psów.

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu zwrócił się do dzielnic o wytypowanie miejsc dla wybiegów dla psów. Sześć dzielnic wskazało miejsca, w których da się to zrobić. Wybudowane zostały wybiegi w lokalizacjach: Balicka - Armii Krajowej, Opolska - Park Kro- woderski, Strzelców, os. Dywizjonu 303. W trakcie budowy są wybiegi: na rogu al. Jana Pawła II i ul. Tomickiego, przy ul. Prądnickiej.

P.Tymczak, A. Maciejowski

Władza informuje poprzez konsultacje

* Przemysław Dziewitek, prezes Pracowni Obywatelskiej: Konsultacje inwestycji są w Krakowie obowiązkowe. Ale ich formie daleko do tej, na jakiej by nam zależało. Dla nas dobre konsultacje to takie, w których mieszkańcy najpierw spotykają się z przedstawicielami władz miasta i decydują, co chcieliby w danym miejscu i jak miałoby to wyglądać. A zazwyczaj zostają zapoznawani z gotowymi planami.
Dotychczasowe konsultacje to raczej informowanie mieszkańców o tym, co władza zamierza zrobić. To charakterystyczne dla polskich samorządów. Wśród nich jest jeszcze niewiele takich, które naprawdę chcą z mieszkańcami pracować od początku i dopiero po rozmowach zaproponować miejsce, kształt i funkcje inwestycji.

Taki model stosują kraje Europy Zachodniej. Polskie samorządy dopiero się do tego przekonują. Widać to też po rankingach. Gdynia w nich przewodzi, bo tam konsultacje zaczynają się od tego, że mieszkańcy mówią, co chcieliby wokół siebie zmienić, a dopiero później do pracy zabierają się architekci i planiści.

Mam wrażenie, że prezydent Majchrowski w zakresie konsultacji otacza się nieodpowiednimi ludźmi, którzy decydują o takich sprawach. Nie mówię o urzędnikach niższego szczebla, bo tam w poszczególnych wydziałach jest wola i wiedza potrzebna do tego, jak to robić. Musi być jednak jeszcze wola polityczna, prezydenta i jego najbliższych współpracowników, aby w ten sposób włączać mieszkańców w zarządzanie miastem. Jeżeli chodzi o budżet obywatelski, widać wolę prezydenta, aby go kontynuować, ale wydaje mi się, że gdzieś to utknęło na etapie planowania, w jaki sposób taki budżet ma dalej funkcjonować.

(TYM)

Jutro ostatni raport o obietnicach prezydenta. W poniedziałek ocenimy radnych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

u
ubawiony igrzyskami
Buuuhahahahaha!!!! Punkty obsługi w hipermarketach. I co jeszcze? Co z tego, że mieszkańcy mogą współdecydować o budżecie dzielnic, skoro pieniędzy dla dzielnic na skutek decyzji pana Machlojskiego jest MNIEJ!!!!!!! Buuuhaaaaa!!!! No ale cóż, skoro ktoś głosuje na tego wesołka ze zdjęcia, to sam zasłużył na takie traktowanie.
c
co bedzie najlepsze
dla krakowian to powinni decydowac krakowianie .U nas wsio na abarot.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie