Profilaktyka i edukacja

EM
Udostępnij:
Ponad 124 tys. zł wydano w pierwszej połowie tego roku na profilaktykę i rozwiązywanie problemów alkoholowych w gminie Libiąż. Jednym z większych ostatnich przedsięwzięć było uruchomienie trzech grup socjoterapeutycznych przy szkołach podstawowych nr 2 i 4 w Libiążu oraz w Żarkach.

W Libiążu

   Już kilkumiesięczna praca tych grup potwierdziła potrzebę ich dalszego funkcjonowania i rozwoju. W zajęciach prowadzonych przez pedagogów i wychowawców uczestniczyło ponad 30 dzieci w wieku 10-12 lat pochodzących najczęściej z dysfunkcyjnych rodzin. Program zawierał zagadnienia z komunikacji interpersonalnej, asertywności oraz poczucia własnej wartości. W ramach pracy grupy sojoterapeutycznej odbywały się również spotkania z rodzicami.
   Gminna komisja rozwiązywania problemów alkoholowych zainicjowała także realizację programów edukacyjno-profilaktycznych. Były nimi spektakle widowiskowe na temat uzależnienia o alkoholu oraz z zagadnień dotyczących przemocy. Zobaczyło je około 800 gimnazjalistów. Widowiska przygotowano również dla dzieci z klas I-III.
   - We wszystkich szkołach prowadzone były programy profilaktyczne pod hasłami: "Zanim spróbujesz" - alkohol, "Przeciw" - narkotyki oraz "Przemoc wobec dzieci". Są to programy posiadające rekomendacje PARP-y. Prowadzili je pedagodzy i wychowawcy szkolni - wyjaśnia Jerzy Sabuda pełnomocnik zarządu ds. rozwiązywania problemów alkoholowych. - Dla rodziców zorganizowano dwie edycje "Szkoły dla rodziców", które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Dużą uwagę poświęcaliśmy również edukacji młodzieży na temat elementarnej wiedzy o chorobie alkoholowej. Przedsięwzięciu temu towarzyszyły wycieczki, konkursy i happeningi. Częściowo sfinansowaliśmy również dzieciom koszty przejazdu na wypoczynek kolonijny, obozy i wycieczki. Wszystkie wyjazdy obejmowały zajęcia edukacyjno-profilaktyczne na temat uzależnień.
   Gminna komisja rozwiązywania problemów alkoholowych oprócz akcji profilaktycznych rozpatrywała również wnioski o leczenie odwykowe. Od początku roku wpłynęło do niej 24 takich spraw,, w tym dwie z prokuratury. Członkowie komisji skontrolowali również 30 placówek handlowych i gastronomicznych w zakresie przestrzegania ustawy o wychowaniu trzeźwości.
(EM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie