Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prochy gen. Alfonsa Maćkowiaka wróciły do ojczyzny

Piotr Subik
Piotr Subik
W asyście spadochroniarzy z krakowskiej 6. Brygady Powietrznodesantowej do Polski powróciły dzisiaj prochy gen. bryg. Alfonsa Maćkowiaka, żołnierza 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej, instruktora Cichociemnych, uczestnika wojny obronnej 1939 roku oraz operacji "Market-Garden".

Prochy gen. bryg. Alfonsa Maćkowiaka przybyły z Anglii na pokładzie wojskowego samolotu CASA C-295 z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego z Krakowa. Wojskową asystę honorową wystawiła 6. Brygada Powietrznodesantowa, dziedzicząca tradycje bojowe 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej, w której służył generał.

Uroczystość pożegnania prochów została zorganizowana na podlondyńskim lotnisku wojskowym Northolt, tym samym, z którego w czasie II wojny światowej startowali piloci legendarnego Dywizjonu 303. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele polskiej ambasady w Londynie, oficerowie i kadeci Brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych oraz miejscowej Polonii. Po krótkiej modlitwie w asyście honorowej spadochroniarzy urna z prochami polskiego bohatera została odprowadzona do samolotu.

Oficjalne powitanie jej odbyło się w Wojskowym Porcie Lotniczym 1. Bazy Lotnictwa Transportowego na Okęciu. - To prawdziwy honor móc powitać na lotnisku w Warszawie bohatera, zażarcie walczącego o wolność Polski – podkreślił na wstępie inspektor Wojsk Lądowych gen. bryg. Wojciech Grabowski. Wcześniej modlitwę w intencji zmarłego odmówił kapelan 6. Brygady Powietrznodesantowej.

Następnie urna została przewieziona do sali tradycji 1 BLTr, gdzie zostanie przechowana do czasu uroczystości pogrzebowych, które odbędą się na Cmentarzu Powązkowskim 23 września br., czyli dokładnie 76 lat od utworzenia 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej.

Alfons Maćkowiak w młodości uczył się boksu pod okiem legendarnego Feliksa Stamma. Przed wybuchem wojny ukończył szkoły artylerii we Włodzimierzu Wołyńskim i Toruniu, podczas kampanii wrześniowej był oficerem zwiadu. Dostał się w ręce Sowietów, ale uciekł z transportu. Przez Węgry przedostał się do Francji, gdzie po bitwie pod Lagarde znów trafił do niewoli, tym razem niemieckiej. Z niej również uciekł i przedostał się do Wielkiej Brytanii.

Tam ukończył kurs dla cichociemnych i został ich instruktorem, był też biegły w walce wręcz. W szeregach 1. SBS brał udział m.in. w operacji „Market-Garden”, pod Arnhem lądował w szybowcu. Kiedy odniósł rany, wpadł w ręce Niemców i trafił do oflagu. Po wojnie pozostał w Wielkiej Brytanii.

Maćkowiak zmarł 31 stycznia br., pośmiertnie Andrzej Duda awansował go do stopnia generała brygady. Pochowano go w Londynie. Ostatniej drodze generała także towarzyszyli mundurowi m.in. z Krakowa.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 20

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski