Program Ciepłe Mieszkanie. Kto może uzyskać dofinansowanie i na co je wykorzystać?

Artykuł sponsorowany Województwo Małopolskie
Udostępnij:
Jesteś właścicielem mieszkania w domu wielorodzinnym, bloku lub kamienicy i chcesz wymienić przestarzałe ogrzewanie i poprawić efektywność energetyczną swojego lokalu? Program Ciepłe Mieszkanie to propozycja dla Ciebie! Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) uruchomił ogólnopolski program antysmogowy Ciepłe Mieszkanie. To pierwszy program dopłat przeznaczony dla właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Budżet programu wynosi 1,4 mld zł.

Ocieplaj, modernizuj i oszczędzaj!

Według najnowszych danych aż 67% wydatków związanych ze zużyciem energii w gospodarstwach domowych przeznacza się na ogrzewanie. Realne oszczędności w tym zakresie wymagają dbałości o każdy element, m.in.: instalację grzewczą, wentylację, stolarkę czy izolację dachu. Najistotniejsza jest jednak skuteczna izolacja ścian, które są źródłem największych strat ciepła, szacowanych na 30-40% całkowitych strat energii.

Właściwe ocieplenie mieszkania oraz zamontowanie szczelnych i energooszczędnych okien i drzwi, pozwala znacznie ograniczyć straty energii i obniżyć koszty związane z jego ogrzaniem. Teraz na taką modernizacją można uzyskać dofinansowanie.

Środki na ogrzewanie mieszkań

W Programie Ciepłe mieszkanie wysokość możliwej do otrzymania dotacji zależeć będzie od dochodów beneficjenta. Określone zostały trzy poziomy dofinansowania, dla których przedział maksymalnej dotacji wynosi od 15 tys. zł do 37,5 tys. zł.

Jednocześnie, w celu wzmocnienia walki ze smogiem, przewidziano dodatkowe rozwiązania. Dotyczą one osób mieszkających na terenie gmin, które znajdują się na liście najbardziej zanieczyszczonych pod względem jakości powietrza. Mieszkańcy tych obszarów mogą wnioskować o jeszcze wyższą kwotę dotacji. Wówczas, w zależności od dochodów, może to być odpowiednio 35, 65 oraz 95 proc. kosztów kwalifikowanych zadań.

Koordynacją programu zajmą się gminy

W programie Ciepłe Mieszkanie właściciele lokali nie będą składać wniosków bezpośrednio do Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW). Dokumenty przyjmowane będą przez gminy. To właśnie one odpowiadają w programie za przeprowadzenie naboru.

To pierwszy taki ogólnopolski program adresowany do właścicieli mieszkań zlokalizowanych w budynkach wielorodzinnych. To idealne uzupełnienie dotychczasowych form wsparcia finansowego. Teraz także mieszkańcy bloków i kamienic mają szanse na wymianę starych pieców z dofinansowaniem. Mam nadzieję, że małopolskie gminy włączą się do programu, dając tym samym szansę swoim mieszkańcom na sięgnięcie po te środki - podkreślił Józef Gawron – Wicemarszałek Województwa Małopolskiego.

Gminy również we własnym zakresie będą określać terminy składania wniosków przez beneficjentów końcowych (mieszkańców), zamieszczając stosowne ogłoszenia na swoich stronach internetowych.

Samorządy gminne mogą ubiegać się w WFOŚiGW o fundusze potrzebne do realizacji programu na swoim terenie. Dokumentację, z którą powinny się zapoznać przygotowując wniosek o dofinansowanie można znaleźć na stronie Programu Ciepłe Mieszkanie ( link: https://www.czystepowietrze.gov.pl/cieple-mieszkanie/)

W przypadku dodatkowych pytań udostępniona została również specjalna skrzynka e-mail: [email protected].

Poziomy dofinansowania

Poziom 1 – podstawowy: dotyczy właścicieli lokali mieszkalnych, których roczne dochody nie przekraczają 120 tys. zł.
- do 30% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 15 tys. zł
- do 35% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 17,5 tys. zł – dla budynków w miejscowości ujętej na liście najbardziej zanieczyszczonych gmin

Poziom 2 – podwyższony: dotyczy właścicieli lokali mieszkalnych, których roczne dochody nie przekraczają kwoty:
- 1 673 zł w gosp. wieloosobowym
- 2 342 zł w gosp. jednoosobowym

Wówczas poziom dofinansowania może wynieść:
- Do 60% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 25 tys. zł
- Do 65% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 26,9 tys. zł – dla budynków w miejscowości ujętej na liście najbardziej zanieczyszczonych gmin

Poziom 3 – najwyższy: dotyczy właścicieli lokali mieszkalnych, których roczne dochody nie przekraczają kwoty:
- 900 zł w gosp. wieloosobowym
- 1260 zł w gosp. jednoosobowym

Wówczas poziom dofinansowania może wynieść:
- Do 90% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 37,5 tys. zł
- Do 95% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 39,9 tys. zł – dla budynków w miejscowości ujętej na liście najbardziej zanieczyszczonych gmin

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Program Ciepłe Mieszkanie. Kto może uzyskać dofinansowanie i na co je wykorzystać? - Gazeta Krakowska

Więcej informacji na stronie głównej Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie