Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Producenci protestują, a ZAIKS ujawnia spisek [WIDEO]

Paweł Gzyl
Kontrowersje. Czy grozi nam społeczna rebelia, przypominająca sprzeciw wobec ACTA? Ponad miesiąc temu pisaliśmy o internetowej akcji „Nie płacę za pałace”. Zainicjował ją Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego, sprzeciwiając się wprowadzeniu nowych opłat reprograficznych na nowoczesne urządzenia elektroniczne do kopiowania muzyki. Zyski z tego „podatku” byłyby przekazywane polskim artystom.

Źródło: AIP

Akcja uderzyła w ZAiKS, wspierający takie rozwiązanie, sugerując, że stowarzyszenie marnotrawi pieniądze na niepotrzebne przedsięwzięcia (choćby opisywany również przez nas rok temu zakup pałacu w Janowicach). Okazało się, że sprzeciw zdobył zaskakująco duże poparcie.

– Ludzie nie byli świadomi zasad funkcjonowania ZAiKS­-u. Przedstawiliśmy niewygodne dla tej organizacji fakty. Ludzie sprzeciwili się pomysłowi ZAiKS-u na obłożenie opłatą reprograficzną tabletów i smart­fonów, kiedy na kontach tej organizacji zalega miliard złotych należny artystom – twierdzi Michał Kanownik, dyrektor ZIP­SEE, koordynator akcji „Nie płacę za pałace”.

Ponad 13 tys. podpisów pod petycją do Ministerstwa Kultury powinno zmusić władze do zastanowienia się nad kwestią nowych opłat reprograficznych. Czy rzeczywiście tak się stało?

„Opłata reprograficzna istnieje w Polsce od 20 lat! Mówimy zatem tylko o reformie systemu, a nie o wprowadzeniu tej opłaty. Każde działania legislacyjne MKiDN w dziedzinie prawa autorskiego obejmują także prowadzenie konsultacji społecznych. Jeżeli ministerstwo przygotuje projekt nowelizacji przepisów o opłacie, na pewno przeprowadzi stosowne konsultacje” – napisało nam Centrum Informacyjne MKiDN.

O wiele mocniej zareagował ZAiKS. Jego zdaniem metody zbierania podpisów pod petycją do ministerstwa budzą poważne wątpliwości.

– Nie potrafimy się odnieść do petycji producentów sprzętu elektronicznego, ponieważ lista sygnatariuszy nie jest jawna. Mało tego – z tego co przeczytaliśmy na Facebooku akcji „Nie płacę za pałace” – pojawiają się wpisy, że ponoć 100 razy podpisał się pod petycją... Adolf Hitler. Czy w takiej sytuacji można ją traktować poważnie? – denerwuje się Anna Klimczak z Wydzia­­łu Komunikacji ZAiKS-u.

Zdaniem stowarzyszenia za petycją stoi silne lobby producentów sprzętu elektronicznego. Do walki o swoje partykularne interesy wykorzystują oni ZIP­SEE, który zainspirował zbieranie podpisów pod petycją.

– Koncerny walczą za wszelką cenę o swoje interesy, zdając sobie sprawę, że Polska jest jednym z ostatnich państw UE, w których takie opłaty nie obowiązują. W związku z tym kwoty pozyskiwane dla kultury z opłaty od czystych nośników są w naszym kraju znacząco niższe niż w innych krajach – dodaje Anna Klimczak.

Organizatorzy akcji nie zamierzają jednak ustąpić – tym bardziej, że ich zdaniem mają wielkie poparcie społeczne.

– Liczba podpisów ma pokazać, że temat opłaty reprograficznej jest dla Polaków ważny. Dla nas wymiernym efektem jest to, że podpisy się pojawiają, ale też to, że na naszą skrzynkę mailową trafiają setki wiadomości od ludzi ze słowami uznania i chęcią wsparcia naszych działań – twierdzi Michał Kanownik.

NAJWAŻNIEJSZE DANE

13 000: Tyle podpisów zebrał Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego ZIPSEE pod petycją „Nie płacę za pałace” do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, mającą na celu powstrzymanie wprowadzenia opłaty reprograficznej od smartfonów i tabletów.

WARSZAWA, KRAKÓW I POZNAŃ: Trzy polskie miasta, których mieszkańcy najbardziej zaangażowali się w zbieranie podpisów pod petycją.

KONCERNY: Oto lista firm, które według ZAiKS-u sterują akcją: Samsung, LG, Nokia, Panasonic, Philips, Sony, Xerox, Canon, Sharp, Konica, Minolta, AB, ABC Data, Action S.A., ASBIS PL, Ingram Micro Poland, JVC, Polska, Komputronik, Lechpol, Manta S.A., Sagecom i Tech Data.

PODSTAWA PRAWNA:
ZAIKS opiera sugestię wprowadzenia nowych opłat reprograficznych na ustawie o prawie autorskim z 1994 roku, rozporządzeniu MKiDN w sprawie opłat od urządzeń do utrwalania dźwięku z 2003 roku oraz dyrektywie 2001/29/WE o społeczeństwie informacyjnym.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski