Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Projekt „Za życiem” to nie tylko 4 tysiące zł

(KLAS, AIP)
"Kompleksowa pomoc dla rodzin" czy "kpina i ochłap"? Kontrowersje wokół rządowego projektu "Za życiem"
"Kompleksowa pomoc dla rodzin" czy "kpina i ochłap"? Kontrowersje wokół rządowego projektu "Za życiem" TVN24/x-news
Pomoc społeczna. Po ogłoszeniu przez Prawo i Sprawiedliwość planu podreperowania budżetu rodzin, w których wychowuje się niepełnosprawne dziecko, na partię spłynęła lawina krytyki. Wczoraj rząd zapowiedział powiększenie pakietu pomocy.

Projekt „Za życiem” przewiduje m.in. jednorazową wypłatę czterech tysięcy złotych, dla matek rodzących niepełnosprawne lub nieuleczalnie chore dzieci. Zarówno opozycja, jak i rodzice uważają, że jest to kropla w morzu potrzeb.

W związku z tym Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej zapewniła wczoraj, że ten punkt programu „Za życiem” to pierwszy krok niesienia pomocy, a do końca grudnia zostanie przyjęty cały pakiet wsparcia dla matek, które zdecydują się urodzić dzieci nieuleczalnie chore. - Wiemy, że żadne pieniądze nie zmniejszą cierpienia, ale chcemy, żeby rodziny wychowujące niepełnosprawne dzieci wiedziały, że rząd o nich pamięta - przekonywała minister Rafalska.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ustawa „Za życiem” jest już w Sejmie

Według szefowej resortu rodziny, pracy i polityki społecznej pieniądze mają być zastrzykiem gotówki, który można przeznaczyć np. na lekarstwa czy taksówkę, żeby dojechać z dzieckiem do lekarza.

Wczoraj posłowie Komisji Polityki Społecznej obradowali nad tym rządowym projektem. Posiedzenie miało burzliwy przebieg, ale ostatecznie komisja opowiedziała się za przyjęciem z poprawkami projektu ustawy.

Osoby objęte wsparciem, oprócz jednorazowej wypłaty czterech tysięcy złotych, będą miały prawo do badań prenatalnych, opiekę w hospicjum, dostęp do lekarzy bez kolejki, a także pomoc psychologa i asystenta rodziny - ma on koordynować pomoc rodzinie, w której urodzi się chore dziecko.

Stwierdzeniem ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia albo nieuleczalnej choroby zajmować się będzie lekarz ze specjalizacją II stopnia lub z tytułem specjalisty w dziedzinie położnictwa i ginekologii, perinatologii lub neonatologii. Zostanie on zobligowany do wydania specjalnego zaświadczenia, w którym potwierdzi diagnozę.

Świadczenie może być przyznane matce albo ojcu dziecka, a także opiekunowi prawnemu lub opiekunowi faktycznemu dziecka bez względu na wysokość uzyskiwanych przez niego dochodów. Aby takie świadczenie zostało przyznane, musi jednak być spełniony warunek pozostania pod opieką medyczną nie później niż od 10. tygodnia ciąży do porodu.

Ponadto rządowy projekt „Za życiem” ma umożliwiać poród w szpitalu III stopnia referencyjności, czyli np. w szpitalu klinicznym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski