Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Profilaktyka i edukacja

EM
Ponad 124 tys. zł wydano w pierwszej połowie tego roku na profilaktykę i rozwiązywanie problemów alkoholowych w gminie Libiąż. Jednym z większych ostatnich przedsięwzięć było uruchomienie trzech grup socjoterapeutycznych przy szkołach podstawowych nr 2 i 4 w Libiążu oraz w Żarkach.

W Libiążu

   Już kilkumiesięczna praca tych grup potwierdziła potrzebę ich dalszego funkcjonowania i rozwoju. W zajęciach prowadzonych przez pedagogów i wychowawców uczestniczyło ponad 30 dzieci w wieku 10-12 lat pochodzących najczęściej z dysfunkcyjnych rodzin. Program zawierał zagadnienia z komunikacji interpersonalnej, asertywności oraz poczucia własnej wartości. W ramach pracy grupy sojoterapeutycznej odbywały się również spotkania z rodzicami.
   Gminna komisja rozwiązywania problemów alkoholowych zainicjowała także realizację programów edukacyjno-profilaktycznych. Były nimi spektakle widowiskowe na temat uzależnienia o alkoholu oraz z zagadnień dotyczących przemocy. Zobaczyło je około 800 gimnazjalistów. Widowiska przygotowano również dla dzieci z klas I-III.
   - We wszystkich szkołach prowadzone były programy profilaktyczne pod hasłami: "Zanim spróbujesz" - alkohol, "Przeciw" - narkotyki oraz "Przemoc wobec dzieci". Są to programy posiadające rekomendacje PARP-y. Prowadzili je pedagodzy i wychowawcy szkolni - wyjaśnia Jerzy Sabuda pełnomocnik zarządu ds. rozwiązywania problemów alkoholowych. - Dla rodziców zorganizowano dwie edycje "Szkoły dla rodziców", które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Dużą uwagę poświęcaliśmy również edukacji młodzieży na temat elementarnej wiedzy o chorobie alkoholowej. Przedsięwzięciu temu towarzyszyły wycieczki, konkursy i happeningi. Częściowo sfinansowaliśmy również dzieciom koszty przejazdu na wypoczynek kolonijny, obozy i wycieczki. Wszystkie wyjazdy obejmowały zajęcia edukacyjno-profilaktyczne na temat uzależnień.
   Gminna komisja rozwiązywania problemów alkoholowych oprócz akcji profilaktycznych rozpatrywała również wnioski o leczenie odwykowe. Od początku roku wpłynęło do niej 24 takich spraw,, w tym dwie z prokuratury. Członkowie komisji skontrolowali również 30 placówek handlowych i gastronomicznych w zakresie przestrzegania ustawy o wychowaniu trzeźwości.
(EM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski