Profesor Brückner zapomniany przez MSZ

Profesor Brückner zapomniany przez MSZ

PIOTR SUBIK

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

Prof. Aleksander Brückner FOT. ARCHIWUM

Prof. Aleksander Brückner FOT. ARCHIWUM

Profesor Aleksander Brückner nazywany bywa "ojcem polonistyki". Filolog i slawista, historyk literatury i kultury polskiej, twórca katedry slawistyki na uniwersytecie w Berlinie zmarł i został pochowany w tym mieście w 1939 r.
Prof. Aleksander Brückner FOT. ARCHIWUM

Prof. Aleksander Brückner FOT. ARCHIWUM

Prof. Aleksander Brückner FOT. ARCHIWUM

BERLIN. Nagrobek wybitnego slawisty może zostać zniszczony

Ostatnio rozpoczęła się jednak likwidacja cmentarza Tempelhofer, a nagrobkowi wybitnej postaci polskiej nauki i kultury z przełomu XIX i XX wieku grozi zniszczenie.

Rok temu mogiła, w której spoczął prof. Brückner, straciła nadany przez Senat Berlina na 20 lat status grobu honorowego. Żadna z polskich instytucji nie zadbała dotąd, by status ten został przedłużony, mimo że zawczasu upominały się o to opiekujące się grobem Ewa Maria Slaska i Anna Kuzio, związane z Polsko-Niemieckim Towarzystwem Literackim WIR.

Przy okazji Dnia Wszystkich Świętych Slaska nagłośniła sprawę na Facebooku. "Od lat w kilka osób próbujemy - jak dotąd bezskutecznie - uczulić instytucje RP w Berlinie oraz odpowiednie instytucje i osoby w samej RP na fakt, że grób profesora znajduje się na cmentarzu obecnie likwidowanym i że jeśli nie podejmie się żadnych kroków - może zostać zrównany z ziemią".

Według Slaskiej, ewentualne działania strony polskiej nic by nie kosztowały, nie wymagają także zastosowania jakichś skomplikowanych procedur. "Trzeba je tylko podjąć!" - napisała.

Poparcie dla akcji ratowania nagrobka prof. Brücknera wyraziło m.in. środowisko "Zeszytów Poetyckich", pisma literackiego wydawanego w Polsce. Jak poinformował jego redaktor naczelny Dawid Jung, oficjalne listy w tej sprawie przesłane zostały już do prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego.

Wczoraj uzyskaliśmy zapewnienie, że do pytań o zagrożoną przyszłość berlińskiego grobu wybitnego Polaka nasze Ministerstwo Spraw Zagranicznych ustosunkuje się "tak szybko, jak to będzie możliwe".

Prof. Aleksander Brückner urodził się w styczniu 1856 r. w Brzeżanach koło Tarnopola na obecnej Ukrainie. Był pracownikiem naukowym Uniwersytetu we Lwowie, skąd w 1924 r. trafił do Berlina. Zasłynął na przełomie lat 80. i 90. XIX wieku odkryciem w Bibliotece Petersburskiej i opisaniem "Kazań Świętokrzyskich", najstarszego znanego dokumentu prozatorskiego w języku polskim. Opracował też spuściznę po poecie Wacławie Potockim.

Komentarze (3)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

"Patrimonium Europae" (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Szanowni Państwo, grób profesora Aleksandra Brücknera znajdujący się na jednym z berlińskich cmentarzy stracił w zeszłym roku status grobu honorowego. Nie jest to najgorsza wiadomość, ponieważ...rozwiń całość

Szanowni Państwo, grób profesora Aleksandra Brücknera znajdujący się na jednym z berlińskich cmentarzy stracił w zeszłym roku status grobu honorowego. Nie jest to najgorsza wiadomość, ponieważ okazuje się, że planowana jest likwidacja jego mogiły. Żadna z polskich instytucji dotychczas nie zadbała, aby stan ten zmienić!
W obliczu takiej sytuacji jesteśmy zmuszeni stanąć w obronie doczesnych szczątków tego wybitnego slawisty. Dbałość o nekropolie i miejsca pamięci świadczy o dojrzałości społeczeństwa.
Pragniemy dołożyć wszelkich starań, aby ocalić zapomnienia miejsce ostatniego spoczynku wielkiego naukowca!

Prosimy o wsparcie medialne naszej inicjatywy:
https://www.facebook.com/Profesor.Bruckner.In.Memoriam

Fundacja na Rzecz Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego "Patrimonium Europae" zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

and (gość)

Zgłoś naruszenie treści

polskie MSW to dno

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Januszmp (gość)

Zgłoś naruszenie treści

W jego słynnych Encyklopedii Staropolskiej i Słowniku Etymologicznym rozczytywałem się przez czas liceum i studiów. A i teraz niekiedy zaglądam tam w poszukiwaniu jakichś ciekawostek. Może...rozwiń całość

W jego słynnych Encyklopedii Staropolskiej i Słowniku Etymologicznym rozczytywałem się przez czas liceum i studiów. A i teraz niekiedy zaglądam tam w poszukiwaniu jakichś ciekawostek. Może znalazłoby się w Krakowie miejsce dla niego? Już po śmierci na cmentarz na Salwatorze trafiły prochy Stanisława Vincenza. Pamięć o Aleksandrze Brucknerze w Krakowie jest żywa, wszak płytę poświęconą jego pamięci zamieszczono w Krypcie Zasłużonych na Skałce (była to inicjatywa nieżyjącego już prof. Tadeusza Ulewicza).zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo