Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Profesor Brückner zapomniany przez MSZ

PIOTR SUBIK
Prof. Aleksander Brückner FOT. ARCHIWUM
Prof. Aleksander Brückner FOT. ARCHIWUM
Profesor Aleksander Brückner nazywany bywa "ojcem polonistyki". Filolog i slawista, historyk literatury i kultury polskiej, twórca katedry slawistyki na uniwersytecie w Berlinie zmarł i został pochowany w tym mieście w 1939 r.

Prof. Aleksander Brückner FOT. ARCHIWUM

BERLIN. Nagrobek wybitnego slawisty może zostać zniszczony

Ostatnio rozpoczęła się jednak likwidacja cmentarza Tempelhofer, a nagrobkowi wybitnej postaci polskiej nauki i kultury z przełomu XIX i XX wieku grozi zniszczenie.

Rok temu mogiła, w której spoczął prof. Brückner, straciła nadany przez Senat Berlina na 20 lat status grobu honorowego. Żadna z polskich instytucji nie zadbała dotąd, by status ten został przedłużony, mimo że zawczasu upominały się o to opiekujące się grobem Ewa Maria Slaska i Anna Kuzio, związane z Polsko-Niemieckim Towarzystwem Literackim WIR.

Przy okazji Dnia Wszystkich Świętych Slaska nagłośniła sprawę na Facebooku. "Od lat w kilka osób próbujemy - jak dotąd bezskutecznie - uczulić instytucje RP w Berlinie oraz odpowiednie instytucje i osoby w samej RP na fakt, że grób profesora znajduje się na cmentarzu obecnie likwidowanym i że jeśli nie podejmie się żadnych kroków - może zostać zrównany z ziemią".

Według Slaskiej, ewentualne działania strony polskiej nic by nie kosztowały, nie wymagają także zastosowania jakichś skomplikowanych procedur. "Trzeba je tylko podjąć!" - napisała.

Poparcie dla akcji ratowania nagrobka prof. Brücknera wyraziło m.in. środowisko "Zeszytów Poetyckich", pisma literackiego wydawanego w Polsce. Jak poinformował jego redaktor naczelny Dawid Jung, oficjalne listy w tej sprawie przesłane zostały już do prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego.

Wczoraj uzyskaliśmy zapewnienie, że do pytań o zagrożoną przyszłość berlińskiego grobu wybitnego Polaka nasze Ministerstwo Spraw Zagranicznych ustosunkuje się "tak szybko, jak to będzie możliwe".

Prof. Aleksander Brückner urodził się w styczniu 1856 r. w Brzeżanach koło Tarnopola na obecnej Ukrainie. Był pracownikiem naukowym Uniwersytetu we Lwowie, skąd w 1924 r. trafił do Berlina. Zasłynął na przełomie lat 80. i 90. XIX wieku odkryciem w Bibliotece Petersburskiej i opisaniem "Kazań Świętokrzyskich", najstarszego znanego dokumentu prozatorskiego w języku polskim. Opracował też spuściznę po poecie Wacławie Potockim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Profesor Brückner zapomniany przez MSZ - Dziennik Polski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski