MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Program badań prenatalnych w siedmiu nowych placówkach w Małopolsce. Gdzie można z nich skorzystać?

OPRAC.:
Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Program badań prenatalnych w siedmiu nowych placówkach w Małopolsce. Gdzie można z nich skorzystać?
Program badań prenatalnych w siedmiu nowych placówkach w Małopolsce. Gdzie można z nich skorzystać? Pixabay.com
Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ zawarł umowy z siedmioma nowymi placówkami, gdzie przyszłe mamy mogą wykonać badania prenatalne. To lecznice z Krakowa, Nowego Targu, Wadowic, Mszany Dolnej, Dąbrowy Tarnowskiej, Tarnowa. Łącznie program jest realizowany w 17 poradniach. W ubiegłym roku w Małopolsce z programu badań prenatalnych skorzystało 11 807 kobiet. W tym roku, do końca kwietnia - 4 993.

- W Polsce wiek rodzących kobiet regularnie rośnie. Niestety wraz z nim rośnie również prawdopodobieństwo wystąpienia wad płodu. U przyszłych mam powyżej 35. roku życia ryzyko urodzenia dziecka z wadą wrodzoną wynosi około 3-5 proc. Część takich nieprawidłowości jest możliwa do zdiagnozowania i leczenia jeszcze przed porodem. A ich wczesne rozpoznanie umożliwia program badań prenatalnych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia - mówi Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka prasowa Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Krakowie.

W ramach rozstrzygniętego właśnie postępowania konkursowego Małopolski OW NFZ zawarł umowy z siedmioma nowymi placówkami, które odpowiadają za realizację programu badań prenatalnych:

  • ALLMEDICA, Kraków, ul. Zakopiańska 2a LU3,
  • ALLMEDICA, Wadowice, ul. Konstytucji 3 Maja 4,
  • ALLMEDICA, Mszana Dolna, ul. Władysława Orkana 10,
  • ALLMEDICA, Nowy Targ, ul. Tysiąclecia 111,
  • CENTRUM MEDYCZNE UJASTEK, Kraków, ul. Ujastek 3,
  • CENTRUM ZDROWIA TUCHÓW, Dąbrowa Tarnowska, ul. Szpitalna 1,
  • CENTRUM ZDROWIA TUCHÓW, Tarnów, ul. Edwarda Rydza-Śmigłego 5.

Łącznie przyszłe mamy mogą skorzystać z tego typu bezpłatnej diagnostyki w 17 poradniach w całym regionie. Ich lista jest dostępna na stronie internetowej małopolskiego NFZ.

Kto może skorzystać z programu?

Obecnie program badań prenatalnych jest przeznaczony dla wszystkich przyszłych mam, które ukończyły 35 lat. Dodatkowo mogą z niego korzystać ciężarne, u których w poprzedniej ciąży wystąpiła aberracja chromosomowa płodu lub dziecka. Do programu kwalifikuje również rozpoznanie u mamy lub ojca dziecka strukturalnych aberracji chromosomowych, zdiagnozowanie u mamy znacznie większego ryzyka urodzenia dziecka dotkniętego chorobą uwarunkowaną monogenetycznie lub wieloczynnikową oraz stwierdzenie w badaniu USG i/lub badaniach biochemicznych płodu nieprawidłowości wskazujące na zwiększone ryzyko aberracji chromosomowej lub wady płodu.

Aby skorzystać z badań, potrzebne jest skierowanie wystawione przez lekarza prowadzącego ciążę z informacją o wskazaniach do objęcia programem i stwierdzonych dotychczas nieprawidłowościach.

- Dzięki decyzji Ministerstwa Zdrowia w najbliższym czasie z programu badań prenatalnych będą mogły korzystać wszystkie przyszłe mamy. W opublikowanym już Rozporządzeniu Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych zostało zniesione m.in. kryterium wieku - wyjaśnia NFZ.

Program badań prenatalnych obejmuje: badania genetyczne USG płodu, diagnostykę biochemiczną, a w razie potrzeby także badania inwazyjne m.in. amniopunkcję. Jeżeli zostaną wykryte nieprawidłowości genetyczne i zajdzie potrzeba dalszej diagnostyki niemieszczącej się w ramach programu, lekarz kieruje przyszłą mamę do odpowiednich poradni, udzielających świadczeń na podstawie umowy z NFZ.

Dlaczego pszczoły są ważne?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Program badań prenatalnych w siedmiu nowych placówkach w Małopolsce. Gdzie można z nich skorzystać? - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski