Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Próbna matura z chemii w „Dzienniku Polskim”

Piotr Subik
Piotr Subik
fot. Anna Kaczmarz
Rozmowa. Z prof. Lucjanem Chmielarzem, prodziekanem ds. dydaktyki Wydziału Chemii UJ.

- „Pamiętaj, chemiku młody, lej zawsze kwas do wody”. Czy tylko znajomość tej zasady dała nam nauka chemii w szkole?

- Powinniśmy zapamiętać więcej - jak zbudowana jest materia, czym jest atom i cząsteczka chemiczna, jak zachodzą reakcje chemiczne. Niestety, często chemia jest kojarzona jako zagrożenie dla środowiska naturalnego. To niesprawiedliwa opinia. Tak naprawdę chemia odgrywa ogromną rolę w jego ochronie.

- Co roku studia na Wydziale Chemii UJ rozpoczyna ok. 400 studentów. Czy to pasjonaci?

- Mamy trzy kierunki studiów - chemia, ochrona środowiska i chemia medyczna. Najwięcej, bo ponad 200 studentów przyjmujemy na podstawowy kierunek, jakim jest chemia. W większości przypadków to ludzie, którzy wiedzą, czego chcą. Są zainteresowani chemią, czy ochroną środowiska, bo ten kierunek prowadzimy razem z Wydziałem Biologii i Nauk o Ziemi UJ. Studia na naszym wydziale nie są łatwe, ale dają solidne wykształcenie.

- Jak sobie radzą wasi absolwenci na rynku pracy?

- Zdecydowana większość z nich znajduje pracę w zawodzie. Mimo iż nasi absolwenci nie są inżynierami, z powodzeniem konkurują z absolwentami uczelni technicznych. Są zatrudnieni na kilku stanowiskach kierowniczych w zakładach Synthos w Oświęcimiu. Podobnie jest w zakładach chemicznych Grupy Azoty.

- Ponieważ nie ma matur próbnych, jutro ponad pół tysiąca uczniów napisze taki sprawdzian przygotowany przez naukowców z Wydziału Chemii UJ. Korzyści będą obopólne...

- To dla młodych ludzi kolejny etap w przygotowaniach do egzaminu maturalnego. Szansa na sprawdzenie, na jakim etapie przygotowań do matury jestem. Ale to również szansa dla naszego wydziału, żeby pokazać naszą ofertę dydaktyczną.

PRÓBNA MATURA Z „DP”

WE WTOREK, 5 kwietnia, wraz z „Dziennikiem Polskim” arkusze próbnej matury z chemii, przygotowane przez naukowców z Wydziału Chemii UJ.

W CZWARTEK, 7 kwietnia, rozwiązania zadań, do których dołączymy ogólne zasady oceniania opublikowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski