Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Próba generalna

JU
(INF. WŁ.) Dzisiaj i jutro w Małopolsce i na Podkarpaciu odbędą się próbne matury z języka polskiego oraz - do wyboru - z matematyki, biologii, historii lub języka obcego. Egzaminy - w przeciwieństwie do majowych - nie są obowiązkowe; organizują je kuratoria oświaty, a o tym, czy szkoła do nich przystąpi - decyduje dyrekcja i uczniowie.

Dziś pierwszy test przyszłych maturzystów

- Nasi uczniowie sami chcieli próbnej matury, bo to jest dobry sposób na oswojenie się z tą prawdziwą - _usłyszeliśmy w kilku krakowskich liceach. Nauczyciele podkreślają, że ta forma pomaga uczniom poznać całą procedurę egzaminu maturalnego, a przy okazji przekonać się o stanie swojej wiedzy. - Jest to przede wszystkim sprawdzian dla uczniów. Po tym, jak napiszą ten próbny egzamin, mogą poznać, ile już umieją, a nad czym muszą jeszcze posiedzieć i popracować. Do maja każdy z nich ma jeszcze czas na zmianę przedmiotów, które będzie zdawał na egzaminie maturalnym, a to jest ostatni moment, żeby się upewnić w swoim wyborze. - mówi Andrzej Jańczy, wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie. - Jest to też okazja do zapoznania się z procedurą egzaminu maturalnego: z tym, że egzamin trwa pięć godzin i nie można wychodzić. Do tej pory uczniowie nie mieli w_szkołach tak długich klasówek.
Tematy próbnej matury przygotowuje zespół fachowców przy Kuratorium Oświaty i przesyła je do zainteresowanych szkół. Prace są kodowane i rozdzielane do sprawdzenia pomiędzy nauczycieli, którzy nie wiedzą, którego ucznia oceniają.
(JU)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski