Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prokuratura wraca do 12 śledztw w sprawie krakowskich kamienic

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Śledztwo. Po prześwietleniu 80 spraw dotyczących ponad 200 kamienic śledczy doszli do wniosku, że w 12 postępowaniach prokuratorzy okazali się za mało dociekliwi.

Wznowione śledztwa mają dać odpowiedź na pytanie, jaka była skala nieprawidłowości przy krakowskiej reprywatyzacji kamienic od 2003 r.

W połowie marca tego roku specjalny zespół powołany przez Prokuraturę Regionalną w Krakowie zajął się sprawdzaniem 80 postępowań dotyczących zwrotów ponad 200 krakowskich kamienic, m.in. przyul. Grodzkiej, Dietla, Jagiellońskiej, Bonifraterskiej i Skałecznej.

Było to pokłosie warszawskiej afery reprywatyzacyjnej, dla wyjaśnienia której powołano sejmową komisję śledczą.

Do akt krakowskich spraw, które zostaną wznowione, dołączono konkretne zalecenia dla śledczych. Chodzi m.in. o uzyskanie wypisów z ksiąg wieczystych.

- Zalecenia dotyczą czynności, które nie zostały zrealizowane, a powinny. Śledczy, którzy prowadzili te postępowania, okazali się niedostatecznie dociekliwi - mówi prok. Zbigniew Gabryś z Prokuratury Regionalnej w Krakowie.

Wobec tych prokuratorów prawdopodobnie nie będzie można wyciągnąć żadnych konsekwencji, ponieważ możliwość wszczęcia postępowania dyscyplinarnego przedawnia się po 5 latach. W większości spraw ten czas już minął. Ze względu na dobro śledztwa prokuratura nie ujawnia adresów kamienic, w sprawie których wznowiono postępowania.

Raport dotyczący analizy śledztw reprywatyzacyjnych miał być zaprezentowany na konferencji prasowej. Zrezygnowano jednak z tego, ponieważ prokurator, która kierowała tymi działaniami, odeszła w stan spoczynku.

Ostatecznie wyniki kontroli zostały przesłane do Prokuratury Krajowej. Raport zajmuje 500 stron, z czego 30 stron to wnioski z analizy.

W październiku br. w Prokuraturze Regionalnej w Krakowie ma powstać zespół, który zbada zakwestionowane postępowania.

Poważne zastrzeżenia do tego, w jaki sposób podjęto próby wyjaśnienia afer, miały organizacje lokatorskie, które przedstawiały przykłady kontrowersyjnych przejęć budynków wraz z lokatorami.

Najpoważniejszy zarzut dotyczył okresu, który jest objęty obecną lustracją, czyli od roku 2003. W połowie marca siedmioosobowy zespół powołany w Prokuraturze Regionalnej w Krakowie rozpoczął przegląd wszystkich spraw dotyczących zwrotu kamienic pod Wawelem, począwszy od 2005 r.

- To kompletny absurd, bo największe przekręty były w latach dziewięćdziesiątych - mówiła w marcu Jadwiga Tajch-man, prezes Stowarzyszenia Krakowska Grupa Inicjatywna Obrony Praw Lokatorów.

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 13

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski