Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Projekt ustawy „Stop aborcji” Fundacji Pro-Prawo do Życia trafił do Sejmu. Działacze zebrali 130 tysięcy podpisów

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Projekt ustawy „Stop aborcji” Fundacji Pro-Prawo do Życia trafił do Sejmu. Działacze zebrali 130 tysięcy podpisów
Projekt ustawy „Stop aborcji” Fundacji Pro-Prawo do Życia trafił do Sejmu. Działacze zebrali 130 tysięcy podpisów Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Fundacja Pro-Prawo do Życia w środę złożyła w Sejmie projekt ustawy „Stop aborcji”, który zmienia polski kodeks karny. Pod projektem zebrano 130 tys. podpisów.

Fundacja Pro-Prawo do Życia w środę złożyła w Sejmie projekt ustawy „Stop aborcji”. Zebrano ponad 130 tysięcy podpisów, a do złożenia projektu w sejmie wystarczy jedynie 100 tysięcy.

O godzinie 12 działacze zorganizowali pod Sejmem konferencję prasową, na której głos zabrał prezes fundacji Mariusz Dzierżawski.

– Niestety ludzie odpowiedzialni za stanowienie i przestrzeganie prawa w Polsce tolerują to, że dziesiątki tysięcy dzieci giną, matki i ojcowie stają się współuczestnikami zbrodni, a ład moralny w Polsce jest niszczony. Wobec bezczynności władz podjęliśmy społeczną inicjatywę ustawodawczą Stop aborcji – mówił.

Jak przekazał, „zgodnie z projektem, dzieci poczęte będą chronione na podstawie tych samych przepisów, co inni ludzie, ponieważ dziecko poczęte jest człowiekiem”.

Zwrócił się także do posłów z nadzieją, że ci, „ którzy odwołują się do moralności chrześcijańskiej, a także ci, którzy podkreślają przywiązanie do Konstytucji, poprą projekt Stop aborcji”. - Odrzucenie lub przewlekanie uchwalenia projektu będzie świadectwem obłudy – dodał.

O złożeniu projektu do Sejmu fundacja informowała już wcześniej w mediach społecznościowych.

"22 września do Sejmu trafi projekt ustawy 'Stop aborcji 2021'. Obywatele chcą, żeby przestępcy aborcyjni byli ścigani. Projekt ma zapewnić dzieciom w łonach matek równą z innymi ludźmi ochronę prawną" – można przeczytać na Twitterze fundacji, który oznaczony jest przez platformę jako profil zawierający "nieodpowiednie treści".

Co jest w projekcie?

Proliferscy działacze chcą zmiany kodeksu karnego. Sprzeciwiają się między innymi temu, że "matka dziecka poczętego nie jest traktowana jako sprawca przestępstwa aborcyjnego, nawet gdyby zabiła dziecko w najbardziej okrutny sposób".

„Dzieckiem jest człowiek w okresie od poczęcia do osiągnięcia pełnoletniości; dzieckiem poczętym jest dziecko w okresie do rozpoczęcia porodu” – to pierwsza zmiana jaką wprowadza projekt.

Za nieumyślne spowodowanie śmierci człowieka, zarówno urodzonego czy „poczętego”, będzie grozić od 3 miesięcy do 5 lat. Natomiast za umyślne – od 5 do 25 lat, a nawet dożywocie.

Główne zapisy projektu:

  • Wprowadzenie definicji „dziecka poczętego”: Dzieckiem jest człowiek w okresie od poczęcia do osiągnięcia pełnoletniości; dzieckiem poczętym jest dziecko w okresie do rozpoczęcia porodu;
  • Jeśli to matka dokona aborcji, sąd może złagodzić karę. Natomiast „matka dziecka poczętego” za nieumyślne spowodowanie śmieci „dziecka poczętego” zwolniona jest z odpowiedzialności karnej.
  • Z kodeks karnego znikają zapisy dotyczące dokonywania aborcji, ponieważ projekt ustawy przerwanie ciąży zrównuje z zabójstwem. Tym samym działania wobec płodu, czyli między innymi narażenie na utratę zdrowia lub życia, uszczerbek na zdrowiu, są od tej pory traktowane tak samo, jak działania wobec człowieka już urodzonego. Jest to równoznaczne z tym, że przestaje obowiązywać ustawa aborcyjna z 1993 r.

Cały projekt ustawy można znaleźć na stronie fundacji.

Rezolucja Parlamentu Europejskiego

W czerwcu Parlament Europejski przyjął rezolucję ws. zdrowia seksualnego, reprodukcyjnego i praw kobiet chorwackiego europosła Predraga Matcia 378 głosami za, przy 255 głosach przeciw i 42 wstrzymujących się.

Dokument wzywa państwa członkowskie UE, by zapewniły wszystkim swoim obywatelom powszechny dostęp do "bezpiecznej i legalnej aborcji" oraz do szerokiej gamy wysokiej jakości metod i środków antykoncepcyjnych, poradnictwa rodzinnego oraz do informacji na temat zapobieganiu ciąży.

Autorzy projektu zapisali w rezolucji, że prawa i zdrowie reprodukcyjne i seksualne to „filary równości kobiet i mężczyzn, demokracji i eliminacji przemocy uwarunkowanej płcią”.

Rezolucja powstawała w oparciu o szczegółowy i obszerny raport przyjęty przez Komisję Praw Kobiet Parlamentu Europejskiego (FEMM).

Projekt wzywa państwa członkowie UE między innymi do:

  • Wypracowania konsensusu i zajęcia się wyzwaniami dotyczącymi praw reprodukcyjnych i seksualnych oraz zdrowia reprodukcyjnego i seksualnego jako wyzwaniami UE;
  • Uznania zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego jako niezbędny element dobrego stanu zdrowia;
  • Zapewnienia dostępu do bezpiecznych i uczciwych produktów menstruacyjnych oraz oraz maksymalnego obniżenia VAT na nie;
  • Zapewnienia kompleksowej edukacji seksualnej
  • Zapewnienia nowoczesnej i skutecznej antykoncepcji, a także do umożliwienia konsultacji wybranej metody antykoncepcji z lekarzem
  • Zagwarantowania bezpiecznej i legalnej opieki aborcyjnej, której podstawą są zdrowie i prawa kobiet;
  • Zapewnienia metod leczenia niepłodności, w tym in vitro;
  • Zapewnienia opieki położniczej i okołoporodowej
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Projekt ustawy „Stop aborcji” Fundacji Pro-Prawo do Życia trafił do Sejmu. Działacze zebrali 130 tysięcy podpisów - Portal i.pl

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski