Próbny egzamin ósmoklasisty 2021 CKE. Na początek język polski. Co się pojawi na egzaminie ósmoklasisty? [ARKUSZ, ODPOWIEDZI]

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Egzaminy ósmoklasisty już raz odbyły się w cieniu pandemii koronawirusa Konrad Kozłowski
We środę (17 marca) uczniowie ostatnich klas podstawówek rozpoczną próbę generalną przed pierwszym ważnym egzaminem w swoim życiu. O godz. 9 wystartują próbne egzaminy ósmoklasisty organizowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. W związku z pandemią oczywiście odbędą się w reżimie sanitarnym - m.in. z mniejszą liczbą osób w każdej sali. Przeprowadzenie tych egzaminów przez szkoły jest dobrowolne. - Uczniowie chcieli je pisać. Będą zdawali tak, jakby to już były egzaminy właściwe, w salach maksymalnie po 8 osób. Nie wymagamy natomiast teraz żadnego galowego stroju - mówi nam Magdalena Mazur, dyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 12 w Krakowie.

FLESZ - Depresja u pacjentów po koronawirusie

W Krakowie w klasach ósmych szkół podstawowych ogólnodostępnych i specjalnych uczy się obecnie 6631 osób, w tym 5432 to uczniowie szkół samorządowych.

W Szkole Podstawowej nr 40 jest około setka uczniów w pięciu klasach ósmych. Szkoła organizuje egzamin. - Przeprowadzamy próbny egzamin ósmoklasisty w trybie stacjonarnym, w reżimie sanitarnym, w 11 salach z jedenastoma komisjami. Mam nadzieję, że temu podołamy - usłyszeliśmy w przeddzień pierwszego z egzaminów od Andrzeja Moskala, dyrektora SP 40.

Z kolei ponad 40 ósmoklasistów ma Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 12 z al. Kijowskiej. - Powinni praktycznie wszyscy przyjść. Tylko jedno dziecko jest zakażone covidem, dowiedzieliśmy się dzisiaj, że ma pozytywny wynik testu, więc na pewno się nie pojawi - mówi Magdalena Mazur, dyrektor SP 12.

Dyrektorka dodaje, że już wcześniej szkoła urządziła własne egzaminy próbne, więc organizacja jest przetestowana.

- Uczniowie będą wchodzić osobnym wejściem, wpuszczani piętnaście minut przed egzaminem. Maseczka, dystans, dezynfekcja, pomiar temperatury. Dalej - idą do wyznaczonych sal, tam się rozbierają, a nie chodzą po żadnych szatniach ani do szafek. Mogą ewentualnie przejść do toalety, zdezynfekować ręce i wrócić do sali. Poprzednie próbne egzaminy tak zorganizowane przeszły bez żadnych problemów - zaznacza dyr. Mazur.

W tym czasie w budynku szkoły będą również uczniowie klas 1-3, którzy mają stacjonarne lekcje. Ale ci młodsi zajmują parter, a ósmoklasiści będą szli od razu schodami na pierwsze piętro szkoły, kontaktu nie będzie. W SP 12 podczas egzaminu w czasie pandemii w poszczególnych salach będzie maksymalnie ośmiu zdających.

Magdalena Mazur zapewnia, że ósmoklasiści byli chętni, by przystąpić do próbnego egzaminu i przetestować się w nim. - A od przyszłego tygodnia - jeśli pandemia się nie rozpędzi, a ministerstwo nie wprowadzi nowych ograniczeń - zaczniemy też dla ósmoklasistów konsultacje stacjonarne, w grupach 5- lub 6-osobowych, po południu w szkole. Obowiązujące rozporządzenie to dopuszcza, więc chcielibyśmy już w ostatnich tygodniach marca zacząć takie intensywniejsze przygotowanie do egzaminu - dodaje.

W SP 12 tegoroczny próbny egzamin odbędzie się po raz drugi, ponieważ na wcześniejszym były pytania takie, jakby nie wprowadzono zmian w egzaminie w związku z pandemią. Tymczasem w tym roku, właśnie w związku z nadzwyczajną sytuacją i wymuszoną nauką zdalną, egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej, w tym skróconą listę lektur obowiązkowych. Według zapowiedzi ministerstwa, wymagany zakres wiedzy będzie ograniczony o 20-30 procent.

- Dlatego piszemy jeszcze raz, bo chcemy, żeby dzieci również przez taki egzamin przeszły. Ciekawi jesteśmy, jak będzie wyglądał egzamin z nowymi zadaniami, według nowych wytycznych ministerialnych. A pewnie jeszcze pod koniec kwietnia urządzimy trzeci, wewnętrzny egzamin - mówi nam dyr. Magdalena Mazur.

We środę przystąpią do próbnych egzaminów także np. ósmoklasiści w Bronowicach Małych, w Szkole Podstawowej nr 153. Wchodzi ona w skład zespołu szkół, wraz z liceum, w którym teraz, z racji pandemii i obowiązujących obostrzeń, nie ma lekcji, jego budynek stoi pusty. Dlatego dyrekcja zorganizowała sale egzaminacyjne właśnie w oddzielnym budynku liceum, dzięki czemu ósmoklasiści nie będę mieli styczności z uczniami z najmłodszych klas szkoły podstawowej.

W SP 153 ósmoklasistów jest 44. Dyrektor szkoły jest przekonany, że wszyscy się zjawią na egzaminie. Czekają odpowiednio przygotowane sale, uczniowie będą losować miejsce jak na prawdziwym egzaminie.

- Ten próbny sprawdzian - który przy pandemii, zdalnym nauczaniu i restrykcjach sanitarnych jest dla szkoły dodatkowym wyzwaniem - to przecież ukłon w kierunku uczniów, którzy już w zasadzie od roku nie są w szkole. Oni - moim zdaniem - pragną tego jak kania dżdżu. Chcą poznać stan swojej wiedzy i umiejętności. Poza tym jest to okazja do kontaktu z nauczycielami, kontaktu z kolegami. Każdy dzień pobytu dzieci w szkole to jest dla nich powrót do normalności - przekonuje Marek Gaweł, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Krakowie, w którego skład wchodzi SP 153.

Dyrektor dodaje, że większość nauczycieli jest już zaszczepiona, co również sprawia, że spotkanie na egzaminie w szkole jest stosunkowo bezpieczne.

Harmonogram przeprowadzania próbnych egzaminów ósmoklasisty:

  • 17 marca 2021 (środa), godz. 9 - język polski
  • 18 marca 2021 (czwartek), godz. 9 - matematyka
  • 19 marca 2021 (piątek), godz. 9 - języki obce nowożytne.

W dniu, w którym jest przeprowadzany próbny egzamin (określany też jako test diagnostyczny) z danego przedmiotu, materiały egzaminacyjne, czyli arkusze, pliki dźwiękowe, będą zamieszczane na stronie internetowej CKE, OKE i ministerstwa edukacji - mniej więcej o godz. 9 (nie wcześniej niż o tej godzinie). Zatem jeśli któryś z uczniów nie będzie mógł - np. z powodu choroby - pisać egzaminu w szkole, o tej samej porze będzie mógł zapoznać się z pytaniami i zadaniami zamieszczonymi w Internecie.

Wideo

Materiał oryginalny: Próbny egzamin ósmoklasisty 2021 CKE. Na początek język polski. Co się pojawi na egzaminie ósmoklasisty? [ARKUSZ, ODPOWIEDZI] - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie