Program "Rodzina na swoim"

DO
Preferencyjny kredyt z dopłatami Skarbu Państwa w ramach rządowego programu "Rodzina na swoim" ma na celu wsparcie rodzin i osób samotnie wychowujących dzieci w pozyskaniu własnego mieszkania lub domu. Zgodnie z jego założeniami część należnych bankowi odsetek, w okresie pierwszych ośmiu lat spłaty pokrywana jest przez Skarb Państwa - dopłaty do oprocentowania realizowane są przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

KREDYT. Do umowy mogą przystąpić osoby spokrewnione lub spowinowacone z docelowym kredytobiorcą

Kredyt przewidziany jest dla: małżeństw (bez względu na to, czy posiadają dzieci); osób samotnie wychowujących przynajmniej jedno małoletnie dziecko; wychowujących dziecko, bez względu na jego wiek, na które, zgodnie z ustawą z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych jest pobierany zasiłek pielęgnacyjny; wychowujących dziecko do ukończenia przez nie 25. roku życia, uczące się w szkołach, w zakładach kształcenia nauczycieli oraz kolegiach pracowników służb społecznych, a także w szkołach wyższych w rozumieniu ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. (Prawo o szkolnictwie wyższym) oraz szkołach wyższych i wyższych seminariach duchownych, prowadzonych przez Kościół katolicki, inne Kościoły i związki wyznaniowe. Wnioskodawcy ubiegający się o kredyt muszą posiadać
zdolność kredytową,
pozwalającą na spłatę pełnych rat kredytu (rat niepomniejszonych o dopłatę do odsetek). Kredyt jest przeznaczony dla osób, które nie są lub nie były stroną innej umowy mieszkaniowego kredytu preferencyjnego.
Jeśli w ocenie instytucji udzielającej kredytu docelowy kredytobiorca (tj. małżeństwo lub osoba samotnie wychowująca dziecko) nie posiada wymaganej zdolności kredytowej, do umowy o kredyt preferencyjny mogą przystąpić inne osoby, które są spokrewnione lub spowinowacone z docelowym kredytobiorcą (np. rodzeństwo, rodzice, ojczym, macocha, teściowie, krewni).
Dopłaty mogą być stosowane, jeżeli żadna z wymienionych wyżej osób w dniu zawarcia umowy kredytu nie jest: właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego; osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny; osobą, której przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego; najemcą lokalu mieszkalnego.
Z dopłat mogą skorzystać osoby - będące najemcami lokalu mieszkalnego lub którym przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego - które w momencie zawierania umowy kredytu preferencyjnego zobowiążą się pisemnie do: wypowiedzenia członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej, w której przysługuje im spółdzielcze lokatorskie prawdo do lokalu mieszkalnego, lub do zrzeczenia się tego prawa; rozwiązania umowy najmu i opróżnienia lokalu mieszkalnego - w terminie sześciu miesięcy od dnia uzyskania własności lokalu mieszkalnego, własności domu jednorodzinnego lub uzyskania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, na które został udzielony kredyt preferencyjny, a w przypadku kredytu preferencyjnego udzielonego na budowę domu jednorodzinnego - w terminie sześciu miesięcy od dnia, w którym osoba ta może zgodnie z prawem przystąpić do użytkowania wybudowanego domu jednorodzinnego.
Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) nie udziela kredytów z dopłatami w ramach programu "Rodzina na swoim", a prowadzi rejestr docelowych kredytobiorców, czyli osób, które są lub były stroną umowy kredytu preferencyjnego i zostały w nim zarejestrowane.
Kredyty preferencyjne z dopłatami do oprocentowania udzielane są przez: Powszechną Kasę Oszczędności Bank Polski SA; Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe; Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A. oraz zrzeszone Banki Spółdzielcze; Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. oraz zrzeszone banki spółdzielcze; Bank Pocztowy S.A.; Bank Polska Kasa Opieki S.A.; Mazowiecki Bank Regionalny S.A. oraz zrzeszone Banki Spółdzielcze; Alior Bank S.A. (wnioski o kredyt przyjmowane są od 2 kwietnia 2009 roku) Dom Bank Hipoteczny Oddział GETIN Bank S.A. (wnioski przyjmowane są od 1 kwietnia 2009 roku); Pekao Bank Hipoteczny S.A. (od 1 kwietnia 2009 roku).
Warunki
Dopłaty do kredytu udzielane są przez pierwszych 8 lat. Dopłata stanowi równowartość 50 proc. odsetek naliczonych od podstawy naliczenia dopłaty według stopy referencyjnej, obowiązującej w dniu naliczania dopłaty. Powierzchnia użytkowa kredytowanego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego nie może przekraczać odpowiednio 75 m kw. i 140 m kw. Podstawę naliczenia dopłaty stanowi pozostająca do spłaty kwota kredytu preferencyjnego. W sytuacji, gdy powierzchnia dla lokalu mieszkalnego nie przekracza 50 m kw., a dla domu jednorodzinnego 70 m kw., jako podstawę przyjmuje się całość zadłużenia pozostającego do spłaty. Jeśli powierzchnia lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego przekracza odpowiednio 50 m kw. i 70 m kw., jako podstawę naliczenia dopłat przyjmuje się część zadłużenia pozostającego do spłaty stanowiącego iloczyn równowartości tego zadłużenia i wskaźnika równego ilorazowi 50 m kw. (dla lokali i 70 m kw. dla domu) i powierzchni użytkowej finansowanego lokalu czy domu jednorodzinnego.
Cena zakupu lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego nie może przekraczać kwoty stanowiącej iloczyn powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego i średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia jednego m kw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych.
Wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia 1 m kw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych w II kwartale 2009 r wynosi dla Krakowa 5340,30 zł a dla pozostałych gmin województwa małopolskiego 4515,00 zł.
Kredyt preferencyjny może być przeznaczony na: zakup będącego w budowie lub istniejącego domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym, stanowiącego odrębną nieruchomość, z wyłączeniem zakupu domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego, do którego któremukolwiek z kredytobiorców w dniu zawarcia umowy kredytu preferencyjnego przysługiwał inny tytuł prawny; zakup spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym lub domu jednorodzinnego; pokrycie kosztów budowy lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym lub domu jednorodzinnego, budowanego przez spółdzielnię mieszkaniową w celu ustanowienia odrębnej własności tego lokalu lub przeniesienia własności domu jednorodzinnego; wkład budowlany do spółdzielni mieszkaniowej, wnoszony w celu uzyskania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, którego przedmiotem jest zasiedlany po raz pierwszy lokal mieszkalny; budowę domu jednorodzinnego; nadbudowę, przebudowę lub rozbudowę budynku mieszkalnego lub adaptację budynku lub lokalu o innym przeznaczeniu na cele mieszkalne, w celu uzyskania lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość.
(DO)

Nowe składki ZUS dla firm

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie