Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Program MdM – jakie będą w nim zmiany

Katarzyna Borek
Na zmianach w programie dopłat do kredytu mieszkaniowego zyskają m.in. rodziny z dziećmi
Na zmianach w programie dopłat do kredytu mieszkaniowego zyskają m.in. rodziny z dziećmi Fot. 123RF
Kredyt mieszkaniowy. Szykują się istotne zmiany w programie Mieszkanie dla Młodych. Dzięki niemu możesz zyskać dopłatę do kredytu hipotecznego

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przygotowało zmiany w programie Mieszkanie dla Młodych (MdM). Na czym będą one polegać? Wyjaśniają eksperci portalu Dopoznania.pl.

Skąd te zmiany
W zeszłym roku w ramach programu MdM do Banku Gospodarstwa Krajowego, który dysponuje pieniędzmi na ten cel, wpłynęło niemal 16.000 wniosków na łączną kwotę 366,3 mln zł.

I choć taka suma może przyprawiać nas o zawrót głowy, to prawda jest taka, że z zarezerwowanych na ten okres kwoty wykorzystano zaledwie 35,5 procent. W związku z tym ministerstwo ma zamiar wprowadzić wiele zmian, które młodym ludziom mogą jeszcze bardziej ułatwić wybór ich pierwszego mieszkania. Wdrożenie nowości planowane jest na przełomie drugiego i trzeciego kwartału bieżącego roku.

Więcej osób do kredytu
Pierwszym ułatwieniem, które zamierza wprowadzić ustawodawca, jest rozszerzenie listy osób, które mogą zostać dołączone do kredytu w ramach programu MdM. Takie rozwiązanie jest niezwykle pomocne w przypadku osób, które - z różnych względów - nie mają wymaganej zdolności kredytowej.

Zapamiętaj: zdolność kredytowa określa naszą możliwość spłaty całości zaciągniętego przez nas kredytu. Wyznaczają ją takie parametry, jak:

* wysokość dochodów;
* forma zatrudnienia;
* okres spłaty kredytu;
* zobowiązania finansowe;
*koszty utrzymania naszego gospodarstwa domowego.

Obecnie do kredytu w programie MdM możemy dołączyć jedynie członka rodziny. Dzięki zmianie ustawy o programie Mieszkanie dla Młodych współkredytobiorcą będzie mogła zostać dowolna osoba. Ta nowość będzie ogromnym ułatwieniem dla osób, które żyją w związkach nieformalnych oraz dla zaręczonych, którzy planują zawrzeć związek małżeński i zamieszkać we własnym mieszkaniu.

Dla rodzin z dziećmi
Zmiany proponowane przez ustawodawcę właśnie dla rodzin z dziećmi też niosą spore, konkretne udogodnienia.

* Małżeństwa z dwojgiem dzieci po zmianach będą dostawać 20 proc. dopłaty do wkładu własnego, zamiast 15 proc.

* Natomiast rodzice z trojgiem lub większą liczbą dzieci otrzymają 25 proc. dofinansowania do nieruchomości, zamiast dotychczasowych 15 proc.

Nie tylko nowo wybudowane lokale
Po przyjęciu nowelizacji ustawy dofinansowanie do mieszkania obejmować będzie także lokale powstałe w wyniku przebudowy, adaptacji oraz innych robót budowlanych, w tym rewitalizowane kamienice.

Uwaga! Istotną zmianą będzie też możliwość ubiegania się o finansowe wsparcie przez członków spółdzielni mieszkaniowych podpisujących z nimi umowę o budowę lokalu.

To trzeba wiedzieć
Zanim zdecydujemy się na konkretne mieszkanie, musimy sprawdzić nie tylko to, czy my spełniamy warunki przystąpienia do programu MdM, ale również to, czy spełnia je nieruchomość, jaką mamy na oku. Dotyczą one między innymi jej pochodzenia, wielkości oraz ceny.

1. Musi to być mieszkanie z rynku pierwotnego - czyli nieużywane. Ważne jest też to, aby kupowany lokal nie był jeszcze zasiedlony i znajdował się w nowo wybudowanym budynku.
2. Jest również wymóg dotyczący maksymalnej powierzchni użytkowej lokalu.

* Mieszkanie nie może mieć więcej niż 75 mkw. Lub też 85 mkw. - jeśli kredytobiorca posiada troje lub więcej dzieci.
* W przypadku domu rodzinnego maksymalna powierzchnia wynosi 100 m kwadratowych. Natomiast jeśli kredytobiorca posiada co najmniej troje dzieci, metraż może być większy o 10 mkw.

3. Ponadto na dofinansowanie mogą liczyć wyłącznie osoby, które zdecydują się na zakup mieszkania, którego cena mieści się w określonym limicie. Dodajmy, że wpływa on na zakwalifikowanie lokalu do programu, ale również i na wysokość samej dopłaty.
Informacje dotyczące maksymalnej ceny 1 mkw. nieruchomości, która pozwala skorzystać z programu MdM, znajdziemy na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego pod adresem: www.bgk.com.

Ważne informacje
Aby dostać kredyt z dopłatą w ramach Mieszkania dla Młodych, musisz spełnić również kryteria banku

Z wnioskiem do banku
Wniosek o dofinansowanie wkładu własnego składa się wraz z podaniem o kredyt w wybranym banku - ale koniecznie tym, który przystąpił do programu Mieszkanie dla Młodych. Listę tych instytucji, na bieżąco aktualizowaną, znajdziesz na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego pod adresem www.bgk.com

Bank też ma wymagania
Jeśli chcemy skorzystać z kredytu z dopłatą, nie wystarczy, że spełniamy wstępne kryteria programu. Bo banki stawiają własne wymagania osobom, które chcą pożyczyć od nich pieniądze na zakup mieszkania. Oczekują gwarancji płynności spłaty zobowiązania. Jeśli nie masz pełnej zdolności kredytowej, pamiętaj, że obecnie w ramach MdM możesz zaciągnąć zobowiązanie wspólnie z bliską rodziną. Mogą to być: zstępni (potomek), wstępni (przodkowie, na przykład rodzice), rodzeństwo i jego małżonkowie, a także ojczym, macocha lub teściowie nabywcy. Bliscy nie są objęci programem dofinansowania, nie stają się współwłaścicielami nieruchomości. Ich rolą jest jedynie poprawa zdolności kredytowej wnioskującego oraz odpowiedzialność za terminowe spłacanie rat.

To trzeba wiedzieć
Warto zwrócić uwagę, że każdy bank posiada swój własny komplet dokumentów. To, niestety, może oznaczać, że składając wnioski w kilku bankach, będziemy zmuszeni za każdym razem wypełnić inne rodzaje pism. Na pewno potrzebne będą dokumenty potwierdzające naszą tożsamość oraz te związane z naszą sytuacją finansową. W przypadku umowy o pracę będzie to dokument potwierdzający wysokość otrzymywanego wynagrodzenia.

Gdy mamy umowę-zlecenie lub o dzieło, konieczne może okazać się dostarczenie ich kopii z ostatnich 12 miesięcy (wraz z rachunkami) i deklaracji PIT za ostatni rok.

Dla banku najważniejsza jest ciągłość zatrudnienia oraz wysokość zarobków. Szanse na kredyt są jeszcze większe w momencie, gdy nie zmienialiśmy przez dłuższy czas pracodawcy, a nieprzerwane zatrudnienie posiadamy przynajmniej od roku. Będziemy też poproszeni o wyciągi z naszego konta lub z rachunku karty kredytowej, jeżeli taką mamy, by bank zbadał stan naszych finansów.

To warto wiedzieć
* Mieszkanie dla Młodych to rządowy program pomocy w kupnie pierwszych własnych czterech kątów.
Zastąpił on bardzo popularną Rodzinę na Swoim. Finansowe wsparcie państwa sprowadza się do dofinansowania wkładu własnego (a ten musimy mieć, gdy staramy się w banku o kredyt hipoteczny, czyli mieszkaniowy).

* Z programu MdM mogą skorzystać osoby, które w roku złożenia wniosku mają nie więcej niż 35 lat.
W przypadku małżeństw brany jest pod uwagę wiek młodszego z partnerów. Dodatkowo nie można być właścicielem innego mieszkania ani posiadać udziałów w budynku z samodzielnym lokalem mieszkalnym.
Aktualne przepisy dotyczące programu MdM znajdziesz w ustawie z 27 września 2013 roku o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi.

* Na jakie dofinansowanie można liczyć?
Dofinansowanie wkładu własnego wynosi 10 procent kwoty określonej jako iloczyn średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 mkw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązującego w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie w gminie, na terenie której położone jest mieszkanie, oraz:
a) powierzchni użytkowej mieszkania - w przypadku lokalu o powierzchni użytkowej nie większej niż 50 mkw.;
b) 50 mkw. - dla mieszkania o powierzchni użytkowej większej niż 50 mkw.

Jeśli wychowujemy przynajmniej jedno dziecko, możemy ubiegać się o dofinansowanie wynoszące 15 proc.
Dopłaty dla gmin obliczane są według wskaźnika ogłaszanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego w Biuletynie Informacji Publicznej. Aby uzyskać dopłatę, cena kupowanego mieszkania musi być niższa od limitu dla danego regionu.

* Ile można zyskać?
Dopłata dla osób posiadających dzieci, kupujących mieszkanie o powierzchni 50 mkw. lub większe, może oznaczać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych oszczędności (wg danych Związku Firm Doradztwa Finansowego).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski