Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Projekt „Opowiedzieć dziedzictwo”. Fundacja Plenerownia zaprasza do Huciska i Krakowa

Barbara Rotter-Stankiewicz
Dom Tadeusza Kantora to tylko jeden z ciekawych elementów dziedzictwa kulturowego Huciska. Tak przedstawiał się w roku 2008
Dom Tadeusza Kantora to tylko jeden z ciekawych elementów dziedzictwa kulturowego Huciska. Tak przedstawiał się w roku 2008 zdjęcia: Barbara Rotter-Stankiewicz
Co ciekawego można powiedzieć o dziedzictwie kulturowym małej miejscowości, gdy wielka historia toczyła się gdzieś obok, a w okolicy nie ma zabytków, na tle których dobrze się sfotografować? Wydobywanie z cienia takich miejsc to przede wszystkim sposób na to, by odkryli je i docenili je miejscowi. Wtedy pokażą je innym.

FLESZ - Bon na kulturę. Do wydania 400 euro!

od 16 lat

Taka myśl przyświecała Fundacji Plenerownia, która jest organizatorem kursu „Opowiedzieć dziedzictwo”, adresowanego do do pracowników lokalnych muzeów, izb regionalnych, bibliotek, ośrodków kultury, do właścicieli i użytkowników zabytków, nauczycieli i wszystkich, którym sprawy miejscowej historii leżą na sercu.

Szkolenie opracowano pod kątem zasobów i potrzeb gmin wiejskich oraz małych miast na przykładzie wsi Hucisko. Dlaczego akurat Huciska? Bo tam właśnie przed rokiem osiedliła się pani Katarzyna Zarzycka - historyczka sztuki, animatorka kultury. Zamieszkała w domu należącym kiedyś do Kazimierza Mikulskiego, znakomitego malarza i scenografa, niedaleko sławnej siedziby Tadeusza Kantora, w pobliżu zabytkowego dworu.

- Mając „pod nosem” taki potencjał, stworzyłam ideę projektu „Opowiedzieć dziedzictwo”. W czasie wakacji dzieci poznawały ważne miejsca swojej wsi, potem była wystawa prezentująca twórców i okolice… na płocie, warsztaty teatralne w szkole, spotkania z seniorami. Bardzo nam zależy, żeby szkolenia przypomniały twórców i miejsca ważne dla kultury, by ludzie nauczyli się ciekawie i mądrze o nich opowiadać – mówi pani Katarzyna.

Partnerami Fundacji Plenerownia są: Stowarzyszenie Historyków Sztuki, Fundacja Tadeusza Kantora, Centrum Kultury w Gdowie, Koło Gospodyń Wiejskich w Hucisku. Inicjatywa jest częścią projektu Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Udział w kursie, prowadzonym w Hucisku i Krakowie jest bezpłatny. Pierwsze spotkanie już w piątek, 22 bm. Można jeszcze zapisać się na wszystkie lub wybrane dni warsztatowe. Bloki tematyczne: 22.10 Rozgryźć dziedzictwo, 23.10 – Dziedzictwo w perspektywie, 29.10 Opowiedzieć dziedzictwo, 30.10 – Gry z dziedzictwem.

Szczegółowe informacje: tel. 506-049-847.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski