Projekt na komendę

syp
Udostępnij:
Jest to możliwe dzięki temu, że olkuska komenda będzie budowana w oparciu o projekt, na podstawie którego powstaje już budynek komendy policji w Gorlicach. Firma "Projektus" z Bielska-Białej, której powiat zlecił adaptację projektu do olkuskich warunków, jest autorem oryginalnego, gorlickiego rozwiązania. Zmiany będą dotyczyły od 35 do 50 proc. - Dzięki temu zaoszczędzimy co najmniej 300 tys. zł na projekcie. Autorzy projektu sami przyznali, że dzięki temu uda im się uniknąć pewnych błędów, które tam wyszły dopiero na etapie realizacji - wyjaśnia wicestarosta Jerzy Górnicki. Komenda będzie miała pięć kondygnacji, duży hol, więcej miejsc parkingowych, część garaży będzie w suterenach budynku, inaczej niż w Gorlicach będzie rozwiązane usytuowanie sali gimnastycznej i strzelnicy. Obok budynku powstanie budynek z kojcami dla psów policyjnych. Będą też dodatkowe pracownie daktyloskopii i kryminalistyki. Według planów, projekt ma zostać wykonany do 10 maja, a do końca maja starostwo chce mieć zebrany komplet dokumentów, który umożliwi wystąpienie o pozwolenie na budowę.

   Władze powiatu olkuskiego zawarły umowę z firmą, która ma wykonać projekt techniczny nowego budynku olkuskiej komendy policji. Wykonanie projektu będzie kosztowało powiat 110 tys. zł. To trzykrotnie mniej niż podobne opracowania.
   Przetarg, który ma wyłonić wykonawcę inwestycji, będzie organizował powiat, który bierze na siebie obowiązki inwestora. Porozumienie pomiędzy władzami powiatu a Małopolską Komendą Wojewódzką Policji w Krakowie o wspólnej budowie nowego budynku dla olkuskiej policji zawarto jesienią ub. roku. Budynek nowej komendy stanie przy ul. Jana Pawła II na osiedlu Młodych, obok szpitala. Starostwo przekazało na ten cel 87-arową działkę i ma pokryć koszty projektu.
   Według porozumienia, inwestycja ma rozpocząć się w tym roku, potrwa trzy lata i pochłonie około 9 mln zł. Olkuskie Starostwo Powiatowe pokryje 35 proc. jej kosztów. Reszta funduszy będzie pochodzić z budżetu policji. W projekcie tegorocznego budżetu powiatu zarezerwowano milion zł, a w następnych odpowiednio - 1,2 mln i znowu milion. Natomiast policja w 2005 roku ma przekazać na inwestycję 3 mln zł, a w kolejnym - 2,8 mln zł. Władze powiatu zobowiązały się, że po wybudowaniu budynku komendy, wspólnie z samorządami gminnymi z powiatu olkuskiego, zakupi dla niej wyposażenie o wartości około 900 tys. zł.
   Obecnie olkuska Komenda Powiatowa Policji mieści się w dwóch budynkach przy ul. Króla Kazimierza Wielkiego. Te, liczące po ponad 40 lat, kamienice są w złym stanie technicznym i nie są przygotowane do potrzeb nowoczesnej jednostki. Według porozumienia, policja jeszcze w tym roku ma przekazać jeden z tych budynków starostwu, a główny budynek - po zakończeniu inwestycji.
(syp)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie