Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Promowanie młodych

Katarzyna Hołuj
Anna Opałek-Bassara (z lewej) i Grażyna Pitala
Anna Opałek-Bassara (z lewej) i Grażyna Pitala Katarzyna Hołuj
Rolnictwo. W naszym powiecie jest ok. 4800 rolników, którzy korzystają z dopłat bezpośrednich. Już niedługo będą składać wnioski

Od tego roku zmieniają się zasady przyznawania dopłat. Wśród nowości są dopłaty dla młodych gospodarzy. Poza tym już nie trzeba mieć co najmniej hektara kwalifikowanego gruntu, aby wystąpić o dofinansowanie.

Od tej ostatniej zasady, która była niepodważalna, teraz zrobiono wyjątek. Mogą o dopłaty wystapić też ci, którzy maja mniej niż hektar, ale hodują zwierzęta, a łączna należna kwota płatności bezpośrednich za dany rok nie będzie mniejsza niż równowartość 200 euro.

- Nie spodziewam się, aby po zmianach liczba wniosków o dopłaty znacząco się zmieniła - mówi Anna Opałek -Bassara kierująca Biurem Powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Dobczycach. - W naszych, drobnych gospodarstwach nie ma zwykle tylu zwierząt, aby dużo więcej niż do tej pory rolników mogło skorzystać z dopłat. Jednak na pewno jest to szansa dla niektórych i powinni z niej skorzystać.

Spore zainteresowanie rolników podczas spotkania informacyjnego w Myślenicach budziła informacja o nowej wprowadzonej dopłacie dla młodych. Będzie ona przysługiwała maks. 40-latkom, którzy obejmą teraz gospodarstwo lub też objęli je w ciągu ostatnich pięciu lat. Ten bonus będzie przysługiwał maksymalnie przez 5 lat, a jeśli ktoś wcześniej założył gospodarstwo (np. 3 lata temu), wtedy odpowiednio krócej, bo ten czas zostanie mu odliczony.

Kolejne zmiany dotyczą posiadaczy bydła. Do tej pory można było uzyskać dopłatę jeśli hodowało się przynajmniej jedną krowę. Od teraz, można starać się o dopłatę do krów lub do bydła (są to dwa rodzaje płatności-przyp.red.), ale trzeba posiadać przynajmniej trzy sztuki zwierząt w stosownym wieku (który określają szczegółowo przepisy).

Zdaniem Antoniego Sukty, hodowcy krów z Poręby, zmiany te są potrzebne i dobrze, że choć powoli to idą w kierunku promocji gospodarstw, które produkują. - Musi być koncentracja ziemi i kapitału, bo inaczej nie sprostamy unijnej konkurencji.

Wnioski o dopłaty, tak jak w ubiegłych latach, będą przyjmowane w ARiMR od 15 marca do 15 maja. - Z uwagi na zmiany, szczególnie zachęcam do skorzystania z pomocy przy wypełnianiu wniosków, jaką służymy - mówi Grażyna Pitala, kierownik Powiatowego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Myślenicach.

- Szczególnie istotne dla rolników stąd jest to, że utrzymane zostały dopłaty dla ONW, czyli obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami, a w naszym powiecie w większości gmin takie obszary są. Uczulam też jeszcze na dopilnowanie wszelkich wymogów formalnych: załączników i podpisów wszędzie tam gdzie są wymagane, bo z powodu braku któregoś, po 9 czerwca, kiedy minie ostateczny termin, wniosek może zostać odrzucony.

***
Spotkanie informacyjne dla rolników odbędzie się dziś w Harbutowicach (Centrum Kultury, godz. 10), a jutro w Wiśniowej (GOK, godz. 10). Podobne odbędą się też w marcu, w innych gminach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski