Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Procesja ku czci św. Stanisława. Prośba o poszanowanie Bożego ładu w Polsce

Grażyna Starzak
Fot: Adam Wojnar
Religia. Uczestnicy niedzielnej procesji ku czci św. Stanisława będą „prosić o poszanowanie Bożego ładu w życiu rodzinnym, społecznym i politycznym w naszej Ojczyźnie”.

Taki cel wymienia metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w liście do wiernych, zachęcającym do udziału w uroczystościach ku czci św. Stanisława ze Szczepanowa.

Rozpocznie je tradycyjnie modlitwa przy trumnie świętego w Katedrze Wawelskiej. Następnie, ok. godz. 9, procesja wyruszy ulicami Podzamcze, Stradom, Krakowską, Skałeczną do sanktuarium na Skałce, gdzie ok. 10 zostanie odprawiona msza święta. Będzie jej przewodniczył, a także wygłosi homilię, abp Marek Jędraszewski.

W specjalnym liście do wiernych, zapraszając do udziału w procesji, metropolita krakowski przypomina, że św. Stanisław jest nie tylko „ojcem i opiekunem całej Ojczyzny”, ale także „patronem ładu moralnego”. Abp Jędraszewski zapowiada, że na Skałce „przez wstawiennictwo św. Stanisława będziemy prosić o poszanowanie Bożego ładu w życiu rodzinnym, społecznym i politycznym w naszej Ojczyźnie”.

W uroczystościach ku czci św. Stanisława biorą udział przedstawiciele duchowieństwa, wyższych uczelni, radnych miejskich, bractw, delegacje w strojach ludowych z różnych zakątków Małopolski i liczni wierni z Krakowa i okolic. W procesji tradycyjnie uczestniczą członkowie Episkopatu Polski i czołowi polscy politycy. W 2003 r., gdy obchodzono 750. rocznicę kanonizacji św. Stanisława, uroczystościom przewodniczył kardynał Joseph Ratzinger, wówczas prefekt Kongregacji Nauki Wiary. W tym roku papieża reprezentować będzie nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio.

W procesji tradycyjnie niesione są relikwie świętych i błogosławionych archidiecezji krakowskiej, m.in. św. Brata Alberta, św. Faustyny, św. Jacka, św. Floriana. Do najcenniejszych należą relikwie głowy św. Stanisława i corocznie przywożone przez członków gnieźnieńskiej kapituły katedralnej relikwie św. Wojciecha. Od ubiegłego roku w procesji niesione są także relikwie franciszkańskich męczenników z Peru i Ugandy - o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego.

Po zakończeniu uroczystości na Skałce procesja powtórnie się formuje i wraca na Wawel. Niesione w procesji relikwie zostają zaniesione do katedry, gdzie przy „Ołtarzu Ojczyzny” wierni śpiewają hymn „Ciebie Boga Wysławiamy”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski