Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Program dla osób z kryzysem psychicznym

Redakcja
ZDROWIE. Coraz gorsza kondycja psychiczna mieszkańców Krakowa skłoniła Urząd Miasta do przeznaczenia pieniędzy na pierwszą kampanię edukacyjno-profilaktyczną

W Krakowie odnotowuje się rocznie około 600 nowych zachorowań na depresję i ok. 100 na schizofrenię. Zagrożenie tymi chorobami jest coraz większe.

Nie jest to tylko problem Krakowa, ale całej Europy. Z najnowszych badań wynika, że depresja będzie w ciągu najbliższych lat drugą przyczyną niepełnosprawności w Europie, po chorobach krążenia. To jedyne schorzenie w Europie, którego koszty leczenia nie spadają lecz wzrastają. - Dlatego teraz cała strategia skupia się na tym, żeby reagować w początkowej fazie, bo to jest tańsze niż płacenie za wieloletnie leczenie - uważa Krzysztof Walczewski, konsultant wojewódzki w dziedzinie psychiatrii.

Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia na choroby psychiczne leczy się w Krakowie rocznie prawie 50 tys. osób, z czego 3,5 tys. na schizofrenię, 2,6 tys. na depresję. Najwięcej - ponad 14 tys. korzystało z pomocy psychiatry z powodu zaburzeń nerwicowych spowodowanych stresem.

Coraz gorsza kondycja psychiczna mieszkańców Krakowa skłoniła Urząd Miasta do przeznaczenia pieniędzy na kampanię edukacyjno-profilaktyczną. To pierwszy tego typu projekt w Polsce, oparty na autorskim programie. - Adresowany jest do mieszkańców miasta, którzy albo nigdy nie byli leczeni psychiatrycznie, albo zdiagnozowano u nich lżejsze zaburzenia - np. zaburzenia lękowe czy osobowości. Ma na celu wychwytywanie wczesnych objawów depresji i psychoz, które szybko zdiagnozowane mają lepsze rokowania w leczeniu - mówi Michał Marszałek, dyrektor Biura ds. Ochrony Zdrowia UM.

Program obejmuje porady diagnostyczne, edukacyjne i sesje rodzinne prowadzone przez wykwalifikowanych specjalistów - psychiatrów i psychologów. Do przychodni powinni się zgłaszać wszyscy ci, którzy zaobserwują u siebie pierwsze niepokojące objawy: przewlekłe zmęczenie, zburzenia koncentracji, trudności w skupieniu uwagi, trudności z zasypianiem. W ramach akcji przygotowane zostały także ulotki dla lekarzy pierwszego kontaktu. - Wypisane zostały w nich niepokojące objawy, na które trzeba zwrócić uwagę, kiedy przychodzi pacjent np. z grypą. Chodzi o to, aby lekarze pierwszego kontaktu częściej wychwytywali przypadki - mówi dyr. Michał Marszałek. Program zakończy się w grudniu, jednak już w styczniu następnego roku przewidziany jest kolejny konkurs na prowadzenie podobnych badań profilaktycznych na następne 2 lata. Podobne programy prowadzone są w Australii i Kanadzie.

Miasto przeznaczyło na program w tym roku 90 tys. zł. Pacjenci mogą się zgłaszać do Poradni Psychiatryczno-Psychoterapeutycznej "Gabinety Rozwoju" przy ul. Fieldorfa. Nila 14 (tel. 0666-377-719), albo do Centrum Zdrowia Psychicznego i Terapii Uzależnień "Pro-Vita" przy ul. Basztowej 5 (tel. 12628-68-10). W ramach programu został udostępniony specjalny adres e-mail [email protected]. Za jego pośrednictwem można zadawać pytania dotyczące problemów zdrowia psychicznego oraz uzyskać więcej informacji o programie.

Autorem programu profilaktycznego, który powstał w ramach Miejskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2010-2012 jest dr Krzysztof Walczewski, konsultant województwa małopolskiego w dziedzinie psychiatrii. Oferta skierowana jest do dorosłych mieszkańców Krakowa.

(AM)

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski