Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Program dla zabytków

syp
Podejmowanie działań zwiększających atrakcyjność zabytków dla potrzeb społecznych, turystycznych i edukacyjnych oraz zmierzających do zahamowania procesu degradacji zabytków. Takie są najistotniejsze cele "Gminnego programu opieki nad zabytkami" przyjętego podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Wolbromiu.

W Wolbromiu

Program opisuje dokumentację dotyczącą dóbr kultury w gminie. Jest w nim też szczegółowy katalog zabytków w gminie z uwzględnieniem stanów własnościowych. Od ub. roku prowadzona jest w urzędzie gminna ewidencja zabytków z uwzględnieniem stanów własnościowych. Na terenie gminy Wolbrom jest 10 obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Jest to siedem obiektów sakralnych, czyli kościoły w Dłużcu, Porębie Dzierżnej, Porębie Górnej, Strzegowej i dwa w Wolbromiu (kościół parafialny pw. Św. Katarzyny z XV wieku oraz drewniany kościółek Niepokalanego Poczęcia NMP). W rejestrze znajdują się także: park krajobrazowy oraz budynki stajni w Domaniewicach, dwór z XVIII wieku w Porębie Dzierżnej wraz z otaczającym go terenem.
Spośród tych obiektów jako pierwszy, bo już w 1976 roku do rejestru zabytków został wpisany dwór w Porębie, a ostatni (w 2002 roku) kościół parafialny w Porębie Górnej. Władze miasta chcą wystąpić do konserwatora zabytków o wykreślenie z rejestru budynku stajni w Domaniewicach. Może warto też wystąpić o wpisanie do rejestru gotyckiego kościoła parafialnego w Gołaczewach Obecny kościół wybudowano w 1490 roku, a powiększono w roku 1873. Niestety, po zniszczeniach wojennych z 1914 roku, przy odbudowie prowadzonej w 1922 roku zatracił swój pierwotny styl.
W urzędzie miasta znajduje się lista przeszło stu obiektów, które choć nie są formalnie wpisane do rejestru zabytków kwalifikują się do ochrony. Są to liczne drewniane budynki (domy, stodoły) z końca XIX wieku, dwór wraz z parkiem w Lgocie Wielkiej, a także obiekty sakralne: krzyże przydrożne, kapliczki, figury, czy nagrobki.
W programie, który ma być realizowany do 2008 roku założono między innymi: aktualizację i uzupełnienie bazy danych, określenie stanu własnościowego i technicznego obiektów, bieżącą aktualizację dóbr kultury, opracowanie zasad opieki nad zabytkami, podejmowanie działań zmierzających do renowację zabytków, określenie zasad udostępniania zabytków w calach turystycznych oraz szeroko pojętą edukację dotyczącą ochrony dziedzictwa kulturowego.
(syp)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski