Profesor z laurem

TYM

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

wyrozumtif.jpg
(INF. WŁ.) Profesor Jerzy Wyrozumski otrzymał wczoraj Laur Krakowa XXI wieku. Zaszczytne wyróżnienie wręczył mu Jacek Majchrowski, prezydent miasta Krakowa.
wyrozumtif.jpg

Połączył sztukę, naukę i przedsiębiorczość

   Nagrodę od 4 lat przyznaje Kapituła Lauru Krakowa XXI wieku pod przewodnictwem Anny Zabdyr-Jamróz. Z założenia laur ozdabia głowy najwybitniejszych krakowian, zasłużonych dla integracji trzech dziedzin życia: sztuki, nauki i przedsiębiorczości.
   - Czuję się w pewnym stopniu wykreowany przez Kraków.
Dane mi było natrafić na ludzi, którym los Krakowa leżał na sercu i dane mi było z nimi współpracować. Pole do działania otwarł mi Uniwersytet Jagielloński, Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa oraz Polska Akademia Umiejętności. Wysokie wyróżnienie, które dzisiaj otrzymuję, pozwalam sobie przyjąć w imieniu tych wszystkich, z którymi mogłem współpracować na tym szczególnym polu tworzenia wizerunku miasta
- powiedział profesor Jerzy Wyrozumski.
   Profesor Jerzy Wyrozumski (urodzony w 1930 r. w Trembowli na Podolu) mieszka w Krakowie od 54 lat. Jest emerytowanym profesorem UJ, historykiem mediewistą, wybitnym badaczem dziejów Polski, wychowawcą pokoleń studentów i uczonych. Profesor Jerzy Wyrozumski jest także członkiem krajowym czynnym Polskiej Akademii Umiejętności i jej sekretarzem generalnym. Jest on także długoletnim prezesem Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa. Profesor Wyrozumski jest także przewodniczącym rady naukowej Kasy im. Józefa Mianowskiego - Fundacji Popierania Nauki.
   Laureat tegorocznego lauru czuwa też nad poziomem polskiej nauki jako członek Sekcji Nauk Humanistycznych i Społecznych Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów. Ostatnim dowodem uznania międzynarodowego dla profesora Jerzego Wyrozumskiego jest powołanie go na stałego przewodniczącego Walnego Zgromadzenia Centrum Międzyuniwersyteckiego Śródziemia i Europy Środkowo-Wschodniej z siedzibą w Rzymie, które zrzesza uniwersytety europejskie i PAU. (TYM)

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo