Nasza Loteria

Program Konsorcjum w Krakowie

Redakcja
Od marca br. Kraków tworzy rezerwę nieruchomości gruntowych dla potrzeb tego programu. Wytypowane tereny mają być stopniowo przekazywane uczestniczącym w nim podmiotom. Dostęp do gminnych gruntów będzie jednak uzależniony od oceny planów inwestycyjnych i ich efektywności przez miasto, które zachowa uprzywilejowaną pozycję w takiej spółce.

Krakowowi, podobnie jak większości polskich miast, nieobce są problemy mieszkaniowe. Jednym ze sposobów na ich rozwiązanie jest program "Konsorcjum", do którego miasto przystąpiło w czerwcu br. Głównym jego celem jest pozyskiwanie nowych, możliwie niedrogich mieszkań. W myśl koncepcji, na której oparto program droga do tego celu wiedzie poprzez preferencyjne udostępnienie inwestorom gruntów pod zabudowę mieszkaniową. Inwestorzy mogliby uczestniczyć w "Konsorcjum" zawiązując z Miastem spółki akcyjne.
Konieczne procedury
     Zarząd Miasta Krakowa wytypował już grunty pod budownictwo w ramach "Konsorcjum". Realizację tak poważnego przedsięwzięcia muszą jednak poprzedzić solidne przygotowania. Dlatego też prezydent Miasta Krakowa powołał zespół zadaniowy, który będzie pełnił nadzór nad realizacją programu, szczególnie zaś nad ustaleniem szczegółowych kryteriów wyboru ofert. Tworzą go m.in. przedstawiciele Komisji Mieszkalnictwa, Inicjatyw Lokalnych, Budżetowej, Planowania Przestrzennego, Ochrony Środowiska, Mienia i Rozwoju Gospodarczego oraz specjaliści desygnowani przez Zarząd Miasta Krakowa.
     Do 15 lipca br. podmioty zorganizowane w formie spółek akcyjnych, które zgłosiły chęć realizacji programu "Konsorcjum", mogły przedstawiać ogólne warunki zawiązania umowy z miastem i przedstawiać ogólne biznesplany inwestycji. Do 15 października 1999 r potrwa analiza, w wyniku której zostaną wybrane najbardziej atrakcyjne propozycje. Właśnie autorom tych ofert miasto zaproponuje konkretne lokalizacje pod budownictwo mieszkaniowe. Potem zostaną oni zaproszeni do kolejnego etapu negocjacji. Będą w nim musieli przedstawić szczegółowe biznesplany dla konkretnych lokalizacji. Zakończenie wspomnianej procedury zaplanowano na 15 listopada br. Zebranie szczegółowych biznesplanów nastąpi zaś w terminie do 15 stycznia 2000 r.
     Przystąpienia Miasta do spółki (bądź spółek) zostanie oczywiście poprzedzone analizą i oceną szczegółowych planów, badaniem wiarygodności partnerów, co winno się zakończyć do 15 lutego 2000 r. W ciągu kolejnego miesiąca miasto przygotuje uchwały w sprawie przystąpienia do spółki (lub spółek), a 15 kwietnia 2000 r. - obejmie ich akcje. Zawarcie umowy pomiędzy Miastem i spółką (spółkami) nastapi po przeprowadzeniu przez spółkę(spółki) wstępnego naboru osób zainteresowanych uczestnictwem w programie "Konsorcjum", na co zarezerwowano czas do 15 maja 2000 r.,
     Pierwszej transza gruntu pod realizację programu zostanie oddana spółce (spółkom) w trybie bezprzetargowym w terminie do 15 czerwca 2000 r.
Wymagania wobec inwestorów
     Trzeba jednak podkreślić, że nie wszyscy chętni inwestorzy będą mogli uczestniczyć w programie. Wspomnianą kwestię szczegółowo regulują bowiem uchwały ZMK. Podjęto je, aby zabezpieczyć interesy miasta oraz przyszłych właścicieli i lokatorów mieszkań powstałych dzięki tej inicjatywie.
     O skorzystanie z oferty miasta mogą ubiegać się podmioty, które zobowiążą się do wybudowania i oddawania do użytku co najmniej 1000 lokali mieszkalnych w skali roku, na co mają do dyspozycji okres 5 - letni. Mieszkania te mają być przeznaczone do sprzedaży osobom fizycznym. Ostateczna cena 1 m kw powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, wybudowanego na sprzedaż osobom fizycznym, nie może przekroczyć wskaźnika przeliczeniowego 1 m kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego ustalanego kwartalnie przez wojewodę dla Województwa Małopolskiego. Osoby fizyczne miałyby jednocześnie możliwość wykupu takiego mieszkania w bardzo korzystnym systemie ratalnym - możliwie najniżej oprocentowanym i rozłożonym co najmniej na 60 miesięcy.
     Inwestor musi się także zobowiązać się do wybudowania na gruntach miasta dodatkowych lokali mieszkalnych i nieodpłatnego ich przekazania do zasobu mieszkań komunalnych. Wspomniane lokale muszą obejmować co najmniej 5 proc. łącznej powierzchni lokali mieszkalnych zaoferowanych do sprzedaży osobom fizycznym. Musi się również zobowiązać do złożenia miastu oferty wybudowania w trakcie trwania przedsięwzięcia lokali mieszkalnych, obejmujących co najmniej 5 proc. powierzchni sumy lokali mieszkalnych, wspomnianych na wstępie po cenie nie wyższej niż 70 proc. wartości rynkowej, ustalonej przez rzeczoznawcę majątkowego dla konkretnej lokalizacji.
     Kolejne wymogi dotyczą środków finansowych znajdujących się w dyspozycji inwestora. Mogą być one lokowane wyłącznie na rachunkach bankowych lub w obligacjach skarbowych. Każdy uczestnik "Konsorcjum" musi się także zobowiązać do przeznaczania całego dochodu z prowadzonej działalności na cele budownictwa mieszkaniowego.
     Miasto określiło także kryteria organizacyjne, jakie muszą spełniać uczestnicy programu. Wspomniane podmioty muszą zostać zorganizowane w formie spółki akcyjnej o kapitale akcyjnym co najmniej 400 tys. zł. Przed złożeniem oferty miastu, kapitał akcyjny spółki musi być pokryty w całości w formie pieniężnej i zabezpieczony na koncie bankowym.
     Podmiot musi także udokumentować zabezpieczenie finansowe konieczne do zrealizowania przedsięwzięcia. Wymagane jest również, aby główną domeną działalności przedsiębiorstwa było budownictwo mieszkaniowe lub inna działalność ściśle z mieszkalnictwem związana.
Przywileje dla Krakowa
     Miasto uzyska uprzywilejowaną pozycję wśród akcjonariuszy. Ten przywilej stanowi rodzaj gwarancji odzyskania ustanowionego przez miasto prawa użytkowania wieczystego gruntów, na wypadek likwidacji spółki. Miasto wymaga również, aby, zgodnie z przepisami kodeksu handlowego, statut spółki zapewniał stałość składu akcjonariuszy poprzez ograniczenia w zbywalności akcji. Do innych przywilejów miasta zaliczyć można również wyłączne prawo obsadzania jednego członka zarządu oraz prawo powoływania i odwoływania członków rady nadzorczej, w liczbie umożliwiającej sprzeciw we wszystkich sprawach leżących w kompetencjach rady.
     Uprzywilejowany akcjonariusz musi mieć również możliwość decydowania w innych ważnych sprawach związanych ze spółką. Wśród nich wymienić można m.in. sposób podziału zysków, tworzenia i znoszenia kapitałów rezerwowych i funduszy, zmiany statutu spółki, podwyższenie i obniżenie kapitału akcyjnego, przekształcenia spółki, zasady jej rozwiązywania, emisję obligacji, zbywanie nieruchomości spółki lub użytkowania wieczystego, zbycie, wydzierżawianie przedsiębiorstwa, ustanowienie na nim prawa użytkowania oraz dysponowanie jego majątkiem trwałym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym problemem w Polsce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski