Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Priorytety w komputerze

AM
W ciągu dwóch pierwszych tygodni rekrutacji podania do szkół średnich wysłało już 25 proc. gimnazjalistów. Wielu z nich wybrało jednak za małą liczbę klas, co ogranicza szansę przyjęcia do wymarzonej szkoły.

Elektroniczna rekrutacja

W ciągu dwóch pierwszych tygodni rekrutacji podania do szkół średnich wysłało już 25 proc. gimnazjalistów. Wielu z nich wybrało jednak za małą liczbę klas, co ogranicza szansę przyjęcia do wymarzonej szkoły.

   Rekrutacja zaczęła się 16 maja. Podania można składać do 21 czerwca do godz. 15. W tym roku po raz pierwszy nabór do szkół średnich odbywa się drogą elektroniczną, co ułatwi życie uczniom i nauczycielom.
   W praktyce wygląda to tak: kandydat wypełnia podanie, którego wzór znajduje się na stronie www.e-omikron.pl (może je także wypełnić w szkole, jeśli nie ma w domu komputera). Z wydrukowanym podaniem idzie do swojego gimnazjum, gdzie sprawdza się, czy poprawnie zostały podane dane. Z gimnazjum zatwierdzone podanie wędruje drogą elektroniczną do trzech wybranych przez kandydata szkół. Nie ma natomiast ograniczonej liczby klas. - Im więcej klas kandydaci wybiorą, tym większe szanse przyjęcia do wybranej szkoły - mówi Ireneusz Wochlik z firmy "Silvermedia", która organizuje elektroniczną rekrutację. Gimnazjalista może więc na swoim podaniu wpisać wszystkie klasy, jakie znajdują się w wybranych przez niego szkołach. Na liście priorytetów najwyżej umieszcza te, na których najbardziej mu zależy. Może się bowiem okazać, że ma zbyt małą liczbę punktów, aby dostać się do klasy ogólnej, ale wystarczającą na klasę humanistyczną w tej samej szkole.
   Większość gimnazjalistów wybrała jednak tylko trzy klasy. - W ten sposób sami ograniczają swoje szanse - mówi Ireneusz Wochlik. Do zakończenia rekrutacji, czyli do 21 czerwca można wprowadzać poprawki do podania (potwierdzone przez szkołę), czyli także powiększyć listę priorytetów (wybranych klas). Każdy kandydat powinien także otrzymać w gimnazjum hasło dzięki któremu będzie mógł sprawdzać, czy jego dane są prawidłowe.
   Tylko uczniowie spoza Krakowa oraz ze szkół nieprowadzonych przez samorząd muszą pofatygować się osobiście do tzw. szkoły pierwszego wyboru, która roześle ich podania do dwóch innych wybranych przez kandydata. Zrobiło to już prawie 900 kandydatów spoza Krakowa. Prawie 600 z nich chce kontynuować naukę w liceach ogólnokształcących.
   Na system elektronicznej rekrutacji z budżetu miasta wydano 38 tys. zł. Do tej pory swoje podania wysłało 1,7 tys. gimnazjalistów. Większość z nich do liceów ogólnokształcących, na drugim miejscu znalazły się technika, potem szkoły zawodowe, a na końcu licea profilowane.
   28 czerwca o godz. 12 mija termin wprowadzania do systemu komputerowego ocen ze świadectwa oraz wyniku egzaminu gimnazjalnego. I znów robią to albo gimnazja, albo sami kandydaci (spoza Krakowa lub ze szkół prywatnych). Do 30 czerwca uczniowie będą musieli także potwierdzić chęć uczęszczania do szkoły - dostarczając pozostałe dokumenty. Rekrutacja uzupełniająca potrwa do 4 lipca; w Internecie będzie można wtedy sprawdzić, gdzie są jeszcze wolne miejsca.
(AM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski