Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydenta wybierzemy 10 maja albo w dogrywce 2 tygodnie później [WIDEO]

Grzegorz Skowron
Fot. Archiwum
Wybory. Marszałek Sejmu Radosław Sikorski zdecydował, że wybory prezydenckie odbędą się 10 maja. Jak tłumaczył tuż przed podpisaniem postanowienia w tej sprawie, termin wyznaczył po „wsłuchaniu się w opinię publiczną”.

Sikorski mógł wskazać tylko trzy daty: 3, 10 lub 17 maja. Wszystkie partie wykluczały pierwszą z nich. Politycy PO opowiadali się za drugą, a opozycja – za ostatnim możliwym terminem. 17 maja wolałoby także PSL.

Źródło: TVP/x-news

Dla PiS wyznaczenie wyborów na 10 maja to faworyzowanie urzędującego prezydenta. Chodzi o to, że 8 maja na Wes­terplatte zaplanowane są uroczystości związane z 70. rocznicą zakończenia II wojny światowej, której najważniejszym uczestnikiem będzie Bronisław Komorowski. A tydzień przed wyborami prezydent będzie pokazywany podczas Święta Pracy (1 maja), Dnia Flagi (2 maja) i rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Mariusz Błaszczak, szef sejmowego klubu PiS zasugerował wczoraj, że być może powodem było także wyznaczenie głosowania na dzień kolejnej miesięcznicy katastrofy smoleńskiej.

Wszystkie sondaże wskazują, że faworytem majowych wyborów jest urzędujący prezydent Bronisław Komorowski, choć oficjalnie jeszcze nie ogłosił, czy zamierza walczyć o drugą kadencję urzędowania w Pałacu Prezydenckim. Start zapowiedzieli za to: Andrzej Duda (PiS), Magdalena Ogórek (SLD), Adam Jarubas (PSL), Janusz Palikot (Twój Ruch), Janusz Korwin-Mikke (partia KORWiN), Jacek Wilk (Kongres Nowej Prawicy) i Marian Kowalski (Ruch Narodowy). Potencjalnym kandydatem jest także Ryszard Kalisz, a startu nie wyklucza Paweł Kukiz.

Pierwszą weryfikacją dla wszystkich kandydatów i ich zwolenników będzie utworzenie komitetu wyborczego. Aby Państwowa Komisja Wyborcza przyjęła zawiadomienie o powołaniu komitetu, jego wniosek musi być poparty tysiącem podpisów.

Ich zdobycie nie będzie takie trudne, prawdziwym testem stanie się dopiero zebranie 100 tys. podpisów, by zarejestrować kandydata na prezydenta. I wtedy może się okazać, że nie wszyscy chętni wystartują w wyścigu do najważniejszego stanowiska w naszym kraju.

Lista komitetów zamierzających wystartować będzie znana do 16 marca, 10 dni później okaże się, ile jest kandydatów na prezydenta.

Z KALENDARZA WYBORCZEGO

Do 16 marca – zgłaszanie komitetów, które zamierzają wystawić kandydata na prezydenta.

Do 26 marca do godz. 24 – rejestracja kandydatów na prezydenta.

Do 17 kwietnia – zgłaszanie chętnych do pracy w obwodowych komisjach wyborczych (mogą to zrobić tylko komitety wyborcze, a więc z nimi muszą się wcześniej skontaktować chcący dorobić przy liczeniu głosów).

Do 25 kwietnia – zgłaszanie zamiaru głosowania korespondencyjnego.

Do 1 maja – składanie wniosków o udzielenie innej osobie pełnomocnictwa do głosowania.

Do 5 maja – dopisywanie do spisu wyborców.

10 maja w godz. 7–21 – głosowanie.

24 maja w godz. 7–21 – głosowanie w drugiej turze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski