Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prokurator Mariusz Krasoń w sporze z Prokuraturą Regionalną zyskał wsparcie biura Rzecznika Prawa Obywatelskich

Artur Drożdżak
Artur Drożdżak
Prokurator Mariusz Krasoń z pełnomocnikami w sądzie
Prokurator Mariusz Krasoń z pełnomocnikami w sądzie Artur Drożdżak
Lesław Nawacki z biura Rzecznika praw Obywatelskich pojawił się na poniedziałkowej rozprawie w Sądzie Okręgowym w Krakowie, by przyglądać się procesowi jaki w wydziale pracy i ubezpieczeń społecznych toczy się z powództwa prokuratora Mariusza Krasonia.

WIDEO: Krótki wywiad

- Przyłączyliśmy się do tej sprawy, bo uznaliśmy takie działanie za zasadne - nie kryje Nawacki, Dyrektor Zespołu Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego w Biurze RPO. Prokurator Krasoń dodaje, że to jest dla niego duże wsparcie.

W ub. roku Krasoń pozwał Prokuratora Generalnego, Prokuratora Krajowego i Prokuratora Regionalnego o ustalenie treści stosunku pracy w zakresie miejsca wykonywania czynności służbowych w okresie delegacji od 8 lipca 2019 r. do 7 stycznia 2020 r. Z dnia na dzień wysłano go do pracy z Krakowa do odległego o 300 km Wrocławia. 5 listopada 2019 r. Sąd Okręgowy do czasu rozstrzygnięcia sprawy wstrzymał delegację prok. Krasonia, ale oddalił też powództwo przeciwko Prokuratorowi Generalnemu i Krajowemu. Teraz po drugiej stronie sporu jest Prokuratura Regionalna. Jej szef Marek Woźniak pojawił się w sądzie, ale prowadzący proces w Krakowie sędzia Jarosław Łukasik zdecydował, że dopiero na kolejnym terminie rozprawy zostaną przesłuchane strony postępowania i zapewne wówczas można spodziewać się wyroku.

Krasoń po zakończeniu delegacji do Wrocławia został tym razem wysłany do pracy w jednej z prokuratur rejonowych w Krakowie. - Nie zgadzam się i z tą delegacją - mówi. Teraz właśnie w tym zakresie zmienił żądanie pozwu przeciwko swojemu pracodawcy.
Rzecznik Praw Obywatelskich, który przyłączył się do jego pozwu wskazuje, że pracodawca jest obowiązany szanować godność i inne dobra osobiste pracownika.

- Powództwo nie kwestionuje instytucji delegowania przewidzianej w prawie o prokuraturze, lecz wskazuje na niewłaściwy sposób jej zastosowania, prowadzący do naruszenia obowiązku szanowania godności pracownika oraz mechanizmów równościowych – napisał zastępca RPO w piśmie procesowym do Sądu w Krakowie. Według Rzecznika nie można twierdzić, że powód nie uprawdopodobnił, iż przyczyną nagłego oddelegowania prokuratora mogła być jego aktywność w kierowaniu pracą Stowarzyszenia Prokuratorów „Lex super omnia” lub też sygnalizowanie nieprawidłowości w działalności prokuratury.

Podstawowe znaczenie dla sprawy ma argumentacja pozwanej Prokuratury Regionalnej w Krakowie, że nie była inicjatorem decyzji o delegowaniu ani też w żaden inny sposób nie uczestniczyła w jej wydaniu. Została jedynie przedstawiona jej do wiadomości.

W ocenie RPO wynika z tego, że decyzja o delegowaniu nie była w jakikolwiek sposób konsultowana z kierownictwem jednostki organizacyjnej prokuratury, w której prokurator wykonywał czynności. A skoro tak, to motywem podjęcia tej decyzji z całą pewnością nie były potrzeby prokuratury. Decyzja ta miała więc charakter arbitralny, zaś prokurator delegowany na mocy tej decyzji został potraktowany w sposób całkowicie przedmiotowy, jako bezosobowy obiekt, który można przenieść w dowolne miejsce w kraju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Prokurator Mariusz Krasoń w sporze z Prokuraturą Regionalną zyskał wsparcie biura Rzecznika Prawa Obywatelskich - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski