Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prof. Aleksander Tyka: Z naszej opieki naukowej korzystają m.in. Stoch, Kot i siostry Radwańskie

Jan Otałęga
Prof. Aleksander Tyka, rektor AWF Kraków
Prof. Aleksander Tyka, rektor AWF Kraków Andrzej Banas / Polska Press
Rozmowa z prof. dr. hab. ALEKSANDREM TYKĄ, rektorem Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie.

- Krakowska AWF liczy 90 lat. Jakie jest jej miejsce wśród uczelni sportowych w Polsce?
- Nasza akademia osiągnęła wysoką pozycję wśród uczelni publicznych w Polsce. Wydziały Wychowania Fizycznego i Sportu oraz Rehabilitacji Ruchowej mają pełne prawa akademickie. Jakość kształcenia studentów na wydziałach jest wysoko oceniana przez Polską Komisję Akredytacyjną. I tak kierunek studiów fizjoterapia uzyskał ocenę wyróżniającą, co należy w polskim szkolnictwie do rzadkości. W ostatniej kadencji władz na wydziałach WFiS oraz Rehabilitacji Ruchowej wypromowanych zostało ponad 100 doktorów i 22 doktorów habilitowanych nauk o kulturze fizycznej. Dwóch naukowców odebrało nominacje profesorskie. Obchody jubileuszu 90–lecia Akademii AWF w Krakowie przypadają w czasie wielkiej reformy szkolnictwa wyższego w Polsce. Sądzę, że w tej debacie nie przejdzie bez echa głos Konferencji Rektorów Akademii Wychowania Fizycznego w kwestii roli i miejsca uczelni sportowych w systemie szkół wyższych w Polsce. Nasza akademia nie może istnieć w oderwaniu od rzeczywistości tej gospodarczej, społecznej i politycznej, musimy dbać o naszą suwerenność.

- Chlubą krakowskiej AWF jest okazała baza sportowa...

- Znaczącym sukcesem uczelni było wybudowanie nowoczesnego kampusu w Krakowie-Czyżynach i pozyskanie wielomilionowych środków finansowych na inwestycje i modernizację naszej bazy. Także na wyposażenie pracowni badawczych i laboratoriów w nowoczesną aparaturę, to pozwala prowadzić badania naukowe na europejskim poziomie. Jeszcze większym sukcesem było stworzenie dla nauczycieli akademickich optymalnych warunków do rozwoju naukowego, co zaprocentowało bogatą kadrą naukowców w różnych specjalnościach. W ostatnich latach w naszym kampusie wybudowany został kompleks krytych pływalni wraz z zapleczem do odnowy biologicznej i laboratoriami. Już od października tego roku, po 5-letnim okresie przejściowym, będzie on udostępniony mieszkańcom Krakowa. Z uwagi na ograniczenia finansowe zmuszeni byliśmy zawiesić realizację kilku zaplanowanych teraz inwestycji, m.in. budowę wielofunkcyjnego obiektu (lodowiska i hali dla szermierzy) oraz remontów obiektów dydaktycznych i administracyjnych. Jednak mimo tych trudności planujemy budowę pełnowymiarowego boiska piłkarskiego ze sztuczną murawą oraz dokończenie kapitalnego remontu Domu Studenckiego nr 2.

- Jakie kierunki cieszyły się największym zainteresowaniem wśród kandydatów i czy po studiach znajdują oni zatrudnienie?
- W naszej AWF kształci się około 4000 studentów na siedmiu kierunkach studiów na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych, na studiach licencjackich, magisterskich i doktoranckich. W tym roku akademickim największym zainteresowaniem kandydatów na studia cieszyły się nowe kierunki: wychowanie fizyczne w służbach mundurowych i kosmetologia, studia drugiego stopnia (około 4 kandydatów na 1 miejsce). Tradycyjnie najwięcej chętnych było na kierunek fizjoterapia (5 kandydatów). Od kilku lat w funkcjonuje Uczelniany System Kontroli Jakości Kształcenia, w który zajmuje się monitorowaniem losów zawodowych naszych absolwentów. Wyniki wskazują, że około 80 procent absolwentów w ciągu 6 miesięcy po ukończeniu studiów na AWF podejmuje pracę zawodową. Tak dobry wynik był możliwy dzięki szerokiej ofercie kształcenia na wszystkich kierunkach studiów. Absolwenci krakowskiej AWF są nie tylko cenionymi specjalistami z zakresu szeroko pojętej kultury fizycznej i sportu, ale również zajmują wysokie stanowiska w administracji państwowej, w krajowych i europejskich instytucjach, w biznesie i służbach mundurowych, jak też osiągają sukcesy w kulturze i sztuce.

- Uczelnia zaprasza w swe mury także studentów-sportowców...
- Stwarzamy im dogodne warunki do studiowania. Wybitni studenci-sportowcy otrzymują pomoc stypendialną i indywidualną ścieżkę nauczania. Dobre wyniki naszych sportowców na imprezach najwyższej rangi jak IO i MŚ nie byłyby możliwe bez wsparcia naukowców. W nowoczesnych laboratoriach prowadzimy interdyscyplinarne badania sportowców. Przyczyniamy się do powstawania zaawansowanych programów treningowych. Nie sposób wymienić wszystkich sportowców, korzystających z naszej opieki naukowej. Przytoczę tylko kilkoro, byli to m.in.: skoczkowie narciarscy Adam Małysz, Kamil Stoch i Maciej Kot, lekkoatleta Adam Kszczot czy tenisistki - Agnieszka i Urszula Radwańskie. Uczelnia dba także o studentów rekreacyjnie uprawiających sport, promując zdrowy styl życia wśród młodych ludzi. Większość naszych studentów jest zrzeszona w kilkunastu sekcjach sportowych klubu uczelnianego AZS AWF. W tym roku nasi studenci zajęli pierwsze miejsce w generalnej klasyfikacji medalowej AMP, co w konfrontacji z dużymi uniwersytetami, kształcącymi niekiedy dziesięciokrotnie więcej studentów, jest w AWF wydarzeniem historycznym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski