Profesjonalnie i ...

AB
Udostępnij:
Jedne gminy w powiecie oświęcimskim - jak Zator, Brzeszcze, czy Chełmek - mają duże doświadczenie w pozyskiwaniu środków z zewnątrz. Nie boją się Europy i stamtąd również potrafią wydębić pieniądze. Udaje im się to dzięki dobrze przygotowanym projektom. Chełmek ma nawet specjalnego pracownika, który zajmuje się tym tematem. W innych gminach bywa różnie. Jedne dopiero zastanawiają się, czy i jak ugryźć unijną kasę, a są i takie, które wyraźnie nie mają o tym zielonego pojęcia.

Oświęcimskie

   Burmistrz Zatora Zbigniew Biernat: - Z tegorocznego programu SAPARD chcemy pozyskać dofinansowanie na stację uzdatniania wody w Graboszycach (250 tys. zł) i budowę kanalizacji najprawdopodobniej w sołectwie Grodzisko (1,7 mln zł). Projekty dotyczące tych dwóch inwestycji są już gotowe, jest bowiem zawsze tak, że__jeżeli chcemy uzyskać środki z zewnątrz, przygotowania musimy rozpocząć dużo wcześniej. Już teraz mamy np. gotową koncepcję budowy obwodnicy wokół Zatora, niedługo wejdziemy w fazę projektową, mimo że pozyskanie środków i rozpoczęcie budowy przewidujemy dopiero na 2006 rok. Projektowanie musi być zlecane 3-4 lata wcześniej, niż uruchamiany jest dany program.
   W ostatnich dwóch latach Zatorowi udało się pozyskać z UE ponad 1,4 mln zł. - W związku z tym, że wypełniamy dużo różnego typu wniosków, nie mamy większych problemów z ich przygotowaniem - podkreśla burmistrz. - W przyszłości chlelibyśmy mieć w gminie osobę, która zajmowałaby się tylko tym tematem oraz podpowiadałaby stowarzyszeniom i instytucjom, gdzie one również mogą takie środki pozyskać.
   Sekretarz gminy Brzeszcze Tomasz Łukowicz: - Z programu SAPARD będziemy starać się o środki na kanalizację sołectw. To dla nas w tej chwili jedna z najistotniejszych inwestycji. Dla takich gmin, jak nasza, problem z pieniędzmi unijnymi polega na tym, że już na wstępie musimy wyłożyć całość środków własnych, a później nastąpi dopiero ich częściowy zwrot.
   W urzędzie w Brzeszczach przygotowywaniem wniosków zajmuje się wydział promocji przy współpracy z wydziałami, których dany wniosek dotyczy.
   Renata Dziadecka, kierownik Wydziału Strategii Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego w Oświęcimiu**(miasto jest za duże, by skorzystać z SAPARD, może to natomiast zrobić gmina Oświęcim): - W tej chwili złożony został przez nas wniosek o środki w ramach funduszu PHARE. Jest to praktycznie pierwszy wniosek, który składamy. Dotyczy on budowy infrastruktury w oświęcimskiej strefie gospodarczej, czyli terenów wzdłuż ulicy Fabrycznej. Wniosek opiewa na nieco ponad 3 mln euro. Z tego 26 procent wyłożyłoby miasto, pozostałe środki mają pochodzić z Funduszu.
   
Andrzej Bibrzycki, wójt gminy Oświęcim: - Chcemy z SAPARD-u otrzymać środki na kanalizację. Nasi pracownicy biorą udział cały czas w szkoleniach dotyczących przygotowywania wniosków. Niestety, często szkolenia te nie dają precyzyjnych odpowiedzi: jak wypełniać wnioski. A wnioski o pieniądze z UE są bardzo skomplikowane. Mimo to nie zniechęcamy się. Jeżeli mamy wątpliwości: dzwonimy i pytamy.
   W ubiegłym roku gminie Oświęcim udało nam otrzymać milion złotych z Banku Światowego na budowę kolektora. Jest to wspólna inwestycja z Polanką Wielką i Przeciszowem.
   
Krystyna Kusak, kierownik Wydziału Promocji gminy Kęty: - Na początku roku w naszej gminie organizowane były szkolenia dla rolników, gdzie wyjaśniano m. in. możliwości wsparcia z UE. Natomiast jako gmina w tym roku złożyliśmy wniosek w ramach programu PHARE o dofinansowanie dla zadania "Rozwój ekonomiczny miasta Kęty - obejście miasta." Chodzi w nim o wyprowadzenie ruchu przelotowego z centrum Kęt poprzez budowę obwodnicy.
   w sprawie tego, czy Kęty złożą jakikolwiek wniosek do SAPARD-u, zadecyduje wkrótce zarząd gminy.
   
Burmistrz Chełmka Janusz Cora:** - Mamy kilka gotowych już projektów inwestycji. Pozostaje nam tylko wybrać te, w sprawie finansowania których złożone zostaną wnioski. W gminie sporo inwestycji dofinansowywanych jest ze środków Unii Europejskiej. Staramy się do tego dobrze przygotować. Mamy osobę, która się tym specjalnie zajmuje. Z pewnością łatwiej jest pozyskiwać duże kwoty, zwłaszcza, gdy występuje się w zwartej grupie. Nam udało się np. pozyskać w ubiegłym roku środki z Banku Światowego na modernizację ulicy Oświęcimskiej.
   Żeby skutecznie występować o środki, trzeba ze znacznym wyprzedzeniem przygotowywać dokumentacje techniczną dotyczącą inwestycji, które chcemy zrealizować, łącznie z pozwoleniami na budowę. Staramy się to robić od dłuższego czasu - zapewnia burmistrz Cora.
(AB)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie