Projekty dla Małopolski

Redakcja
Udostępnij:
Już za kilka dni oddane zostanie do użytku bardzo ciekawe pod względem architektonicznym zadaszenie dla turystów oczekujących pod Szybem Daniłowicza w Kopalni Soli Wieliczka. Projekt tego obiektu opracowany został przez Autorską Pracownię Projektową ARP.

W pracowni architekta

   
   - Był to obiekt bardzo Wieliczce potrzebny - stwierdza generalny projektant mgr inż. arch. Lesław Manecki. Do tej pory turyści oczekiwali na wejście do kopalni pod gołym niebem. Inspirację stanowiła dla nas ażurowa konstrukcja szybu. Pod zadaszeniem w części parterowej znajdować się będą m.in. miejsca siedzące dla oczekujących, wyżej - ekspozycja wystawowa.
   Nie jest to jedyny obiekt zaprojektowany przez ARP i realizowany w Małopolsce. Wkrótce rozpocznie się w Pilznie budowa gimnazjum wraz z salą sportową. - Projektując ten kompleks - stwierdza Lesław Manecki, prezes ARP - inspirowaliśmy się architekturą kościoła farnego pw. św. Jana Chrzciciela - zbudowanego z surowej cegły, który stanowi wyraźną dominantę w pejzażu Pilzna.
   Zlokalizowane nad rzeką Dulczą gimnazjum (inwestorem jest gmina Pilzno) będzie posiadało m.in. 18 sal lekcyjnych oraz bibliotekę. Przewidziano w nim miejsce na sklepik uczniowski i pomieszczenia rekreacyjne. Hala gimnastyczna, którą gmina zamierza wykorzystywać również do realizacji ogólnodostępnych imprez sportowych i kulturalnych, z trybuną dla 500 widzów, budowana będzie w drugim etapie.
   Autorska Pracownia Projektowa ARP wywodzi się z Krakowskiego Biura Projektowo-Badawczego Budownictwa Przemysłowego. - Również tamtą działalność - wspomina Lesław Manecki - oceniam bardzo pozytywnie, gdyż zdobyliśmy dzięki niej duże doświadczenie w realizacji obiektów wielkokubaturowych.
   Pracownia projektowała później za granicą m.in. chłodnie składowe o dużej pojemności (3- 8 tys. ton) w Chinach, a także zespoły obiektów mieszkaniowych i sportowych w Libii. W swym dorobku ma m.in. pawilon Wydziału Elektroniki AGH, przebudowę i modernizację hali sportowo-widowiskowej Torwar w Warszawie, a także budynek Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni PAN wraz z halą doświadczalną w Krakowie (Chełm).
JANUSZ MICHALCZAK

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie