Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prof. Tadeusz Bujnicki

PS
Pracę magisterską napisał u prof. Henryka Markiewicza, jako jego pierwszy magistrant, co do dziś uważa za zaszczyt dla siebie. Zaraz po studiach podjął pracę jako asystent w Zespołowej Katedrze Historii Literatury. Obroniony w 1964 r. doktorat nosił tytuł "Pierwszy okres twórczości Sienkiewicza" i rozpoczął przygodę profesora z twórczością tego pisarza. Dziś prof. Bujnicki ma na koncie już 6 samodzielnych książek i około 100 rozpraw traktujących o pisarstwie Henryka Sienkiewicza. Równocześnie interesował się literaturą bardziej współczesną, np. międzywojenną. Na zasadzie kontrastu z Sienkiewiczem podjął próbę opisania literatury rewolucyjnej - tak powstała praca o Władysławie Broniewskim.

Kto jest kim w nauce krakowskiej

Maturę zdał w Gdańsku, ale studia rozpoczął już w Krakowie. - Wahałem się między historią, polonistyką a dziennikarstwem. To ostatnie wyperswadował mi sam Jerzy Putrament. Zwyciężyła oczywiście polonistyka, mimo kłopotów ze szkolną nauczycielką polskiego - wspomina profesor.
 W 1973 r. prof. Bujnicki przeniósł się na Uniwersytet Śląski, gdzie wykładał przez trzynaście lat. W różnych okresach współpracował z Uniwersytetem Opolskim, WSP w Rzeszowie i Częstochowie oraz Akademią Pedagogiczną w Krakowie. Na UŚ pełnił funkcję dziekana, a na UJ prodziekana Wydziału Filologicznego. Przez 6 lat pracował w Instytucie Badań Polonijnych UJ, kierując Zakładem Literatury Polskiej na Obczyźnie.
 Obecnie badania i zainteresowania naukowe profesora koncentrują się na zagadnieniu życia literackiego na pograniczach wschodnich. - Interesuje mnie przenikanie się literatur i w ogóle kultur na pograniczu Polski i sąsiednich wschodnich narodów. W szczególny sposób zajmuje mnie oczywiście Litwa i Wileńszczyzna - mówi. Przez 3 lata był wykładowcą na Uniwersytecie Wileńskim, w utworzonej tam w 1993 r. Katedrze Filiologii Polskiej.
 Obecnie prof. Bujnicki kieruje Katedrą Kultury Literackiej Pogranicza na UJ. Wraz z grupą współpracowników realizuje program badawczy życia literackiego na pograniczach wschodnich. W ramach programu planowane jest wydawanie serii utworów ukraińskich, białoruskich i litewskich, powiązanych z historią i kulturą Polski. Ukazywać się będzie również seria prac historycznoliterackich. Katedra utrzymuje żywe kontakty z naukowcami z tamtych krajów, roztacza także opiekę nad studentami przyjeżdżającymi do Polski. W planach - duża encyklopedia kultury pogranicza.
 Prof. Bujnicki jest autorem podręcznika "Pozytywizm" dla szkół średnich oraz podręcznika dla szkół polskich na Litwie, obejmującego literaturę w okresie: starożytność - renesans. Ta ostatnia książka wydana została na Litwie i tam funkcjonuje w szkołach z językiem polskim. Z problemami nauczania literatury w szkole prof. Bujnicki ma ciągły kontakt. Pełni bowiem funkcję przewodniczącego Regionalnego Komitetu Olimpiady Polonistycznej.
 W swoim dorobku naukowym profesor Tadeusz Bujnicki ma 11 książek i ponad 250 mniejszych prac. Działa w Komisji Historycznoliterackiej PAN oraz Komitecie Polonii PAN. Jest także członkiem Stowarzyszenia im. Mieroszewskiego, które zajmuje się problematyką wschodnią.
 (PS)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski